24 maja ukaże się książka Filipa Gańczaka „Filmowcy w matni bezpieki" opisująca kontakty środowiska filmowego z SB

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

24 maja ukaże się książka Filipa Gańczaka „Filmowcy w matni bezpieki" (Prószyński i S-ka) opisująca kontakty środowiska filmowego ze Służbą Bezpieczeństwa PRL.

Są tam sportretowani zarówno artyści, którzy współpracowali z SB, jak i ci, którzy odmówili współpracy i oparli się naciskom. Autor, opierając się na dokumentach IPN-u, opisuje historie Jerzego Skolimowskiego, Piotra Fronczewskiego, Daniela Olbrychskiego, Andrzeja Seweryna, Macieja Damięckiego, Zygmunta Kałużyńskiego i wielu innych.

Historia o sile charakterów, o walce z prześladowaniem, ale też o słabości, a w pewnym sensie – o zdradzie. Autor opisał niejednoznaczne relacje bohaterów srebrnego ekranu ze służbą bezpieczeństwa. Bezpieka korzystała z sieci agentów, szukała haków, bez wahania używała podsłuchów i kontrolowała korespondencję... Na jej celowniku znaleźli się m.in.: Piotr Fronczewski, Jerzy Skolimowski, Maciej Damięcki, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Zygmunt Kałużyński i wielu innych. Niektórzy dawali się złapać w pułapkę i uwikłani ulegali presji. Byli też tacy, którzy podejmowali niebezpieczną grę.

Filip Gańczak (ur. 1981), dziennikarz, absolwent dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i stypendysta Fundacji Roberta Boscha w Berlinie. Pracuje dla "Newsweeka", publikował m.in. w "Die Welt", "Welt am Sonntag" oraz "Dzienniku". W 2008 roku ukazała się jego książka "Erika Steinbach. Piękna czy bestia?".

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych