Zakończyły się V Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Zakończyły się V Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą

Organizowane w ramach Polonijnego Programu BEP IPN Polonijne Spotkania to kurs historii najnowszej dla polskich i polonijnych nauczycieli z całego świata, w tym roku odbyły się już po raz piąty. Współorganizatorem Spotkań była Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, a współsponsorem projektu Senat RP.

Tegoroczna nowość – w porównaniu z poprzednimi edycjami Spotkań – to prezentacje projektów edukacyjnych, jakie uczestnicy kursu prowadzili w swoich szkołach w minionym roku szkolnym. M.in. przygotowywali i prowadzili spotkania ze świadkami historii, prowadzili specjalne lekcje z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych IPN. Sporo projektów było poświęconych Zbrodni Katyńskiej – poprzez sadzenie dębów pamięci, wyświetlanie filmu „Katyń", organizowanie spotkań na ten temat i wyjazdy do miejsc pamięci.

Na zakończenie V Polonijnych Spotkań ich uczestnicy otrzymali certyfikaty, poświadczające udział w kursie, a także książki, filmy historyczne, gry edukacyjne IPN „Kolejka" i „303", teki i inne materiały edukacyjne – zarówno od IPN, jak i CEO.

W ramach kursu organizatorzy przeprowadzili 30 godzin wykładów i  22 godziny warsztatów. Wykłady dotyczyły historii politycznej Polski lat 1914-1989, kawałów politycznych, muzyki w PRL, analizy filmów w praktyce szkolnej, konspiracji młodzieżowych w czasach stalinowskich i literatury emigracyjnej. Tematyka warsztatów była następująca: Zbrodnia Katyńska, wykorzystanie zasobów internetowych i medialnych, historia Żydów, wywiady ze świadkami historii, praca ze zdjęciami archiwalnymi i kadrami filmowymi, propaganda polityczna lat 50., gospodarka w PRL – w tym także kolejki, prawa człowieka, rozziew między życiem oficjalnym i prawdziwym w PRL oraz fabuła filmowa jako źródło historyczne

W ramach „Polonijnego kina historycznego" uczestnicy kursu mogli obejrzeć „The Soviet story", „Czekistę", „The Beats of Freedom", „Różyczkę", „Fotoamatora", „Wszystko, co najważniejsze", „Trzech Kumpli", „Inkę" i „Anodę".

Uczestnicy V Polonijnych Spotkań, w sumie 38 osób, przyjechali z Niemiec, Hiszpanii, Francji, Kanady, Węgier, Rumunii, Litwy, Estonii, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Mołdawii, Szwecji, Luksemburga, Grecji, Bułgarii, Irlandii, Danii i Wielkiej Brytanii.

Kurs odbywał się w  dniach 4-13 lipca 2011 r. w Domu Pracy Twórczej w Oborach k. Konstancina, a jego kierowniczką była Olga Tumińska z Biura Edukacji Publicznej IPN. Patroni medialni V Polonijnych Spotkań to Polska Agencja Prasowa oraz dwa programy radia publicznego – Jedynka i Polskie Radio dla Zagranicy.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych