Kontrolowana niewypłacalność Grecji. "Wygląda na to, że europejscy politycy uzyskali parę tygodni oddechu"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

1. Wczoraj europejskie media odtrąbiły sukces szczytu krajów strefy euro w Brukseli na którym postanowiono o przyznaniu Grecji drugiego pakietu pomocowego tym razem w wysokości 109 mld euro na lata 2012-2014, o obniżeniu oprocentowania pomocy z 4,5% do 3,5%, wydłużeniu okresu spłaty pożyczonych pieniędzy z 7,5 do 15 lat a także o „dobrowolnym" udziale banków komercyjnych w tej pomocy, na kwotę do 50 mld euro.

Dodatkowo poinformowano, że UE przygotuje dla Grecji swoisty nowy „Plan Marshalla „ w postaci przyśpieszenia przekazywania Grecji przewidzianych dla tego kraju środków z budżetu UE, a także ich skierowanie na poprawę konkurencyjności gospodarki tego kraju.

Potwierdzeniem tego sukcesu miały być zdaniem wielu ekspertów wczorajsze pozytywne reakcje giełd zarówno europejskich ale także amerykańskiej i azjatyckich, oraz umacnianie się euro w stosunku do innych walut.

2. Wygląda na to, że europejscy politycy uzyskali parę tygodni oddechu, choć tak naprawdę trudno powiedzieć czy aż na tyle czasu, rynkom finansowym wystarczy wczorajszego optymizmu.

Rynki bowiem już raz na przykładzie Grecji zobaczyły jak na dłoni, że udzielenie nawet 120 mld euro pomocy, a także drastyczny plan oszczędnościowo-prywatyzacyjny niewiele dają.

W sytuacji kiedy grecka gospodarka zamiast się rozwijać, się zwija, wpływy podatkowe mimo wyraźnego wzrostu obciążeń podatkowych specjalnie nie rosną, a dług publiczny w relacji do PKB ciągle zwiększa się, trudno o optymizm dotyczący wypłacalności tego kraju.

Zwłaszcza, że agencje ratingowe (które w 2008 roku nie zauważyły kryzysu amerykańskiego) teraz zradykalizowały swoje działania i najpierw Grecja otrzymała rating „śmieciowy", a później w odstępie kilku dni Portugalia i Irlandia. Uzyskanie takiego ratingu nie pozwala na zaciąganie pożyczek na rynku, a więc automatycznie kraje te zostały skazane na pomoc MFW, EBC i swych największych wierzycieli.

Agencje te zapowiadały przed szczytem,że jeżeli banki zostaną przymuszone do uczestniczenia w pakiecie pomocowym dla Grecji, one ogłoszą częściową niewypłacalność tego kraju. Jedna z nich agencja Fitch już wczoraj poinformowała, że nada Grecji rating „ograniczonej niewypłacalności". Pewnie tym tropem pójdą 2 pozostałe z tzw. wielkiej trójki.

Tego rodzaju decyzja agencji ratingowych postawi w niezwykle trudnej sytuacji EBC. Bank ten powiem cały czas przyjmuje greckie obligacje jako zabezpieczenie kredytów udzielanych dla greckich banków komercyjnych, co jest warunkiem koniecznym funkcjonowania systemu bankowego w tym kraju.

Nadanie Grecji ratingu ograniczonej niewypłacalności powoduje, ze EBC powinien wstrzymać przyjmowanie greckich obligacji i jeżeli tego nie uczni pokaże jak na dłoni ,że nie jest niezależnym bankiem centralnym strefy euro ale wykonuje dyspozycje polityczne wiodących krajów tej strefy.

3. A przecież Grecja to tylko maleńki fragment tej wielkiej układanki. Kolejnych pakietów pomocowych wymagają Irlandia i Portugalia bo one także po poszybowaniu rentowności ich obligacji na poziom kilkunastu procent, przestały pożyczać pieniądze na rynku i korzystają tylko z pieniędzy pożyczonych od MFW , EBC i głównych wierzycieli.

Wyjątkowo niepokojące jest także podniesienie się rentowności hiszpańskich i włoskich obligacji. Pożyczanie przez te kraje pieniędzy na obsługę wynoszącego odpowiednio 0,8 i 1,9 bln euro długu przy rentowności obligacji niewiele niższej niż 6% , nie wróży nic dobrego dla 3 i 5 gospodarki Unii Europejskiej.
Wygląda więc na to, ze przy pomocy tych wielkich pieniędzy dwa wiodące kraje UE Niemcy i Francja po raz kolejny kupiły tylko trochę czasu dla siebie i swoich systemów bankowych aby przygotować do przyszłego nieuchronnego bankructwa Grecji.

Żaden z zasadniczych problemów Grecji ani całej strefy euro nie został rozwiązany, a kolejna fala problemów krajów tej strefy, pojawi się jesienią tego roku.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych