Le Monde: Europejskie Bank Centralny podniesie w lipcu stopy procentowe.
Francuski dziennik (10.06.2011) informuje, że po podniesieniu w kwietniu stóp procentowych Europejski Bank Centralny (EBC) planuje zrobić to ponownie w lipcu. Obecnie wynoszą one 1,25%, a do końca roku ich wysokość ma wzrosnąć do 1,75%. Informację tę przekazał Jean-Claude Trichet, przewodniczący EBC. Takie działanie ma służyć walce z inflacją, która przekroczyła już bezpieczny, określony przez EBC, 2-procentowy poziom i wynosi obecnie 2,7%, co związane jest z gwałtownym wzrostem cen żywności i energii. Specjaliści z Goldman Sachs ostrzegli jednak, że dla państw najmocniej dotkniętych kryzysem jak Portugalia czy Grecja nadal nie będzie to wystarczająca zmiana. Dlatego EBC zapowiedział, że utrzyma specjalne, preferencyjne warunki pożyczek dla banków prywatnych z tych krajów.
Rada UE: Bułgaria i Rumunia gotowe na wejście do strefy Schengen.
Ministrowie spraw wewnętrznych państw członkowskich oznajmili po czwartkowym spotkaniu (9.06.2011), że Bułgaria i Rumunia są przygotowane do przystąpienia do układu z Schengen, jednak dalsze rozmowy na ten temat będą prowadzone najwcześniej we wrześniu – informuje portal węgierskiej prezydencji (9.06.2011). Do tego czasu urzędnicy ustalą, czy znoszenie kontroli granicznej w tych krajach nie powinno przebiegać stopniowo i na początku dotyczyć jedynie lotnisk. Oba kraje pod względem technicznym są już gotowe przyjąć acquis Schengen, jednak decyzja o ich przystąpieniu do strefy ma charakter polityczny. Mikołaj Dowgielewicz, polski minister ds. europejskich, uznaje odwlekanie tej decyzji za populizm i popiera jak najszybsze włączenie Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen.
The Independent: UE wciśnięta między Hiszpanię i Niemcy w „ogórkowych wojnach".
The Independent opisuje (8.06.2011) kryzys, który pojawił się w UE w związku z epidemią zarażeń bakterią EHEC. Podczas nadzwyczajnego spotkania ministrów rolnictwa państw UE w Luksemburgu, Hiszpania obwiniła Niemcy o spowodowanie strat w wysokości 225 mln euro i domaga się od nich rekompensaty po tym jak niemieckie laboratoria błędnie wykryły patogen powodujący rozprzestrzenianie bakterii w importowanych z Hiszpanii ogórkach. Rząd Niemiec został potępiony za przesadna reakcję i wezwany do jak najszybszego wykrycia prawdziwego źródła epidemii przez unijnego Komisarza ds. Rolnictwa i Komisarza ds. Zdrowia. UE deklaruje 150mln euro pomocy dla rolników zmuszonych zniszczyć swoje zbiory przez epidemię.
Le Monde: Lizbona chce uspokoić sytuację na rynku tworząc nowy organ ds. budżetu.
Francuski dziennik podaje (07.06.2011), że nowo powołany rząd planuje utworzyć niezależny organ do spraw budżetowych o szerokich kompetencjach, w celu uspokojenia rynku finansowego. Nowa instytucja powstanie z połączenia dwóch istniejących już organów państwowych tj. Banku Portugalii oraz Trybunału Obrachunkowego, podaje Pedro Passos Coelho (przyszły premier Portugalii), podkreślając przy tym, że nowemu organowi powierzony zostanie szeroki zakres kompetencji, nie podając natomiast daty, kiedy organ ten zostanie utworzony. W celu pobudzenia wzrostu gospodarczego, przyszły premier Portugalii planuje również zmniejszenie kosztów pracowniczych dla przedsiębiorców, w szczególności dla firm, które zajmują się eksportem. Władze Portugalii przekonują, że jest to najlepszy sposób na przywrócenie konkurencyjności.
Independent: Lagarde przenosi swoją kampanię do krajów rozwijających się.
W brytyjskim dzienniku (8.06.2011) czytamy, że Christine Lagarde, francuska minister finansów, odbyła w tym tygodniu podróż do Indii. Oficjalnie celem wizyty i spotkania z premierem Indii nie było zdobycie poparcia najludniejszego państwa grupy BRICS, ale jedynie przedstawienie swojej kandydatury na nowego przewodniczącego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Teraz, kiedy Lagarde jest wspierana przez Europę i Stany Zjednoczone, pozostaje jej przekonać do siebie państwa rozwijające się, które wcześniej zaprotestowały przeciwko dalszemu stosowaniu zasady wyboru na stanowisko przewodniczącego MFW Europejczyka. Same nie przedstawiły jednak żadnego odpowiedniego na to stanowisko kandydata. Hinduski minister finansów oznajmił, że Indie nie udzieliły jeszcze nikomu oficjalnego poparcia. Do Indii w najbliższym czasie wybiera się także Meksykanin Agustin Carstens, kontrkandydat Lagarde.
Bezpieczeństwo energetyczne
Kyiv Post: Gazprom straszy Europę Chinami.
Partnerom europejskim, którzy próbują obniżyć ceny gazu ziemnego, Gazprom grozi zmianą kierunków przesyłu surowca na wschód, do Chin – pisze Kyiv Post (06.06.2011). „Jeżeli Europie nie pasuje cena na rosyjski gaz, Gazprom może dostarczać go do Azji", powiedział prezes spółki Aleksiej Miller. Oprócz rozbudowy handlu z Chinami Gazprom rozważa kupno akcji w niemieckiego koncernu energetycznego E.ON Ruhrgaz. Pewności w retoryce rosyjskiego monopolisty dodaje oczekiwane 10 czerwca 2011 r. podpisanie kontraktu z Chinami. Umowa ma być zawierana na 30 lat o dostawach 68 mld3 gazu rocznie. Do ustalenia pozostaje ustalenie ceny gazu, ponieważ Chiny, kupując surowiec z Azji Środkowej, płacą 165-190 dolarów za 1000 m3 i nie zamierzają przepłacać za rosyjskie paliwo. Więcej o dostawach gazu z Azji Środkowej do Chin, na stronie internetowej OSW.
Trend: USA uważa projekt Nabucco za najbardziej opłacalnym politycznie i strategicznie.
W ramach 18. Międzynarodowej wystawy "Ropa naftowa, gaz ziemny, rafinacja i petrochemia w regionie kaspijskim", która miała miejsce 6 czerwca w Baku, Richard Morningstar powiedział, że gazociąg Nabucco jest najbardziej opłacalnym politycznie i strategicznie – informuje Trend.az (06.06.2011). Otwartym zostaje pytanie, czy projekt ten jest uzasadniony z ekonomicznego punktu widzenia. Jeżeli zostanie przyjęta decyzja, że Nabucco jest nieopłacalny, rozważane będą inne opcje mniejszych gazociągów w ramach Południowego korytarza transportu gazu. Priorytetem numer jeden jest złoże Shah Deniz (Azerbejdżan), z którego wydobyty gaz ma być transportowany przez Turcję do Europy. Dlatego popieramy każdy gazociąg Południowego korytarza. Więcej o projektach Południowego korytarza, na stronie internetowej EurActiv, Nabucco, TAP, ITGI, AGRI.
Kommiersant: Zebrano podpisy od państw uczestniczących w projekcie Nabucco.
8 czerwca w tureckim mieście Kayseri rządy państw, przez terytorium których ma być budowany gazociąg Nabucco: Austrii, Bułgarii, Rumunii, Turcji, i Węgier podpisały dodatkowe porozumienie wspierające inwestycję, poinformował Kommiersant (08.06.2011). Dokument zawiera wspólne ramy prawne dla realizacji inwestycji oraz chroni firmy budujące gazociąg przed ryzykiem wprowadzenia w przyszłości niekorzystnych dla nich zmian prawnych. Jeszcze tydzień temu istniały duże wątpliwości co do podpisania memorandum ze względu na możliwe zwiększenie kosztów budowy gazociągu (z 7,9 mld euro do 12–15 mld euro). Na spotkaniu powołany został Komitet Polityczny – organ, którego celem jest koordynacje działań państw-uczestników projektu. Nadal jednak zostaje otwarte pytanie o potencjalnych źródłach dostaw gazu. Guenther Oettinger, komisar ds. energii KE, powiedział, że nikt nie zamierza wywierać presji na Azerbejdżan w sprawie dostaw gazu do Europy, ale dodał, że decyzja w tej sprawie będzie podjęta w październiku. Przypomniał również, że wśród potencjalnych dostawców postrzegane są Turkmenistan oraz Irak. Więcej o projektach Południowego korytarza, na stronie internetowej Nabucco.
Kommiersant-Ukraina: Kolejne zawirowania wokół kształtowania ceny gazu dla Ukrainy.
Zmiana sposobu kształtowania ceny rosyjskiego gazu dla Ukrainy jest możliwa jedynie pod warunkiem przystąpienia tego kraju do Unii Celnej Rosji, Kazachstanu i Białorusi, bądź połączenia Gazpromu z ukraińskim Naftohazem - pisze dziennik Kommiersant-Ukraina (07.06.2011). We wtorek w ramach spotkania premiera Ukrainy Mykoły Azarowa z premierem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie rozmawiano o zmianie sposobu naliczania opłat za gaz dla Ukrainy. Rosja zareagowała sprzeciwem na jakiejkolwiek zmiany formuły kształtowania ceny gazu i uprzedziła, iż w czwartym kwartale bieżącego roku cena gazu dla Kijowa wzrośnie z obecnych 350 do 390-420 dolarów za 1000 m3 gazu ziemnego. Strona ukraińska oznajmiła, że w razie podwyżki wzrosną także opłaty za tranzyt rosyjskiego gazu, przesyłanego przez ukraińskie rurociągi do państw Europy Zachodniej. Podwyżka cen gazu bezpośrednio uderzy w ukraińskie przedsiębiorstwa hutnicze i chemiczne.
The Independent: Rosja jest wielkim zwycięzcą w klęsce OPEC.
Na odbywającej się 8 czerwca w Wiedniu sesji Organizacji Państw Eksportujących Ropę(OPEC) nie zdołano osiągnąć porozumienia w sprawie postulowanego przez Arabię Saudyjską podniesienia kwot wydobywczych, które pozostaną na dotychczasowym poziomie – informuje The Independent(09.06.2011). Brak porozumienia powoduje, że Rosja staje się jeszcze bardziej wpływowy graczem na światowym rynku ropy naftowej. Dowodem na to jest opublikowany przez BP Przegląd Statystyczny Światowej Energii 2011, w którym oświadczono, że w ubiegłym roku największym producentem ropy naftowej była Rosja. Jak informują RIAnovosti, fiasko porozumienia w sprawie zwiększenia kwot jest niekorzystne dla uprzemysłowionych państw import_ujących ropę, które liczyły na wsparcie OPEC w walce z inflacją.
NRK: Podział akwenów i szelfu na Morzu Barentsa skończony.
Norweski serwis NRK poinformował (08.06.2011) że, Rosja i Norwegia wymieniły 7 czerwca dokumenty ratyfikujące umowę ustalającą granicę pomiędzy strefami ekonomicznymi obu państw na Morzu Barentsa. Umowa zacznie obowiązywać w ciągu miesiąca. Norwegia i Rosja chcą jak najszybciej oszacować zasoby zalegające na szelfu morza, żeby decydować o dalszej współpracy, powiedział w wywiadzie dla NRK minister spraw zagranicznych Norwegii Jonas Gahr Store.
Partnerstwo Wschodnie
Ukraińskyj Tyżdeń: Ukraina – w reżimie korupcji.
Ukraińskyj Tyżdeń komentuje (8.06.2011) wydanie pod koniec maja bieżącego roku krytycznych ocen reformy antykorupcyjnej na Ukrainie. GRECO (Grupa Państw Przeciwko Korupcji), ambasador UE na Ukrainie i OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) ogłosili w swoich raportach, że prezydencka polityka walki z korupcją nie przynosi rezultatów. Brak jest efektywnej klasyfikacji działań korupcyjnych i związanych nimi wymiarów kar, a także jasnych zasad konfiskaty dochodów uzyskanych w ich wyniku. Fakt, że trzy niezależne podmioty wydały tak krytyczne oceny, przyczynić się może do przyznania Ukrainie mniejszych środków w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.
Polityka zagraniczna UE
Kommersant: Rosja i Europa bez zmian.
Kommersant ocenia (11.06.2011) szczyt Rosja-UE w Niżnym Nowogrodzie jako rozczarowujący, gdyż nie podpisano na nim najbardziej oczekiwanych porozumień o ruchu bezwizowym oraz o przystąpieniu Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Zdaniem dziennika, UE jest jednak gotowa podpisać oba dokumenty jeszcze w tym roku, podczas prezydentury Dmitrija Miedwiediewa. Jest on uważany za prezydenta zdeterminowanego żeby integrować Rosję ze strukturami zachodnimi, a nie jest pewne czy odniesie zwycięstwo w przyszłych wyborach prezydenckich w marcu 2012 roku. Głównymi problemami negocjacyjnymi przed członkostwem Rosji w WTO są opłaty import_owe na mięso, normy fitosanitane i zasady inwestycji w rosyjskim przemyśle samochodowym.
Le Figaro: Zakończenie chorwackich negocjacji akcesyjnych do końca 2011 r.Komisja Europejska ogłosiła w piątek (10.06.2011), że negocjacje z Chorwacją w sprawie jej członkostwa w Unii Europejskiej zostaną zamknięte do końca roku. Negocjacje z Chorwacją trwały od 2005 roku i ostatecznie przyjęto, że przystąpienie dwudziestego ósmego państwa do Unii nastąpi w roku 2013– pisze Le Figaro (10.06.2011). Jest to pierwsza decyzja o przyjęciu nowego państwa od czterech lat i bez wątpienia ostatnia przed zaostrzeniem wymogów członkowskich, zauważa francuski dziennik. Chorwacji udało się przeprowadzić długo oczekiwaną reformę sądownictwa i teraz nic nie stoi na przeszkodzie jej przystąpienia do UE. Jednak czas, jaki musi jeszcze odczekać, pokazuje, że Unia jest zmęczona kolejno następującymi po sobie akcesjami (poprzednie w 2004 i 2007 r.). W przypadku Chorwacji wzmożona kontrola stosowania wspólnotowego prawa będzie prowadzona przed wejściem do UE, a nie po, jak w przypadku Bułgarii i Rumunii. Jeśli ocena będzie niezadowalająca, termin akcesji zostanie przesunięty – ostrzegła KE. Ostatnie słowo w sprawie przyjęcia Chorwacji do Unii należy do państw członkowskich. Decyzja w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie już na najbliższym szczycie, który będzie miał miejsce w dniach 23 i 24 czerwca.
Le Monde: Komisja Europejska dała zielone światło członkostwu Chorwacji w UE.
W piątek (10.06.2011) Komisja Europejska poinformowała, że ostatnie cztery (z trzydziestu pięciu) chorwackie rozdziały negocjacyjne zostaną zamknięte najprawdopodobniej do końca bieżącego roku – czytamy w Le Monde (10.06.2010). Podczas trwających 6 lat negocjacji najtrudniejsza była reforma systemu sądownictwa obejmująca m.in. zapewnienie niezawisłości sądów, walkę z korupcją oraz współpracę z Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla b. Jugosławii. Unijna komisarz ds. sprawiedliwości, Vivianne Reding, pochwaliła starania Chorwatów i oznajmiła, że nie spodziewała się tak dużej poprawy w tak krótkim czasie. Jeśli układ akcesyjny uda podpisać się z końcem 2011 r., a następnie ratyfikować we wszystkich państwach członkowskich oraz samej Chorwacji, zostanie ona w 2013 r. drugim państwem byłej Jugosławii należącym do UE.
The Guardian: Chorwacja robi główny krok ku członkostwu w UE.
The Guardian informuje(10.06.2011), że przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso ogłosił gotowość zamknięcia negocjacji unijnych z Chorwacją. W swoim oświadczeniu, KE deklaruje gotowość przyjęcia jej do organizacji w lipcu 2013 roku. Kwestie sporne w negocjacjach dotyczyły, między innymi, wysokiej korupcji w kraju, osądzenia zbrodniarzy wojennych byłej Jugosławii i konfliktu ze Słowenią o podział wód terytorialnych. Przyjęcie Chorwacji do UE, w dłuższej perspektywie, otworzyłoby drogę do członkostwa innym państwom bałkańskim. Przeszkodą mogą się jednak okazać coraz powszechniejsze nastroje eurosceptycyzmu i wzrost poparcia dla populistycznych partii w wielu państwach Europy. Państwami szczególnie niechętnymi dalszemu poszerzaniu UE są Wielka Brytania, Francja i Dania.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/114824-unia-po-kryzysie-finansowymwcisnieta-miedzy-hiszpanie-i-niemcy-w-ogorkowych-wojnach
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.