Kontrowersyjna opinia Korwina-Mikke: sarkofag nad Czarnobylem nie powinien być wzmacniany. "Należy go otworzyć!"

Sarkofag nad jednym z bloków byłej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Fot. Narrator.up.pl
Sarkofag nad jednym z bloków byłej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Fot. Narrator.up.pl

Janusz Korwin-Mikke dowodzi, że Bronisław Komorowski popełnił błąd kiedy spotykając się w 25 rocznice czarnobylskiego wybuchu z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem zadeklarował dwa miliony dolarów na nowy sarkofag nad reaktorem.

I wcale nie chodzi o to, że wychodzi iż każdy Polak przeznaczy na ten cel pięć centów. Janusz Korwin-Mikke problem widzi gdzie indziej i dlatego, na łamach krakowskiego Dziennika Polskiego, stwierdza:

Nie ma żadnego powodu – poza interesem ukraińskich cementowni – by wzmacniać sarkofagi. Przeciwnie: po 25 latach należy je po prostu otworzyć – i umożliwić naturalne wyrównanie się poziomu skażenia.

Przypominam, że już w dziesięć lat po wybuchu na atolu Eniwetok przyroda na wyspach Bikini rozkwitła i wzbogaciła się do stanu nieznanego przed wybuchem. Powstało wiele nowych gatunków roślin i zwierząt. To samo nastąpiłoby w Czarnobylu, gdyby nie niepotrzebne środki zapobiegające.

Zdaniem Korwina, uczeni donoszą, że pod sarkofagami rozwija się wiele nowych gatunków drobnoustrojów.

Byłoby dobrze, by stopniowo wtapiały się w ekosystem, a nie wtargnęły kiedyś jako obcy – i groźny, bo izolowany – gatunek

- dowodzi polityk.

Brrr... Szczerze mówiąc obie wersje wydają się nam przerażające.

 

 

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.