Wicepremier Pawlak: Rekordowy poziom obrotów handlowych Polski i Niemiec
KOMUNIKAT PRASOWY
- Polska i Niemcy należały w ubiegłym roku do najszybciej rozwijających się krajów Europy. Łączy nas wspólnota interesów gospodarczych i politycznych – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z ministrem gospodarki i technologii Niemiec Philippem Röslerem. Delegacja pod przewodnictwem wicekanclerza Republiki Federalnej Niemiec odwiedziła Polskę 20 czerwca 2011 r., w 20. rocznicę podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Wicepremier Pawlak zwrócił uwagę, iż dwustronna wymiana towarowa obu krajów osiągnęła historycznie najwyższy poziom. - W 2010 r. wyniosła blisko 60 mld euro. To więcej niż obroty handlowe Niemiec z Rosją, Japonią czy Hiszpanią – podkreślił. Od 20 lat RFN pozostaje pierwszym partnerem handlowym naszego kraju. Trafia tu 26 proc. polskiej produkcji eksportowej. Polska z kolei zajmuje 10. miejsce wśród największych partnerów handlowych Niemiec.
Wicepremier Pawlak przypomniał, że w czasie kryzysu Polska i Niemcy były motorem koniunktury gospodarczej w Unii Europejskiej. Ministrowie gospodarki podkreślali, iż jest to w dużej mierze zasługa posiadania przez oba kraje klasycznego przemysłu produkcyjnego. – Zbliżona struktura sektora wytwórczego Polski i Niemiec stwarza możliwości współpracy nad rozwiązaniami zwiększającymi jego konkurencyjność – powiedział minister Rösler. Jak zauważył, Polska i Niemcy stoją dziś przed wyzwaniem zachowania równowagi pomiędzy celami polityki klimatycznej UE i koniecznością utrzymania wzrostu gospodarczego.
Według wicepremiera Pawlaka szczególnie potrzebna jest dziś dalsza dyskusja na temat kształtu pakietu klimatycznego i przydziału uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Zdaniem obu ministrów gospodarki, wytwarzanie energii powinno opierać się w większym stopniu na źródłach odnawialnych oraz surowcach znajdujących się na terenie Unii Europejskiej, przy zastosowaniu niskoemisyjnych, nowoczesnych technologii. – Z naszej perspektywy konieczna jest zmiana podejścia z tzw. low carbon economy na low emission economy – wyjaśnił wiceszef polskiego rządu.
Wicekanclerz Röoesler i wicepremier Pawlak wzięli także udział w polsko-niemieckim Szczycie Gospodarczym. W jego trakcie dyskutowali m.in. o sytuacji ekonomicznej Grecji i jej wpływie na gospodarkę Wspólnoty. - Źródłem kłopotów jest brak transparentności i rzetelności w informowaniu o rozmiarach greckiego długu oraz operacje finansowe na nim - ocenił wicepremier Pawlak. Zaznaczył, że Grecję należy nie tylko wspomóc, ale i uzdrowić, gdyż w przeciwnym przypadku niewiele warta byłaby europejska solidarność.
Na zakończenie Szczytu ministrowie przyjęli rekomendacje na wspólne posiedzenie rządów Polski i Niemiec. Znalazły się w nich postulaty m.in. zintensyfikowania współpracy politycznej w zakresie wspólnych przedsięwzięć na poziomie UE, aktywnego współdziałania na rzecz odbiurokratyzowania europejskiej gospodarki, złagodzenia skutków wdrożenia pakietu klimatycznego, zwiększenia konkurencyjności UE wobec azjatyckich potęg gospodarczych i zacieśniania współpracy dwustronnej.
***
Szczyt Gospodarczy Polska-Niemcy został zorganizowany przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej oraz Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową. Jego celem było podsumowanie obowiązującego od 17 czerwca 1991 r. Traktatu, ocena jego funkcjonowania oraz omówienie perspektyw dalszej współpracy.
Więcej na www.szczytgospodarczy.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/115150-wicepremier-waldemar-pawlak-rekordowy-poziom-obrotow-handlowych-polski-i-niemiec
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.