Grzegorz Bierecki pierwszym wiceprzewodniczącym WOCCU
Grzegorz Bierecki, prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej został jednogłośnie wybrany pierwszym wiceprzewodniczącym Światowej Rady Związków Kredytowych (WOCCU), wiodącej w świecie organizacji finansowej.
Kluczowa dla światowej spółdzielczości finansowej decyzja zapadła podczas konferencji Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU) w Glasgow, 27 lipca 2011 roku, z udziałem ponad 1 700 przedstawicieli spółdzielczości finansowej z 62 krajów świata.
Wybór Grzegorza Biereckiego świadczy o niesłabnącej renomie polskich kas kredytowych i stanowi wyróżnienie zarówno dla kraju, jak i dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Dynamiczny rozwój spółdzielczości finansowej sprawia, że polskie SKOK-i od lat stawiane są za wzór organizacji i symbol skutecznej walki z kryzysem ekonomicznym.
Tegoroczna konferencja WOCCU, która była również okazją do uczczenia 40-lecia istnienia tej, jednej z najważniejszych instytucji finansowych świata, skupiła się na zagadnieniach związanych z podnoszeniem standardów jakości działania unii kredytowych, propozycjami planów dla nowych, rozwijających się ruchów (w konferencji po raz pierwszy uczestniczyły unie z Afganistanu i Haiti) oraz sposobami praktycznej realizacji idei spółdzielczości.
Obok przedstawicieli unii kredytowych z całego świata, jednym z kluczowych uczestników konferencji był Gordon Brown. Nawiązując do misji unii kredytowych, która zakłada współpracę i wzajemną pomoc, w swoim wystąpieniu były premier Wielkiej Brytanii podkreślił, że unie kredytowe pokazały światu ludzką twarz finansów. – Przyglądajcie się zatem uważnie prawu, które może ograniczyć inicjatywy unii i róbcie wszystko co w waszej mocy, aby zmienić je tak, żeby unie kredytowe mogły działać w pełni efektywnie – mówił Brown.
Na konferencji WOCCU nie zabrakło także przedstawicieli polskich kas kredytowych. Polskie SKOK-i, wraz z Grzegorzem Biereckim reprezentowali także, Andrzej Sosnowski, prezes Kasy Stefczyka jednej z 300 największych spółdzielni świata i Wiktor Kamiński, wiceprezes KSKOK. Podsumowując całe wydarzenie prezes KSKOK mówił: ubiegły tydzień stworzył nam wielką szansę wzajemnej wymiany doświadczeń. Rozszerzaliśmy sieć kontaktów, dyskutowaliśmy na tematy kluczowe dla unii kredytowych na całym świecie. Dzięki temu jesteśmy gotowi jeszcze lepiej pracować na rzecz członków naszych instytucji.
Światowa Rada Związków Kredytowych (World Council of Credit Unions, Inc.) działa od 1971 roku, zrzesza dzisiaj unie ze 100 krajów. Należy do nich ponad 188 milionów członków, skupionych w 52 945 Kasach. Aktywa unii kredytowych na świecie wynoszą niemal półtora biliona dolarów.
WOCCU występuje w imieniu unii kredytowych przed organizacjami międzynarodowymi i współpracuje z rządami krajowymi w celu udoskonalania prawodawstwa i ustalania zasad działania unii. Pomocowe programy WOCCU dały możliwość wprowadzenia nowych narzędzi i technologii wzmacniających rozwój i działanie unii kredytowych. Na całym świecie techniczne programy pomocowe Światowej Rady Związków Kredytowych dotarły do prawie 6 milionów ludzi w 71 krajach.
W Polsce unie kredytowe działają od 1992 roku pod nazwą kas kredytowych (SKOK). Polskie SKOK-i zrzeszają ponad 2,2 miliona członków i dysponują siecią 1854 oddziałów w całym kraju. W roku 2012, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości, reprezentantów WOCCU gościć będzie Gdańsk.
Decyzja WOCCU to również sukces człowieka, który zbudował system kas kredytowych w Polsce. W ciągu niecałych 20 lat dzięki znakomitemu pomysłowi, powstała duża organizacja finansowa oparta na polskim kapitale. Polskie SKOK-i udowodniły, że instytucje finansowe mogą pozostawać wrażliwe na ludzkie potrzeby i realizować misję społeczną. Angażując się w akcje charytatywne, wspierając powodzian oraz działając na rzecz rozwoju kultury i zachowania dziedzictwa narodowego Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe udowadniają, że sukces może mieć ludzkie oblicze. W swojej misji SKOK-i nawiązują do idei Kas zakładanych na terenie Galicji przez polskiego patriotę Franciszka Stefczyka. Są instytucjami samopomocy finansowej, stawiającymi sobie za cel działanie dla dobra i poprawy sytuacji materialnej, warunków i szans życiowych swoich członków i ich rodzin. SKOK-i spełniając swoją rolę społeczną, obsługują także ludzi, którzy bez możliwości korzystania z kas kredytowych byliby pomijani w dostępie do usług finansowych.
Prezes Krajowej SKOK Grzegorz Bierecki, jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1986‑1988 był współorganizatorem reaktywowanego nielegalnego NZS na UG. W roku 1990 został prezesem Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, a w 1992 r. prezesem Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Jest honorowym obywatel kilku miast amerykańskich oraz laureatem nagród ekonomicznych w Polsce i USA. Został wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2001) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/116439-grzegorz-bierecki-pierwszym-wiceprzewodniczacym-swiatowej-rady-zwiazkow-kredytowych
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.