Szanowni Czytelnicy,
Oto pierwsze wydawnictwo portalu wPolityce.pl. Nie chcemy jeszcze używać nazwy miesięcznik lub kwartalnik, ponieważ celem tego konkretnego wydawnictwa jest przede wszystkim „przetarcie ścieżki" związanej z przełożeniem naszych publikacji – dostępnych na co dzień w Internecie – na formę papierową.
Książka ma prawie 170 stron, twardą okładkę, zawiera czarno-białe zdjęcia i rysunki.
Obiecujemy, że krok po kroku będziemy usuwali wszelkie niedoskonałości, uważnie wsłuchując się w Państwa głos. Wszelkie uwagi prosimy nadsyłać na adres e-mailowy [email protected] lub też na stołeczny adres:
Redakcja wPolityce.pl
Al. Reymonta 12A, 01-842 Warszawa
Naszym celem jest stworzenie małego wydawnictwa, które będzie publikowało periodyki, książki i skromniejsze publikacje pod szyldem wPolityce.pl. Pragniemy w ten sposób docierać do jeszcze szerszej grupy odbiorców, zaspokajając jednocześnie wciąż istniejącą – na szczęście – potrzebę kontaktu ze słowem drukowanym. Nawet najlepszy portal internetowy nie ma, bowiem siły druku. Być może w przyszłości tak się stanie, ale obecnie „papier to wciąż papier". Także jeśli chodzi o siłę oddziaływania, walkę o prawdę.
Liczymy również, że wspomniane wyżej wydawnictwo stanie się jednym z filarów ekonomicznych naszego przedsięwzięcia. Przedsięwzięcia nastawionego nie na zysk, ale od początku budowanego z myślą o zapewnieniu zdrowych podstaw ekonomicznych i biznesowych. Oczywiście fakt, że nasz portal, także dzięki państwu, nie tylko nie „produkuje" długów, ale jest w stanie zdobywać środki na dalszy rozwój, uważamy za powód do dumy.
Zapewniamy, że każdym groszem gospodarujemy oszczędnie. Pracujemy za darmo, opłacając tylko niezbędne koszty techniczne i inwestując.
Wkrótce wprowadzimy nową, kosztowną, wersję portalu, który oparta jest na nowej technologii i pozwoli zwielokrotnić liczbę odbiorców i jeszcze sprawniej redagować portal. Obecny system, choć zaplanowany na trzy lata, w ciągu roku, wskutek wzrostu liczby czytelników, osiągnął granice funkcjonalności.
Wiemy doskonale, że zaufanie i pokora jest kluczem do sukcesu. Zresztą sami widzieliśmy zbyt wiele inicjatyw, których twórcy już w połowie drogi gubili z oczu cel, by nie dostrzegać niebezpieczeństwa.
Wydawnictwo nasze poświęcamy przede wszystkim sprawie Smoleńska. Celowo wydajemy je nieco później niż inni; nie chcieliśmy, bowiem konkurować z zalewem publikacji na ten temat. Uważamy, że na poważną rozmowę o tej tragedii czas jest zawsze i jeszcze długo będzie „zawsze".
Smoleńsk to, bowiem „punkt zero" najnowszej historii Polski; punkt, który stanowi i stanowić będzie najważniejszy odnośnik bieżących sporów społecznych i politycznych. Po Smoleńsku wiemy, że są to spory nie tylko poważne, realne, ale także kluczowe dla przyszłości naszego Państwa.
Dlatego staramy się unikać sentymentalizmu – choć wzruszenia nie są nam obce – przedkładając możliwie chłodną analizę. Wyznajemy, bowiem zasadę, że by skutecznie realizować marzenia o ojczyźnie, musimy myśleć bardzo trzeźwo.
Publikujemy w niniejszym tomie także poruszające relacje czytelników związane z 10/04. Musimy przyznać, że Państwa odzew na nasz apel przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Dziękujemy! Wspólnie nie pozwolimy zadeptać tamtych wspomnień. Zadusić pamięci.
Na koniec, przy okazji, kilka zdań słów o naszych celach. Redaktorzy i twórcy portalu wPolityce.pl uważają, że dziś Polska potrzebuje nade wszystko dwóch rzeczy: nowych instytucji oraz świeżych elit. Obie te sprawy są ze sobą ściśle powiązane; nie da się np. wychować uczciwych dziennikarzy bez odpowiednich instytucji medialnych. I na tym polega dziś praca dla Polski: na budowie instytucji, nowoczesnych, ekonomicznie stabilnych, niezależnych, zdolnych do skutecznego działania, a jednocześnie wyrastających z wolnej Polski, a nie z szarocienia przeszłości.
Tych instytucji nigdy za wiele, każda z nich ma swoją misję do spełnienia, i nie powinny one wzajemnie się zwalczać, (której to zasadzie jesteśmy konsekwentnie wierni). Byłoby idealnie, gdyby na którymś etapie owe nowe instytucje potrafiły „zazębić się" na tyle skutecznie, by wytworzyć efekt synergii. To jednak zadanie kolejnego etapu. Na razie trzeba budować.
Wspierając portal wPolityce.pl dajecie nam Państwo szansę na budowanie. Więcej nawet – sami budujecie. Zachęcam serdecznie do zakupu książki "wPolityce.pl. Polska po 10 kwietnia 2010 roku". Można ją kupić, podobnie jak pozostałe elementy oferty, wyłącznie w naszym sklepie.
Z wyrazami szacunku,
Jacek Karnowski,
redaktor naczelny portalu wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/114667-nasz-wspolny-hold-ofiarom-smolenska-w-miesiecznice-tragedii-pierwsza-ksiazka-wydawnictwa-portalu-wpolitycepl
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.