List do Jarosława Gowina. "W sprawie udostępnienia raportu końcowego moim Mocodawcom"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Poseł Jarosław Gowin, Kraków. Polen

wysłano faksem i listem

Berlin, 21.07.2011 r.

Katastrofa w ruchu powietrznym w dniu 10.04.2010

Szanowny Panie Pośle,

zwracam się do Pana jako pełnomocnik rodzin Walentynowicz i Melak w sprawie udostępnienia raportu końcowego moim Mocodawcom przed jego upublicznieniem.

W dniu 16 lipca 2011 r. w audycji radiowej „Śniadanie w Trójce" (źródło - od około minuty 41:27) wypowiadał się Pan w sprawie terminu upublicznienia raportu końcowego Ministra Jerzego Millera. Powiedział Pan między innymi:

„(...) to zadzwoniłem do Ministra Jerzego Millera, do którego mam 100-procentowe zaufanie (...) przepisy są takie, że musi być jeden tłumacz przysięgły i on musi przetłumaczyć cały dokument, jeden tłumacz z angielskiego, jeden tłumacz z rosyjskiego (...)."

Podobna wypowiedź padła z Pana ust wczoraj (20.07.2011 r.) w telewizji TVN24 w audycji „Fakty po faktach".

Proszę, aby Pan Poseł podał mi podstawę prawną tych „przepisów", tj. ustawę lub inny akt prawny i dokładne regulacje takiej ustawy lub tego aktu prawnego, gdzie jest zapisany wymóg, że raport końcowy Ministra Millera musi być tłumaczony przez jednego tłumacza przysięgłego z danego języka, który musi przetłumaczyć cały dokument.

Aby zapobiec następnym nieporozumieniom proszę, aby Pan Poseł zadzwonił również do Pana Premiera Tuska i zapytał, czy Pan Premier będzie czytał cały raport końcowy Ministra Millera. Jak podaje wczorajsza prasa:

„Tusk powtórzył, że jako szef rządu zapoznał się z tezami raportu i zdecydował o rozpoczęciu tłumaczenia." (źródło tu).

Do tej pory były znane wypowiedzi, że Pan Premier wnikliwie zapozna się z raportem. Cytuję:

„Graś powtórzył we wtorkowej rozmowie z dziennikarzami, że raport komisji, który liczy ponad 300 stron, dostarczył w poniedziałek premierowi osobiście kierujący komisją Jerzy Miller. Dodał, że w tym tygodniu Donald Tusk będzie się z tym raportem zapoznawał. "To musi być taka wnikliwa lektura" - zaznaczył rzecznik rządu." (źródło tu: ).

Ważnym jest, aby już teraz wyjaśnić ewentualne kwestie sporne. Proszę zwrócić się do Pana Premiera Tuska z prośbą o wyjaśnienie, czy zapoznanie się z tezami oznacza wnikliwą lekturę? Jeżeli Pan Premier musiałby jednak pogłębić lekturę raportu wychodzącą poza zapoznanie się z tezami, to proponowałbym, aby nagrać cały raport w formie audio. Taką wersję mógłby Premier Tusk odsłuchiwać biegając po plaży w Sopocie bądź w Łazienkach Królewskich w Warszawie lub w innym miejscu.

Dodam, że ogłaszane od wielu miesięcy zapowiedzi upublicznienia raportu końcowego naruszają godność człowieka członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej (art. 30 Konstytucji RP, art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej). Członkowie rodzin wielokrotnie musieli oraz muszą nadal mierzyć się z całym dramatem katastrofy smoleńskiej. Nie wiedzą, kiedy i w jaki sposób zostaną ponownie z nim skonfrontowani, tak jak to było np. z zapisami czarnych skrzynek. Członkowie rodzin żyją w ciągłym napięciu, które wywołuje u nich intensywne psychiczne oraz fizyczne cierpienie. Proceder ten stanowi nieludzkie i/lub poniżające traktowanie (naruszenie art. 3 Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz art. 6 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej). Zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu art. 3 Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności może być nawet wtedy naruszony, jeżeli dana osoba subiektywnie uważa, że została poniżona. Wielokrotne zapowiedzi upublicznienia raportu końcowego są poniżające nie tylko subiektywnie, ale także obiektywnie w kontekście dotychczasowych zdarzeń.

Liczę na Pana zrozumienie i zaangażowanie w tej sprawie.

Z wyrazami szacunku

Stefan Hambura, Rechtsanwalt

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych