Nowa filozofia podatkowa

PAP
PAP

Polska potrzebuje nowej filozofii podatkowej. System podatkowy w naszym kraju jest nieefektywny, zagmatwany, oparty na zasadach rozlicznych interpretacji, wielokrotnie różniących się od siebie, nawet wówczas, gdy dotyczą tej samej kwestii. Nie są rzadkością przypadki, kiedy różne urzędy skarbowe wydają różne interpretacje w tej samej sprawie. Ustawy podatkowe są najczęściej nowelizowanymi w polskim parlamencie. Podatkowa droga przez mękę dotyka wszystkich podatników. Doszliśmy już do takiego momentu, kiedy kolejne zmiany niczego nie poprawią i konieczne jest wprowadzenie zupełnie nowych przepisów. Jest to również ważne z punktu widzenia finansów publicznych. Łatanie dziury budżetowej tylko poprzez szukanie oszczędności nie okaże się skuteczne. Trzeba więc zwiększać dochody, czyli zmienić system podatkowy. Jednak nie jest dobrym sposobem podnoszenie podatków, tak jak to uczyniono w tym roku podnosząc VAT.

Prawo i Sprawiedliwość opracowało projekt zmiany systemu podatkowego w Polsce. Jego głównymi celami są: zastąpienie represyjności efektywnością fiskalną; stworzenie prawa, które w sposób precyzyjny określi prawa i obowiązki podatników; da ustawowe gwarancje bezpiecznego działania wszystkim podatnikom; upowszechni obowiązek płacenia podatków, czyli zwiększy wpływy budżetowe bez konieczności podwyższania stawek. Zmiany wymaga cały system, ale najpilniejsze zmiany dotyczą podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego.

W proponowanej nowej ustawie o podatku dochodowym proponujemy między innymi: odejście od dyskryminacji podatkowej podatników, którzy inwestują w majątek gospodarczy i tworzą nowe miejsca pracy; opodatkowanie dochodów z pracy w taki sposób, aby zostały usunięte bariery podatkowe zatrudniania nowych pracowników; wprowadzenie opodatkowania w tych dziedzinach, które dzisiaj w sposób bezzasadny go unikają; lepszą ściągalność i efektywność fiskalną opodatkowania dochodów.

Do najważniejszych założeń nowej ustawy o podatku dochodowym należy zaliczyć: połączenie w jednym akcie prawnym całości tego podatku adresowanego do ogółu podatników, w tym jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, w tym również spółek niemających osobowości prawnej prowadzących księgi handlowe; jednolitą definicję przychodu oraz kosztów uzyskania przychodów dla wszelkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą; wyłączenie z podstawy opodatkowania dochodu przeznaczonego na cele inwestycyjne; wprowadzenie precyzyjnych zasad dotyczących dokumentowania kosztów uzyskania przychodów przez ogół podatników; objęcie zakresem ustawy podmiotów prowadzących wielkoobszarowe gospodarstwa rolne np. o powierzchni powyżej 200 ha użytków rolnych; uściślenie oraz weryfikacja wielu zwolnień podatkowych; wyeliminowanie wszelkich form dyskryminacji podatników prowadzących działalność gospodarczą, w tym zwłaszcza zrównanie opodatkowania podmiotów niezależnie od pochodzenia kapitału, rodzaju działalności oraz wykorzystanej przestrzeni ekonomicznej. Z podatku dochodowego należy wyeliminować wszystkie patologiczne rozwiązania będące skutkiem działań lobbystycznych, które tworzą ukryte sposoby uchylania się od płacenia tego podatku.

Reasumując: Prawo i Sprawiedliwość jest przeciwne podnoszeniu podatków, w zamian proponuje nowy efektywny system podatkowy, oparty na jasnych, prostych zasadach.

Autor

Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych