Wspólne posiedzenie rządów to główna część obchodów 20-lecia polsko-niemieckiego traktatu z 1991 r. o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Jak zapowiadał pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski, rządy Polski i Niemiec mają przyjąć wspólną deklarację podsumowującą minione 20 lat współpracy, a także listę konkretnych wspólnych przedsięwzięć na nadchodzące lata. Oba rządy mają zadeklarować współodpowiedzialność za losy Europy.
Według rzecznika niemieckiego rządu Steffena Seiberta spotkanie w Warszawie, to nie tylko zwykłe konsultacje międzyrządowe z okazji jubileuszu, ale też "znak bliskiej współpracy z naszym wschodnim sąsiadem, którą chcemy pogłębiać":
Stosunki polsko-niemieckie są w dobrej, przyjacielskiej fazie. Nie ma żadnych poważnych dwustronnych problemów, które byłyby nie do rozwiązania. Podczas konsultacji międzyrządowych nie musimy zajmować się dzielącymi czy bolesnymi tematami. (...)W interesie Polski i Niemiec leży to, by dążyły do takich samych celów. Oba kraje mają też zbliżone przekonania dotyczące polityki finansowej i stabilności.
W międzyrządowych konsultacjach bierze udział dwudziestu kilku ministrów i wiceministrów poszczególnych resortów; ze strony niemieckiej ma być ponad 10 ministrów konstytucyjnych i sekretarzy stanu. Planowane są rozmowy dwustronne pomiędzy poszczególnymi przedstawicielami resortów, następnie odbędzie się posiedzenie plenarne obu rządów i lunch roboczy. Odbędą się też rozmowy w węższym gronie Tuska i Merkel.
Ze strony niemieckiej we wspólnym posiedzeniu rządów w Warszawie biorą udział ministrowie: spraw zagranicznych Guido Westerwelle, gospodarki Philipp Roesler, finansów Wolfgang Schaeuble, sprawiedliwości Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, obrony Thomas de Maiziere, infrastruktury Peter Ramsauer, rolnictwa Ilse Aigner, nauki Anette Schavan, zdrowia Daniel Bahr, pracy Ursula von der Leyen oraz kultury Bernd Neumann.
Dyrektor biura pełnomocnika premiera do spraw dialogu międzynarodowego Krzysztof Miszczak powiedział, że lista wspólnych polsko-niemieckich przedsięwzięć na najbliższe lata zawiera około 100 pozycji.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/115136-konczy-sie-wspolne-posiedzenie-rzadow-polski-i-niemiec
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.