Europejski Przegląd Prasy: Proces Julii Tymoszenko. "Porównywany jest z politycznym procesem w Niemczech lat 30".

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. wPolityce.pl, Kyiv Post
Fot. wPolityce.pl, Kyiv Post

Kyiv Post: Główny adwokat Tymoszenko został odsunięty od sprawy.

W Kijowie od udziału w procesie byłej premierem Ukrainy Juli Tymoszenko, został odsunięty główny adwokat Serhiej Własienko. Sędzia argumentował decyzję systematycznym naruszaniem porządku rozpraw i znieważaniem sądu przez Własienkę. W związku z utrudnieniami, które stwarza była premier przez swoje zachowanie w czasie posiedzenia oraz obraźliwe uwagi pod adresem sędziów, prokuratury i rządu, od strony prokuratury wystąpiła prośba o zmianę środku zapobiegawczego wobec Tymoszenko z zakazu wyjazdu z kraju na aresztowanie – informuje Kyiv Post [ru] (27.07.2011). Prowadzący sprawę sędzia Rodion Kiriejew odrzucił jednak wniosek prokuratury.

 

Kyiv Post: Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko stanęła przed sądem.


22 lipca br. była premier Ukrainy Julia Tymoszenko stanęła przed sądem w Kijowie pod zarzutem nadużycia władzy i sprzeniewierzenia państwowych funduszy podczas kierowanie rządem. Zdaniem obecnego ukraińskiego rządu, podpisany w 2009 roku przez Tymoszenko kontrakt gazowy z Rosją był niekorzystny dla kraju i miał narazić na straty skarb państwa. Była premier uważa, że zarzucone jej oskarżenia są inspirowane przez władze ukraińskie i mają podłoże polityczne. Proces jej zdaniem ma na celu osłabienie ukraińskiej opozycji. Tymoszenko twierdzi, że władze chcą uniemożliwić jej działalność polityczną. Osoba karana nie może startować w wyborach parlamentarnych, które odbędą się na Ukrainie w przyszłym roku. W razie uznania winy, byłej premier grozi od siedmiu do dziesięciu lat więzienia – informuje Kyiv Post [ru] (28.07.2011).
Ukraińska Prawda: Sztuka z nieznanym finałem.

Zdaniem Ukraińskiej Prawdy [ua] (27.07.2011) proces Julii Tymoszenko stał się spektaklem. Obecnie jesteśmy świadkami swoistych scen między Tymoszenko a sędzią Rodionem Kirijewem. Wszyscy uczestnicy procesu wykonują teatralne gesty: sama oskarżona rozpoczęła rozprawę od poinformowania sądu, że jej adwokaci mieli tylko trzy doby na zapoznanie się z liczącą pięć tysięcy stron dokumentacją sprawy i nie mogli się należycie przygotować do procesu, po czym zażądała przydzielenia nowych obrońców. Na porządku dziennym są utarczki słowne i zamieszki na sali rozpraw. Była premier wyraźnie chce przeciągać sprawę jak najdłużej, ale nie można stwierdzić co ostatecznie chce przez to osiągnąć.

 

Ukraińskyj Tyżdeń: Sąd Peczerski i nazistowskie krzywoprzysięstwo.

Ukraińskyj Tyżdeń zauważa (28.07.2011), że na Ukrainie proces Julii Tymoszenko od samego początku porównywany jest z politycznym procesem w Niemczech lat 30. W procesie tym trzej komuniści (na czele z Gieorgijem Dymitrowem) oskarżeni zostali przez nazistów o podpalenie Reichstagu w 1933 roku. Podobnie jak przed laty, także teraz władze kontrolują przebieg procesu i podejmują działania propagandowe, zaś sam proces ma zademonstrować siłę władzy i zniszczyć opozycję. Na koniec, tygodnik stawia pytanie czy rzeczywiście mamy do czynienia z podobną sytuacją w sądzie Peczerskim.

 

Financial Times Deutschland (FTD): Niemiecki przemysł szturmuje świat.

FTD opierając się na raporcie sporządzonym przez Organizację Narodów Zjednoczonych informuję (26.07.2011), że francuskie, brytyjskie i japońskie inwestycje za granicą maleją, podczas gdy niemieckie wzrosły o 35 proc. Zapewnia to Berlinowi drugą pozycję na liście największych światowych inwestorów zaganircznych na świecie za Stanami Zjednoczonymi. Dane te podkreślają dobrą kondycję niemieckiej gospodarki po kryzysie finansowym – pisze FTD.

 

Spiegel International: Europa traci cierpliwość wobec USA.

Spiegel International informuje (28.07.2011), że chociaż przywódcy europejscy przez długi czas zapewniali ze spokojem, że w USA dojdzie do porozumienia w sprawie kryzysu zadłużeniowego, obecnie na starym kontynencie coraz powszechniejsze jest przekonanie, że tak się nie stanie. O ile wcześniej USA wzywały państwa UE do zjednoczenia w sprawie kryzysu strefy euro, obecnie to UE domaga się podjęcia zdecydowanych działań przez Waszyngton. Minister Finansów Niemiec Wolfgang Schäuble podkreślił, że USA powinny być „świadome swojej odpowiedzialności za globalne rynki finansowe".

 

EurActive: Francja i Włochy niszą „ducha Schengen".

EurActive informuje (27.07.2011), że Komisji Europejskiej po zbadaniu sposobu radzenia sobie z napływem uchodźców z Afryki Północnej Francja i Włochy nie respektują swobodnego ruchu granicznego w Unii Europejskiej. Zdaniem KE, Francja i Włochy reagując na napływ uchodźców z Afryki Północnej wiosną tego roku nie naruszyły prawa UE. Komisarz UE do Spraw Wewnętrznych Cecilia Malmström ubolewa jednak, że kraje te nie respektują w pełni ducha układu z Schengen o swobodnym ruchu transgranicznym.

W kwietniu br. w ciągu kilku tygodni na włoską wyspę Lampedusa na Morzu Śródziemnym przybyło około 20 tys. imigrantów. Władze włoskie wyposażyły ich w tymczasowe wizy Schengen. Wywołało to oburzenie szczególnie we Francji, ponieważ wielu uciekinierów, głównie z Tunezji chciało wyjechać z Włoch do Francji. Władze Francji zareagowały na to szybko zwiększeniem kontroli na granicy z Włochami.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych