Niezawisimaja Gazieta: Niemcy więcej nie będę blokować zniesienia wiz pomiędzy Unią Europejską a Rosją

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. wPolityce.pl, ng.ru
Fot. wPolityce.pl, ng.ru

The Independent: Kryzys euro korzystny dla złota i Szwajcarii.

W jednym ze swoich artykułów The Independent zauważa (20.07.2011), że wraz ze spadkiem wartości euro stale rośnie wartość złota, które w zeszłym tygodniu osiągnęło cenę 1,609 dolara za uncję. Dlatego, inwestorzy szukający bezpiecznej lokaty dla swoich funduszy, coraz częściej wybierają złoto, które w długim czasie utrzymuje wartość lepiej niż waluty. Wyjątkiem jest frank szwajcarski, uważany za najstabilniejszą walutę europejską. Dziennik przewiduje, że kolejnymi krajami, które dotknąć może kryzys euro są Włochy i Hiszpania, czyli duże gospodarki, szczególnie istotne w Europie.

 

Kyiv Post: Liderzy państw strefy euro przyjęli historyczną decyzję w sprawie pomocy Grecji.

Spotkanie 17 państw strefy euro na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli przyniosło owoce. Partnerzy zdecydowali się całkowicie zmienić mechanizm, aby wspierać kraje z trudnościami finansowymi. Miało to na celu przekształcenie Europejskiej Fundacji na Rzecz Stabilnośćci Finansowej w rodzaj banku państwowego, z udziałem Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Ten bank, kupi dług Grecji i  przeniesie na siebie całe ryzyko związane z ryzykiem zadłużenia zagrożeń dla UE – informuje ukraińska gazeta0 Grecja jest w trudnej sytuacji ekonomicznej, UE i MFW w ubiegłym roku przyjęli pakiet zewnętrznej pomocy finansowej dla tego kraju w wysokości 110 mld euro. Pierwszy pakiet pomocy jednak nie wystarczył – Grecja nie była w stanie powrócić na rynek długoterminowych i średnioterminowych kredytów i samodzielnie zacząć obsługiwać swoje zadłużenie zagraniczne.

 

Parlament Europejski: Minister finansów Grecji - plan UE wielkim odciążeniem.

"W gospodarce greckiej nastąpiło wielkie odciążenie" – oznajmił Minister finansów Grecji Ewangelos Wenizelos. W czwartek (24.07.2011) przywódcy 17 krajów strefy euro uzgodnili w Brukseli nowy program pomocy dla Aten w wartości 109 mld euro, do którego dołączy się sektor prywatny. Wkład banków i towarzystw ubezpieczeniowych ma wynieść 50 mld euro.Ewangelos Wenizelos oświadczył w piątek (22.07.2011), że drugi plan pomocowy strefy euro objął poręczeniem i zabezpieczył grecki system bankowy.

 

Korrespondent: Zwiększenie wieku emerytalnego w Hiszpanii.

Hiszpański parlament zatwierdził podniesienie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat. Zatwierdzona przez rząd w styczniu br. ustawa, została teraz przyjęta przez posłów. Hiszpanie mogą przejść na emeryturę w wieku 65 lat i otrzymywać 100 % emerytury pod warunkiem że w ciągu 35lat płacili składki. Zgodnie z nowym prawem, który wejdzie w życie po 2013 roku, do otrzymania maksymalnej emerytury będzie wymagany 37 letni staż pracy. Ustawa została przygotowana w ramach pakietu reform zmierzających do poprawy sytuacji gospodarczej kraju – informuje (21.07.2011) Korrespondent.

 

The Guardian: Aresztowanie Hadžića kieruje Serbię w stronę UE

Zdaniem brytyjskiego dziennika (20.07.2011) pojmanie byłego dowódcy chorwackich Serbów Gorana Hadžića zbliża Serbię do UE, jednak „zmęczenie rozszerzeniem" utrudni jej integrację z Unią. Serbia dąży do jak najszybszego rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych i realizuje reformy wewnętrzne. Największym problemem Belgradu pozostaje wciąż wysoki poziom korupcji. Serbia, jak również Chorwacja i Bośnia, podkreślały swoje europejskie aspiracje podczas ostatniego nieformalnego bałkańskiego szczytu w Brijuni (18.07.2011). Pojmany Hadžić oskarżony jest o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione na Chorwatach w byłej Jugosławii.

 

Niezawisimaja Gazieta: Niemcy więcej nie będę blokować zniesienia wiz pomiędzy UE a Rosją.

Dwudniowe spotkanie Prezydenta Rosji, Dmitrija Miedwedewa i Kanclerz Niemiec, Angeli Merkel w Hanowerze przybliża perspektywę zniesienia wiz między UE a Rosja. Merkel publicznie przyznała że odpowiedzialność za spowalnianie dialogu leży po stronie Niemiec. „Muszę powiedzieć jasno, że hamulcem były Niemcy, a nie Europa" – powiedziała Merkel na spotkaniu (20.07.2011) w ramach tzw. „Dialogu Petersburskiego".

Wydaje się, że Angela Merkel doszła do wniosku, że obecna sytuacja w zakresie wiz utrudnia współpracę w wielu obszarach - informuje NG. Nie jest wykluczone że stanowisko Merkel wiązało się z sytuacją wewnętrzną Rosji, zwłaszcza zbliżającymi się wyborami prezydenckich. Zniesienie wiz jest jedeym z głównych inicjatyw polityki zagranicznej prezydenta Miedwiediewa. Merkel poinformowała, że w Niemczech już został powołany specjalny bank danych na temat wiz, który będzie przechowywać informacje o obywateli, którzy byli karani. Znaleźć się w nim mają potencjalnie terroryści i ich wspólnicy oraz zwykli przestepcy. Merkel poinformowała, że wobec otwartej postawy Niemiec, nie będzie sprzeciwy w Unii Europejskiej.

 

Europejska Służba Działań Zewnętrznych: Catherine Ashton potępiła egzekucje na Białorusi

Unijny Wysoki Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa w swoim oświadczeniu (22.07.2011) stanowczo potępiła wykonanie wyroków śmierci na Olehu Hriszkowcu i Andreju Burdyce. Choć Catherine Ashton zdaje sobie sprawę z wagi popełnionych przez te osoby przestępstw, podkreśla, że UE jest przeciwna karze śmierci pod jakimikolwiek warunkami. Hriszkowiec i Burdyko zostali skazani na karę śmierci za brutalne zabicie trzech osób w 2009 roku. Białoruś jest ostatnim europejskim państwem, w którym ciągle jeszcze stosowana jest kara śmierci.

 

Europejska Służba Działań Zewnętrznych: Oświadczenie Catherine Ashton w sprawie ataków w Oslo

Unijny Wysoki Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa wydała oświadczenie (22.07.2011), w którym stanowczo potępiła ataki bombowe w centrum Oslo. „Norwegia jest znana z aktywnego promowania światowego pokoju, a ten szokujący atak jest bezprecedensowy" – czytamy w oświadczeniu. Catherine Ashton składa kondolencje ofiarom zamachu i ich rodzinom oraz zapewnia o gotowości udzielenia Norwegii wsparcia ze strony UE.

 

Parlament Europejski: Litewski eurodeputowany krytykuje program polskiej prezydencji.

"Niestety, po przeczytaniu programu polskiej prezydencji rozczarowałem się. Jednym z jej priorytetów jest walka z dopalaczami, ale o sprawach, na których zależy Litwie, nie ma ani słowa" – powiedział były litewski premier i prezydent Paksas. W ocenie eurodeputowanego, "malejące ze strony polskiej zainteresowanie wspólnymi projektami nie jest przypadkowe" i wynika z "zaostrzenia sporu dotyczącego praw polskiej mniejszości narodowej" na Litwie. "Wniosek nasuwa się sam: wszystkie środki stosowane przez Polskę wobec trzynastokrotnie mniejszej Litwy, które mogą zmusić Litwinów do zmiany swego stanowiska, są dobre" - mówi Paksas. "Naszym zadaniem jest osiągnięcie takiego poziomu relacji międzynarodowych, dzięki którym Litwa miałaby wielu niezawodnych i dobrych partnerów, a Polska byłaby tylko jednym z nich" oznajmił Pakas.

 

Pl2011.eu: Wizyta premiera Chorwacji w Warszawie

„Chorwacja podpisze Traktat Akcesyjny" – powiedział szef polskiego rządu Tusk w środę (20.07.2011). Donald Tusk spotkał się z szefową chorwackiego rządu Jadranką Kosor. Głównym tematem rozmów było zbliżające się wejście Chorwacji do Unii. Premier Tusk ma zamiar pracować z Panią Premier także na rzecz europejskiej perspektywy dla całego regionu. „Chcielibyśmy dać bardzo wyraźny znak innym państwom regionu, że droga europejska, perspektywa przynależności do Unii Europejskiej jest otwarta" – mówił premier Tusk.

Premierzy zwrócili też uwagę na fakt zatrzymania jednego z ostatnich zbrodniarzy wojennych wojny w byłej Jugosławii, Gorana Hadżicia. W trakcie wspólnego lunchu szefowie rządów rozmawiali m.in. o zbliżającym się referendum akcesyjnym w Chorwacji. Premier Tusk przedstawił polskie doświadczenia w zakresie organizacji takiego referendum i poprzedzającej go kampanii informacyjnej. Premierzy Polski i Chorwacji omówili także współpracę bilateralną w dziedzinie gospodarki i administracji.

 

Gazeta.ua: Niemcy blokowały członkostwo Ukrainy w NATO

Gazeta.ua publikuje (20.07.2011) artykuł informujący, że dokumenty WikiLeaks świadczą, że o braku decyzji co do przyjęcia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) zadecydowała postawa Niemiec, które uważały ten krok za mogący zagrozić dobrym relacjom z Rosją. W 2008 roku Ukraina była bliska podpisania Planu Działań na rzecz członkostwa w Sojuszu i miała poparcie USA w tej kwestii, jednak Francja i Niemcy nie poparły działań zmierzających bezpośrednio do członkostwa Ukrainy w NATO. Miało to zapewnić utrzymanie dobrych relacji z Rosją. Podobny Plan otrzymać miała w tym czasie również Gruzja.

Numer przygotowali: Anna Szewczyk, Oleksii Kriazh

Koordynator projektu EPP - Paweł Lickiewicz

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych