26 kwietnia 1986 roku w wyniku przegrzania i częściowego stopienia rdzenia reaktora oraz wybuchu wodoru doszło do jednej z najtragiczniejszych katastrof atomowych.
Reaktor przegrzał się i częściowo stopił w wyniku źle przeprowadzonego testu bezpieczeństwa. W elektrowni jądrowej w Czarnobylu rozerwana została obudowa reaktora, a wybuch zniszczył budynek, w którym się on znajdował. W wyniku potężnej eksplozji doszło do emisji pyłu grafitu oraz uranu z wnętrza reaktora bezpośrednio do atmosfery.
W wyniku katastrofy zginęło bezpośrednio 30 osób, a ponad 200 zachorowało na chorobę popromienną. Ze strefy o promieniu 30 km w okolicy reaktora ewakuowano ponad 350 tys. osób, a sam reaktor przykryto specjalną betonowo-stalową osłoną.
Obecnie na terenie Czarnobyla przebywa ok 2,5 tys osób, z czego znaczną większość stanowią naukowcy i specjaliści odpowiedzialni za odpowiednie zabezpieczenie zniszczonego reaktora.
pedro
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/112840-25-lat-temu-w-czarnobylu-doszlo-do-jednej-z-najwiekszych-katastrof-atomowych-w-historii
Najnowsze artykuły
Wszystkie najnowsze artykuły w jednym miejscu
Śledź nas na Google News
Bądź na bieżąco — dodaj nas do Google News
Dziękujemy za przeczytanie!
Twoje wsparcie ma znaczenie. Buduj z nami niezależne media.
Wszystkie teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu. Dołącz do nas.