Wicepremier Pawlak w Brukseli o wyzwaniach polskiej prezydencji.

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
PAP
PAP

Bruksela, 12 lipca 2011 r.

Wicepremier Pawlak w Brukseli o wyzwaniach polskiej prezydencji

INFORMACJA PRASOWA

- Liczymy na owocną współpracę z Parlamentem Europejskim w ramach komisji ds. handlu, energii i rynku wewnętrznego. Dyskusja o najważniejszych wyzwaniach gospodarczych stojących dziś przed Europą to jedno z kluczowych zadań polskiej prezydencji, które zaważy na przyszłości Unii - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas wizyty w Parlamencie Europejskim.

12 lipca 2011 r. wiceszef rządu przedstawił program polskiej prezydencji na posiedzeniach komisji INTRE, INTA i IMCO.

Na forum komisji PE ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) wicepremier Pawlak przekonywał, że jednym z działań koniecznych do budowania „Bezpiecznej Europy" jest zapewnienie Unii solidnych podstaw i narzędzi do prowadzenia zewnętrznej polityki energetycznej.

Jak zapewnił, polska prezydencja wiele uwagi poświęci także kwestiom efektywności energetycznej.

- By Unia zrealizowała swój ambitny cel musimy podjąć zdecydowane działania w dziedzinie budownictwa, transportu, technologii i systemów energetycznych – podkreślił.

Będzie to miało bezpośrednie przełożenie na unijny sektor przemysłowy. Wicepremier Pawlak zapowiedział debatę na temat polityki przemysłowej w kontekście Strategii „Europa 2020".

- Chcemy zapoczątkować dyskusję na temat wpływu polityki pro-środowiskowej na konkurencyjność przemysłu oraz efektywne wykorzystanie zasobów – powiedział.

Tematyka ta będzie przedmiotem nieformalnego posiedzenia Rady UE ds. Konkurencyjności, które odbędzie się 21 i 22 lipca w Sopocie.

Na posiedzeniu Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA) wicepremier Waldemar Pawlak przekonywał, iż dynamicznie rozwijająca się Europa powinna zajmować ważne miejsce w głównym nurcie globalnych wydarzeń gospodarczo-handlowych.

– Jesteśmy równoprawnym i wartościowym partnerem rozmów w trójkącie UE-USA-Chiny - podkreślił. Jego zdaniem Unia powinna wzmacniać także relacje gospodarczo-handlowe z takimi strategicznymi partnerami jak Rosja, Japonia, Indie i Brazylia.

W opinii wicepremiera Pawlaka główną zasadą, jaką powinna się kierować UE w polityce handlowej jest wspieranie rozwoju otwartego rynku, któremu będzie przyświecać zasada wzajemności i obustronnych korzyści.

Podczas spotkania z przedstawicielami Komisji ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) wiceszef rządu zapewnił, że polska prezydencja będzie przeciwna wszelkim działaniom o charakterze protekcjonistycznym.

- Tylko silny, sprawnie funkcjonujący rynek wewnętrzny może sprawić, by Unia Europejska powróciła na ścieżkę trwałego wzrostu gospodarczego – przypomniał tezę profesora Mario Contiego.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych