Głęboko zasmucony wiadomością o wielkiej utracie życia, spowodowanej przez akty bezmyślnej przemocy dokonane w Oslo i na wyspie Utoya, Jego Świątobliwość papież Benedykt XVI zanosi żarliwe modlitwy za ofiary i ich rodziny wzywając Bożego pokoju dla zmarłych i Bożej pociechy dla tych, którzy cierpią
- napisano w telegramie jaki watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertne przesłał królowi Norwegii.
To jest ludzkie szaleństwo i jako takie trudne jest do wytłumaczenia, niezależnie, czy miało podtekst polityczny, czy osobisty
- w ten sposób nuncjusz apostolski w Norwegii abp Emil Paul Tscherrig skomentował podwójny zamach, do jakiego doszło wczoraj w tym kraju. W wyniku wybuchu bomby w Oslo, a następnie strzelaniny w młodzieżowym ośrodku socjaldemokratów na wyspie Utoya nieopodal stolicy, śmierć poniosło ponad 90 osób, a wiele odniosło rany.O reakcjach Kościoła szeroko informuje Radio Watykańskie.
Do obu zamachów przyznał się 32-letni Norweg Anders Behring Breivik określany przez policję jako „chrześcijański fundamentalista, zwolennik skrajnej prawicy wyznający przekonania antyislamskie".
Warto jednak podkreślić, że nie tylko fundamentalista, ale i letni chrześcijanin, nie mógłby takiej zbrodni popełnić.
Nie wyklucza się jednak, że sprawców mogło być więcej. W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego abp Tscherrig podkreśla szok, jaki wywołał zamach.
Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci tymi strasznymi wydarzeniami, to znaczy zamachami, które przyniosły tylu zabitych, zwłaszcza wśród młodzieży. Składam wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim rodzinom ofiar i tym, których ugodziły te ataki. Dla Norwegów to straszna katastrofa. Już się mówi, że to największa klęska, jak spotkała ten kraj od czasu drugiej wojny światowej. I rzeczywiście to coś niebywałego. Przecież to spokojny kraj ze społeczeństwem bardzo demokratycznym i wolnym. A zatem to, co się stało, jest strasznym ciosem dla narodu
– stwierdził watykański dyplomata..
Nuncjusz apostolski zapewnił też, że Kościół katolicki w Norwegii solidaryzuje się z ofiarami i że specjalne modlitwy w ich intencji odbędą się jutro. Należy tu dodać, że katolicka katedra św. Olafa i siedziba biskupa w stolicy Norwegii znalazły się w niewielkiej odległości od miejsca wybuchu. Zabudowania jednak nie ucierpiały w wyniku zamachu. Ordynariusz Oslo bp Bernt Eidsvig wyraził ze swej strony współczucie rodzinom ofiar obu ataków. Zapewnił też o modlitwie wspólnoty katolickiej w intencji zabitych i rannych oraz całego kraju.
Zamachy w Norwegii potępił również sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów. Olav Fykse Tveit, który sam jest Norwegiem, podkreślił, że jego ojczyzna doświadczyła przemocy wobec niewinnych w stopniu do tej pory niespotykanym.
Atak na główne instytucje demokratycznego społeczeństwa oraz na niewinną młodzież zgromadzoną dla dyskutowania o polityce stanowił dla mnie wstrząs, tym bardziej, że stało się to w moim kraju. W tym bolesnym momencie Norwegia potrzebuje międzynarodowej solidarności i modlitwy całego Kościoła. Teraz także my doświadczamy tego, co jest udziałem tak wielu krajów świata, gdzie przemoc godzi w niewinnych
– oświadczył luterański pastor.
Sekretarz Światowej Rady Kościołów wezwał jednocześnie wszystkie wspólnoty członkowskie tej ekumenicznej organizacji do modlitwy, „aby Norwegia mogła nadal trwać w jedności, jako kraj otwarty i miłujący pokój".
Opowiedzmy się wspólnie za światem sprawiedliwości i pokoju, bez nienawiści i zemsty, za to z wartościami demokracji, w trosce o godność i ludzkie prawa każdego
– dodał pastor Fykse Tveit.
Jak dodaje portal ekai.pl zwierzchnicy Kościołów ewangelickiego i katolickiego Norwegii wyrazili współczucie rodzinom ofiar.
O modlitwie w ich intencji zapewnił katolicki biskup Oslo, Bernt Eidsvig oraz bp Helga Haugland Byfuglien stojąca na czele Kościoła ewangelicko-luterańskiego, do którego należy ponad 80 proc. mieszkańców.
Norweskie kościoły pozostały otwarte dla wszystkich, którzy poszukują skupienia i modlitwy. W wypowiedzi zwierzchniczki protestantów znalazły się słowa potępienia dla sprawców tych zamachów oraz bezsensownej przemocy wymierzonej w młodzież dążącą do pogłębienia swego rozumienia demokracji.
Agencje informacyjne publikują zdjęcia na których widać ludzi gromadzących się w trudnych chwilach w kościołach, zapalających w świątyniach świece, składający przy katedrze w Oslo kwiaty.
wu-ka, źródło: Radio Watykańskie, ekai.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/116328-kosciol-solidarny-z-ofiarami-zamachow-w-norwegii-papiez-benedykt-xvi-zanosi-zarliwe-modlitwy-za-ofiary-i-ich-rodziny