Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej, usunięta przez służby rosyjskie w przeddzień pierwszej rocznicy, trafiła na Jasną Górę.
Wotum przywieźli do najważniejszej polskiej świątyni przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 - którzy tablicę Smoleńsku zamontowali, i którym została ona zwrócona kilka tygodni po wybuchu skandalu. Od maja tablica znajdowała się w warszawskim kościele św. Krzyża.
Tablicę przekazano Paulinom w obecności 100 tys. uczestników pielgrzymki Radia Maryja na Jasną Górę.
Podczas uroczystości Andrzej Melak - brat poległego w Smoleńsku przewodniczącego Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka stwierdził, że rodziny ofiar 10/04 wierzą, że tablica kiedyś wróci do Smoleńska. Jak dodał, rodziny pragną również, by tablica została odsłonięta i poświęcona na Jasnej Górze 17 września:
Ta data stanowi początek unicestwiania Polski i stanowi preludium do zbrodni katyńskiej, o której prezydent RP chciał opowiedzieć światu w 70. rocznicę jej dokonania.
Matka śp. Przemysława Gosiewskiego - Jadwiga Gosiewska - w swoim wystąpieniu odniosła się do zbliżających się wyborów:
Niedługo zbliżają się wybory. Proszę was – jako matka - byście nie głosowali na ludzi, którzy spowodowali śmierć naszych bliskich, żeby oni wiedzieli, że naród im nie wybaczy i żeby zostali ukarani.
Córka śp. Zbigniewa Wassermanna - Małgorzata Wassermann - mówiła z kolei o sytuacji w mediach:
Dziś w Polsce w większości środków masowego przekazu nie mamy większych problemów z bezrobociem, z drożyzną, z koleją, drogami – mamy w zasadzie jeden problem – to jest taka jedna partia opozycyjna. Poza tym nie mamy innych trudniejszych tematów - Smoleńska i wielu, wielu ważnych rzeczy.
Wdowa po gen. Andrzeju Błasiku Ewa Błasik stwierdziła zaś gorzko:
Tak wiele bólu i niezrozumienia towarzyszy nam w dochodzeniu do prawdy. W tej walce często pozostajemy osamotnieni, ale nie poddamy się. Nie pozwolimy by zamykano nam usta i opluwano bezkarnie naszych bliskich.
Sil
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/115851-tablica-upamietniajaca-ofiary-1004-usunieta-przez-sluzby-rosyjskie-w-przeddzien-pierwszej-rocznicy-trafila-na-jasna-gore
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.