22 czerwca 2011 roku przekazano Prezesowi TVP S. A., Juliuszowi Braunowi list otwarty w sprawie filmu "Historia Roja czyli w ziemi lepiej słychać" w reżyserii Jerzego Zalewskiego, następującej treści:
Szanowny Panie Prezesie,
My, niżej podpisani, wyrażamy głębokie zaniepokojenie przeszkodami, na które napotyka produkcja filmu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" w reżyserii Jerzego Zalewskiego. Ten film jest pierwszą po dwudziestu dwóch latach wolnej Polski i braku cenzury próbą ukazania walki i losów żołnierzy wyklętych, czyli polskiego podziemia antykomunistycznego po 1945 roku, oczami ich przedstawicieli. Jest- miejmy nadzieję - początkiem obalania kłamstwa założycielskiego PRL o zbrodniczym charakterze walki z okupacją sowiecko-komunistyczną po II wojnie światowej. Znamy film z pokazów kopii roboczej, podczas których spotkał się on z bardzo przychylnym przyjęciem, zwłaszcza młodych ludzi (vide opinie w Internecie). Wiemy, że formalną przeszkodą w kontynuacji produkcji filmu są drobiazgowe żądania poprawek, które ingerują w autorską koncepcję filmu. Także zastrzeżenia wobec długości filmu są ślepym na względy artystyczne egzekwowaniem litery umowy.
Niezależnie od tematyki ważnej historycznie i edukacyjnie, zdaniem niżej podpisanych "Historia Roja" jest dziełem autorskim, osobistą wizji twórcy. Próby ingerencji TVP w to autorskie dzieło wydają się nie merytoryczne i przywodzą na myśl działania cenzorskie. Jest to szczególnie rażące w obecnym klimacie politycznym, zważywszy, że film objął swoim patronatem śp. prezydent Lech Kaczyński. Po objęciu przez Pana funkcji prezesa Telewizji publicznej realizatorzy filmu liczyli na nowe otwarcie w tej instytucji.
Dotychczasowe fakty i sytuacja produkcyjna filmu o tym nie świadczą.
Pani Prezesie, apelujemy o to, by przyczynił się Pan do ukończenia produkcji filmu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" z zachowaniem swobody wypowiedzi autora, ku satysfakcji starszych pokoleń, którym w końcu oddana zostanie sprawiedliwość, i młodego pokolenia, dramatycznie pozbawionego wzorców osobowych i drogowskazów w wyborze wartości.
Sygnatariuszami listu są między innymi:
Ryszard Bender; senator RP
Anita Borodzicz; córka dowódcy bohatera filmu
Grzegorz Braun; reżyser filmowy
Jan Dziedziczak; poseł RP
Marek Dziemieszkiewicz; bratanek bohatera filmu
Andrzej Dobosz; pisarz
Anna Ferens; reżyser filmowy
Zbigniew Girzyński; poseł RP
Andrzej Jaworski; poseł RP
Wiesław Johann; były sędzia trybunału konstytucyjnego
Robert Kaczmarek; reżyser i producent filmowy
Janusz Kapusta; grafik
Zdzisław Krasnodębski; socjolog
Elżbieta Kruk; była przewodnicząca KRRiT, poseł RP
Stanisław Michalkiewicz; publicysta
Przemysław Miśkiewicz; przewodniczący Stowarzyszenia "Pokolenie"
Arkadiusz Mularczyk; poseł RP
Jerzy Robert Nowak; historyk
Marek Nowakowski; pisarz
Jan Olszewski; były premier RP
Jan Parys; politolog
Anna Sikora; poseł RP
Tadeusz Sikora; pieśniarz
Ewa Stankiewicz; reżyser filmowy
Ryszard Terlecki; historyk, poseł RP
Jerzy Wójcik; operator i reżyser
Artur Zawisza; przewodniczący Stowarzyszenia Żołnierzy NSZ
Rafał Ziemkiewic; pisarz, publicysta
Oraz widzowie pokazu kopii roboczej filmu w Sejmie RP 9 czerwca 2011 - posłowie i zaproszeni goście
Studio Filmowe Dr Watkins Sp. z o.o.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/116285-wyrazamy-glebokie-zaniepokojenie-przeszkodami-na-ktore-napotyka-produkcja-filmu-historia-roja-czyli-w-ziemi-lepiej-slychac
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.