PKW Afganistan. Spór o X zmianę. "Wydaje się, że realne różnice zdań między Prezydentem i rządem narastają ( nie tylko w tej kwestii)"

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Obrony Narodowej poświęconego misjom wojskowym zagranicą wiceminister Zbigniew Włosowicz zapytany przeze mnie o kalendarz i tempo zmniejszania zaangażowania militarnego Polski w Afganistanie, w kontekście ujawnionych w lutym br. różnic zdań między Prezydentem a rządem, odpowiedział:

Wiadomo, ze X zmiana (PKW Afganistan) będzie zredukowana, trwa dyskusja, jak duża będzie to redukcja.

Dociskany kolejnymi pytaniami powiedział, że sformułowania wiadomo użył może niefortunnie, ale tego, co był powiedział, nie odwołał.

Rzecz jest o tyle interesująca, że  21 lutego br.  ukazał się komunikat prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, podpisany przez gen. Stanisława Kozieja, który informował, że Prezydent Bronisław Komorowski chce w tym roku rozpocząć wycofywanie polskich wojsk z Afganistanu. Komunikat informował też, że:

Ostateczne skonkretyzowanie i uszczegółowienie sposobu realizacji tego zamiaru powinno nastąpić przed zbliżającym się terminem podjęcia przez Prezydenta RP decyzji w sprawie użycia kolejnego kontyngentu wojskowego (IX zmiany) w operacji afgańskiej .

Następnego dnia ukazały się artykuły prasowe http://wyborcza.pl/1,75478,9143967,Odwrot_z_Afganistanu_w_2011_r___Wojsko_sie_dziwi.html

omawiające różnice zdań między Prezydentem a rządem. Od stanowiska Prezydenta szef MON Bogdan Klich zdystansował się w formie łagodniejszej, ale rzecznik Sztabu Generalnego – w bardziej stanowczej, właściwie wykluczającej.

Jak wiadomo, liczebności IX zmiany PKW Afganistan ( wyjechała w kwietniu br.) nie zmniejszono. Rząd postawił na swoim, Prezydent znalazł się w niezręcznej sytuacji. Obecnie wiadomo, że X zmiana ( wyjazd w październiku br. ) zostanie zmniejszona, ale nie wiadomo o ile. MON na posiedzeniu Komisji przedstawił materiał, w którym jasno stwierdza, że niezbędne jest utrzymanie liczebności kontyngentu na poziomie IX zmiany.  Wiceminister i szef Sztabu Generalnego dopytywani o sprzeczność miedzy zapowiedzią zmniejszenia kontyngentu i opowiedzeniem się za utrzymaniem jego liczebności plątali się mówiąc o przyszłości, nieznanym rozwoju sytuacji itp. Wydaje się, że realne różnice zdań między Prezydentem i rządem narastają ( nie tylko w tej kwestii). Jeśli redukcja X zmiany PKW Afganistan nie nastąpi albo będzie miała charakter kosmetyczny ( kilkudziesięciu, ew. stu kilkudziesięciu żołnierzy), to będzie to dla wszystkich zainteresowanych jasny sygnał, że Prezydent RP został sprowadzony – przynajmniej w zakresie zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi - do roli elementu w systemie oświetleniowym Belwederu.

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...