Znamy już nominowane tytuły w konkursie i plebiscycie „Historia zebrana 2011"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Znamy już nominowane tytuły w konkursie i plebiscycie „Historia zebrana 2011".

„Historia – świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości" – tak fascynującą naukę o czasach minionych określał Cyceron. A czym historia jest dla nas obecnie? Pokrytymi kurzem opowieściami, czy może fascynującą wyprawą w przeszłość, by zrozumieć przyszłość? O tym możemy przekonać się w trakcie konkursu i plebiscytu na najlepszą książkę historyczną „Historia zebrana 2011".

Które ze zgłoszonych tytułów są najlepsze? W których najważniejszą rolę gra człowiek bądź grupa ludzi? W których zgłębiać będziemy znane i nieznane fakty sprzed lat? W których historia znów „ożyje", przekonując nas, że to fascynująca dziedzina nauki? Wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych kwartałach i latach jest rzeczą trudną, ale dzięki organizowanym konkursom i plebiscytom zyskujemy wiedzę na temat wartościowych książek, które pojawiają się na rynku. Dziś znamy już nominowane tytuły, pretendujące do grona tych najlepszych!

Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną, którego stronę internetową znaleźć można pod adresem www.historiazebrana.pl, będący wspólną inicjatywą portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl pomoże wyłonić te najlepsze z najlepszych publikacji w danym kwartale. Patronat nad akcją sprawują: Polskie Towarzystwo Historyczne, Tygodnik Powszechny, Polski Związek Bibliotek, Archeologia Żywa, Odkrywca oraz portal Dlastudenta.pl.

Konkursowe kategorie

W przedsięwzięciu w rolach głównych występują biografie i wspomnienia wielkich ludzi, okiem badacza możemy spojrzeć na pozycje adresowane do wyjątkowych pasjonatów oraz książki ujmujące zagadnienia historyczne w sposób nietuzinkowy.

W każdej z kategorii konkursowych nominacji dokonali zarówno internauci w powszechnym głosowaniu, jak i jury, składające się z: redaktorów naczelnych serwisów inicjujących konkurs, publicystów historycznych, naukowców i doświadczonych recenzentów książek. Wciąż można oddać swój głos na stronie http://www.historiazebrana.pl/, a wśród typujących zostaną rozlosowane cenne nagrody książkowe.

Emil Cioran twierdził, że „historia jest tęsknotą za przestrzenią i obawą przed osiedleniem się we własnym domostwie, marzeniem o włóczędze i potrzebą, aby umrzeć gdzieś daleko..". Przekonamy się, czy tak jest rzeczywiście. ..

W rolach głównych

W tej kategorii internauci zdecydowanie opowiedzieli się za kontrowersyjną książką Jakowa Rapoporta „Ostatnia zbrodnia Stalina. 1953: Spisek lekarzy kremlowskich" (Wydawnictwo Erica). W publikacji tej autor oddał w pełni gorącą atmosferę śledztwa w sprawie „spisku lekarzy", którym kierował sam Józef Stalin, Rapoport wspomina też ludzi niezłomnych i tych, którzy haniebnie zapisali się na kartach historii. Książka zdobyła aż 27% głosów czytelników!

Niewiele mniej, bo 26 procent głosów internautów zdobyła książka „Czarna kawaleria. Bojowy szlak pancernych Maczka" Kacpra Śledzińskiego (Wydawnictwo Znak). Książka pozwala zobaczyć wojnę oczami jej uczestników. Poznajemy żołnierzy z krwi i kości, towarzysząc im od walk w trudnych górskich warunkach we wrześniu 1939 roku do niezwykłych wyczynów w Normandii, Holandii i Niemczech. Pancerni Maczka to prawdziwi bohaterowie, którzy wyzwolili okupowaną Europę spod władzy Hitlera.

Prawdziwy sukces odniosła jednak książka „Niedźwiedź Wojtek" Aileen Orr, na którą swój głos oddało aż 47% internautów. Ta historia, opublikowana przez Wydawnictwo Replika to opowieść o losach niezwykłego niedźwiedzia o imieniu Wojtek, opisująca jego drogę od Persji po Szkocję, a także służbę w polskim wojsku.

Jury nominowało natomiast książki: „Hamlet w stanie spoczynku. Rzecz o Skolimowie"  Gabriela Michalika (Wydawnictwo Iskry), czyli opowieść o Domu Artystów Weteranów Scen Polskich oraz „Oblężone" pod red. Agnieszki Knyt (Wydawnictwo Ośrodka KARTA), publikację prezentującą dzienniki trzech mieszkanek Leningradu, które dzień po dniu zapisywały umieranie miasta, tkwiącego w pierścieni blokady, która trwała od 8 września 1941 do 27 stycznia 1944 roku.

Okiem badacza

Wnikliwym okiem badacza internauci przyjrzeli się książkom nominowanym w tej kategorii, a szczególnie pozycji „Bohaterowie najdłuższych dni. Desanty morskie II wojny światowej" Macieja Franza (Wydawnictwo PWN), która zdobyła aż 64% głosów. Wysoko uplasowała się także książka „Prorok we własnym kraju. Iwan Franko i jego Ukraina" Jarosława Hrycaka (Wydawnictwo PWN), którą doceniło również jury.

Ponadto grono ekspertów nominowało „Kretę. Podbój i opór" (Wydawnictwo Znak). Autor, Antony Beevor przedstawił poruszającą relację na temat intensywności kreteńskiego konfliktu i brutalności niemieckich represji, która przeplata się w książce z żywymi portretami ekscentrycznych brytyjskich dżentelmenów z SOEa, opisem egzotycznego krajobrazu śródziemnomorskiej wyspy czy też świadectwem bohaterstwa jej mieszkańców.

Historia niebanalna

W tej kategorii znaleźliśmy książki ujmujące tematy historyczne w sposób oryginalny, szczególnie interesujący, nietuzinkowy. Znalazły się tu książki pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, czy tytuły, które nie mieszczą się w pozostałych kategoriach. Wśród nominowanych przez internautów w tej kategorii znalazła się książka „Królowie przeklęci. Tom 4: Prawo mężczyzn" Maurice Druona (Wydawnictwo Otwarte), która zdobyła 38% głosów. Nieco więcej, bo 41% zdobyła pozycja „Zwiastun burzy" Bernarda Cornwella (Wydawnictwo Erica), czyli II tom (po „Ostatnim królestwie") bestsellerowego cyklu WOJNY WIKINGÓW.

Na książkę „Higieniści. Z dziejów eugeniki" Macieja Zaremby Bielawskiego (Wydawnictwo Czarne) głosowało nie tylko 22% internautów, ale i grono jury. Jurorzy ponadto nominowali „Pustelnika z Krakowskiego Przedmieścia" Andrzeja Dobosza (Wydawnictwo Iskry), czyli nowe, uzupełnione wydanie zbioru felietonów, tworzonych przez autora w latach 1951-2010; zawierające między innymi refleksje o przeczytanych książkach, spotkanych ludziach czy miejscach.

Głosowanie na najlepszą książkę historyczną w drugiej, letniej edycji konkursu i plebiscytu „Historia zebrana. Najlepsze książki historyczne" wciąż trwa. Swoje typy można wskazywać do 12 lipca 2011, a zwycięzców poznamy już 15 lipca 2011!

Zapraszamy na stronę konkursową http://www.historiazebrana.pl/, a wśród osób oddających głosy – tworzących historię – zostaną rozlosowane nagrody książkowe!

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych