Na procesji Bożego Ciała, 44-letni Paweł Hejncel przebrał się w strój motyla i dołączył do wiernych. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", mężczyzna wspinał się na palce, kucał i pląsał między ludźmi. Dzieci myślały, że jest on częścią procesji, natomiast księża byli zniesmaczeni. Ta forma happeningu może mieć poważne skutki. Żart najprawdopodobniej skończy się w prokuraturze. Ks. proboszcz Ireneusz Kulesza wniósł do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Paweł Hajncel ma 44 lata. Maluje, rysuje, kręci filmy.
Człowiek przebrany za motyla a chrześcijańska godność , gazeta.pl, lipiec roku 2011
Mężczyzna w przebraniu motyla dołączył do procesji Bożego Ciała. To miał być protest przeciwko wszechobecności Kościoła w życiu publicznym. Sprawa performera trafi do prokuratury. Bo poskarżył się ksiądz - pisze "Gazeta Wyborcza".
Pląsał w stroju motyla na procesji Bożego Ciała. Sprawa w prokuraturze, Tok FM, sierpień roku 2011
Motylem był Paweł Hajncel. Został pouczony przez policję, lecz sprawa na tym się nie kończy. Ks. Ireneusz Kulesza, proboszcz łódzkiej katedry uznał, że motyl w Boże Ciało to kpina z chrześcijaństwa i złożył w prokuraturze zawiadomienie o przestępstwie. Kilka lat wcześniej Hajncel szedł w procesji przebrany za misia. (...) Pewnie nie miałbym odwagi przebrać się za motyla, nie tylko w Boże Ciało. Lecz zdaje mi się, że każdy polski obywatel i każda organizacja ma prawo protestować i stawiać pytania. (...) Demokracja to orkiestra, w której co prawda nie wszyscy mogą tyle samo (Kościół może więcej niż Paweł Hajncel), ale zagrać wolno każdemu, także happenerowi.
O sprawie człowieka motyla, Paweł Smoleński, "Gazeta Wyborcza, sierpień roku 2011
W koszach z artykułami na wagę w Realu (Centrum Handlowe M1, al. Pokoju) w stercie ręczników można znaleźć biały ręcznik frotté z niebieskim haftem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że ten haft to szlaczek, nad którym umieszczone są gwiazda Dawida i menora. Oba symbole należą do najważniejszych w judaizmie. - Ręcznik to nie jest coś, na czym powinny znaleźć się symbole religijne, które łączą Żydów na całym świecie. - komentuje Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.
Dodaje, że będzie w tej sprawie interweniował. (...) Rzeczniczka sieci Real Agnieszka Łukiewicz zapewnia, że sklep nie chciał obrażać uczuć religijnych Żydów. Rzeczniczka dodaje, że nie wiadomo, skąd dostawca sprowadził ręczniki. - Będziemy sprawę wyjaśniać. Na razie zaleciliśmy sprawdzenie wszystkich sklepów i wycofanie ze sprzedaży tych ręczników, na których znalazły się gwiazda Dawida i menora - zapewnia.
Gwiazda Dawida na wagę w hipermarkecie, Małgorzata Skowrońska, Gazeta Wyborcza Kraków, styczeń 2010 roku
Gdyby ktokolwiek próbował szydzić z jakichkolwiek symboli religijnych w Polsce, zrobilibyśmy co w naszej mocy żeby mu przeszkodzić. Protestowalibyśmy na łamach. Na pewno byśmy go nie wspierali, nie nazywali happenerem, a jego czynu żartem. Ręczniki z gwiazdami Dawida też nam się nie podobają. nie śmieszą. Jak widać jednak, nie wszyscy mierzą uczucia religijne i religijną wrażliwość poszczególnych wyznań jedną miarą.
wu-ka
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/116681-czlowiek-przebrany-za-motyla-na-procesji-bozego-ciala-a-chrzescijanska-godnosc-inne-symbole-religijne-na-recznikach-a-religijne-uczucia-cytaty-cztery
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.