O godzinie 11.15 odbył się w Katowicach happening Forum Młodych PiS w związku z organizowanym przez RAŚ Marszem Autonomii. Celem happeningu było przypomnienie poglądów Pana Jerzego Gorzelika. W tym celu przygotowaliśmy dla lidera RAŚ dwa prezenty, które według nas były kulturalne i wychodząc z założenia, że prezenty powinny cieszyć również obdarowanego, takimi też w rzeczywistości były. Niestety nie można było powiedzieć tego o prezentach aktywistów RAŚ z 2 lipca, którzy próbowali wręczyć premierowi Kaczyńskiemu koszulkę z kartoflem - od razu nasuwa się skojarzenie z porównaniem braci Kaczyńskich do kartofli, które ukazało się w pewnej niemieckiej gazecie w 2006 roku. Prezenty zostały wręczone przed godziną 12 tak, by nie zakłócić przemarszu autonomistów.

Pierwszym z nich był działający zegar, który odnosił się do słynnej wypowiedzi Davida Lloyda Georga, która mówi o tym, że „Dać Polsce Śląsk to jak dać małpie zegarek" i dopowiedzeniu przez pana Gorzelika słów, że „Po 80 latach okazało się ze małpa zepsuła zegarek".

W naszym odczuciu uważamy, iż Śląsk w Polsce dalej dobrze funkcjonuje. Mimo wszystkich ułomności i wad jest to państwo demokratyczne z dużym stopniem samorządności, natomiast Ślązacy mogą swobodnie kultywować swoją kulturę oraz gwarę. Wręczony działający zegarek miał potwierdzać nasze słowa.

Natomiast drugim prezentem była „Trylogia" Henryka Sienkiewicza, która tak jak zegar, odnosiła się do jednej z wypowiedzi członka Zarządu Województwa Śląskiego odpowiedzialnego za kulturę i edukację, który powiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej", że „Sienkiewicz to nacjonalistyczny polski pisarz, który powinien zniknąć z kanonu lektur szkolnych.". W przeciwieństwie do pana Gorzelika, doceniamy wszystkich Noblistów, nie tylko tych pochodzących ze Śląska.

Przed wręczeniem prezentów, rzecznik śląskiego PiS – Piotr Pietrasz, zadzwonił do Jerzego Gorzelika z pytaniem, czy przyjmie prezent.  Otrzymał odpowiedź twierdzącą i po kilku minutach lider RAŚ zjawił się, przyjmując prezenty przygotowane oraz wręczone przez Forum Młodych PiS.

Warto podkreślić, że na happening były zaproszone wszystkie media, jednak tylko TVN 24 oraz TVP dotarły do nas i wysłuchało naszych racji. Co ciekawe pozostałe media wolały śledzić poczynania kilku członków Ligi Obrony Suwerenności, którzy próbowali zakłócić Marsz Autonomistów.