Podczas wizyty szwedzkiej pary królewskiej w Polsce podpisana została deklaracja o polsko-szwedzkiej współpracy politycznej w obszarach o znaczeniu strategicznym.
Bronisław Komorowski oświadczył podczas spotkania z mediami, że podpisana deklaracja jest formą potwierdzenia znaczenia bardzo dobrych relacji między oboma krajami. Wyraził satysfakcję z wizyty w Polsce szwedzkiej pary królewskiej. Także król Szwecji wyraził zadowolenie z podpisanej w środę deklaracji.
Po spotkaniu z Karolem XVI Gustawem prezydent podkreślił, że współpraca Polski i Szwecji ma swój dynamiczny wyraz w relacjach dwustronnych, jak i we współpracy na forum UE. Wśród płaszczyzn współpracy wymienił Forum Państw Morza Bałtyckiego i Partnerstwo Wschodnie.
Po wizycie w Pałacu Prezydenckim para królewska złożyła wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
W środę król Szwecji gościł też w polskim Parlamencie, gdzie spotkał się z marszałkami Sejmu i Senatu Grzegorzem Schetyną i Bogdanem Borusewiczem oraz złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Spotka się również z premierem Donaldem Tuskiem.
Deklaracja o współpracy polsko-szwedzkiej obejmuję m.in. następujące dziedziny współpracy:
- Odbudowa finansowa
Stabilność finansów to ważny priorytet dla obydwu państw. Polska i Szwecja aktywnie włączają się w wysiłki UE mające na celu przezwyciężenie obecnego kryzysu finansowego oraz w działania mające zapobiec kryzysom w przyszłości. Ściślejsza współpraca leży w interesie obydwu krajów.
- Rozszerzenie UE
Obydwa kraje przywiązują szczególną wagę do kwestii rozszerzenia UE. Polska i Szwecja podzielają opinię, że rozszerzenie powinno pozostać strategicznym kierunkiem prac UE. Regularnie obywają się konsultacje w tym zakresie.
- Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa
Polska i Szwecja pozostają zwolennikami idei silnej i skutecznej Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa i tym samym będą kontynuować regularne konsultacje w tej dziedzinie w celu aktywnego przyczynienia się do jej rozwoju.
- Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ)
Wspólnym celem jest stworzenie z ESDZ skutecznego narzędzia służącego efektywnej i spójnej Wspólnej Polityce Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE. Ważnym elementem naszej wzajemnej wymiany powinna być bliska współpraca w odniesieniu do kształtowania ESDZ.
- Ściślejsza współpraca w zakresie spraw objętych agendą Narodów Zjednoczonych leży we wspólnym interesie i obejmuje takie tematy jak reforma Rady Bezpieczeństwa oraz wzmocnienie roli ONZ w Afganistanie.
pedro
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/113119-oficjalna-wizyta-szwedzkiej-pary-krolewskiej-w-polsce-podpisana-deklaracja-o-wspolpracy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.