O Śląsku - ale bez ignorancji i uprzedzeń. "Za dwa tygodnie będziemy obchodzili 90-tą rocznicę wybuchu III powstania śląskiego"

Za dwa tygodnie będziemy obchodzili 90-tą rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. Niestety wiedza dotycząca III powstania (tak jak i II i I) jest domeną pasjonatów historii i... uczniów, którzy obowiązkową uczą się jej w szkole. Aby zmienić ten stan rzeczy, a jednocześnie uczcić bohaterów tamtych wydarzeń, w ostatnią sobotę zorganizowałem wielki turniej historyczny pod tytułem „3 powstania-droga Śląska do Polski". Odbył się on w historycznej Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Udział w konkursie wzięło ponad 130 uczestników w różnym wieku- byli to uczniowie, ale i osoby, które szkołę ukończyły już dawno. W jury zasiedli wybitni naukowcy i znawcy tematu: prof. Zygmunt Woźniczka z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Bogdan Cimała z Uniwersytetu Opolskiego i dr Marian Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jurorzy byli również autorami pytań, które jak stwierdzili później uczestnicy, do łatwych nie należały.

Konkurs składał się z dwóch etapów: w czasie pierwszego-pisemnego, uczestnicy musieli wymienić komendantów dwóch powstań, podać co było bezpośrednim sygnałem do wybuchu I Powstania Śląskiego, nazwę powiatu rejencji opolskiej, który w całości nie wszedł do obszaru plebiscytowego, miasto , czy podać miasto, w którym zamordowany został doktor Mielęcki. Do etapu finałowego, bezpośrednio weszło siedem osób, kolejne trzy zostały wyłonione w dogrywce. Drugi etap, formułą przypominał telewizyjną Wielką Grę, a uczestnicy musieli zmierzyć się z sześcioma również niełatwymi pytaniami. Niemal wszyscy znakomicie sobie poradzili z pytaniami testowymi, bardzo dobrze poszło im z pytaniami opisowymi, prawie bezbłędnie odgadywali nazwiska postaci przedstawionych na zdjęciach. Arcytrudna okazała się jednak ostatnia część, kiedy to zawodnicy musieli odgadywać tytuły śląskich pieśni powstańczych. Najlepszy okazał się pan Zbigniew Grygier z Ćwiklic pod Pszczyną, któremu serdecznie gratuluję ogromnej wiedzy i pasji. Ogromne uznanie należy się całej finałowej dziesiątce oraz wszystkim uczestnikom turnieju.

Dziesięć najlepszych osób wyjedzie na moje zaproszenie do Brukseli, gdzie odwiedzi Parlament Europejski. Nikt nie opuścił sali konkursowej z pustymi rękami, gdyż dzięki naszym znakomitym sponsorom, każdy uczestnik otrzymał zaproszenie do jednej z instytucji kultury bądź rozrywki w naszym regionie. Konkurs był obserwowany przez licznie zgromadzoną publiczność, która oprócz kibicowania zawodnikom mogła wysłuchać wykładu profesora Zygmunta Woźniczki-wybitnego znawcy Śląska, autora niezliczonych prac i artykułów dotyczących historii regionu, a w przerwach porozmawiać z gościem honorowym- Konstantym Wolnym, wnukiem Konstantego Wolnego, pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego, mecenasa sztuki i kultury, wybitnego adwokata i działacza społecznego. Konkursowi patronował dyrektor Katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Andrzej Drogoń, prezydent miasta Katowice oraz Śląski Kurator Oświaty.

Polecam też linki:

http://www.migalski.eu/aktualnosci/wielki-turniej-z-historii-slaska-3-powstania-droga-slaska-do-polski-relacja/18-04-2011

http://www.migalski.eu/aktualnosci/medialne-echa-konkursu-historycznego-3-powstania-droga-slaska-do-polski/18-04-2011

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych