Polonia z Sydney również pamięta. "Non omnis moriar". "Wzruszenie i łzy widać było na twarzach wielu osób"

PAP
PAP

Informowaliśmy już, że australijska Polonia z Melbourne pamiętała o rocznicy tragedii smoleńskiej, i odsłoniła piękną tablicę.  Okazuje się, że pamiętała także Polonia z Sydney. Od pana Witolda Skoniecznego - Przewodniczącego Komitetu Upamiętniającego Ofiary Tragedii pod Smoleńskiem, otrzymaliśmy następującą informację:

Szanowna Redakcjo,

Pozwalam sobie przesłać zdjęcie obelisku z tablicą pamiątkową w hołdzie poległym Polskim Patriotom w dniu 10 kwietnia 2010 r pod Smoleńskiem. Jest to zdjęcie zrobione zaraz po zamontowaniu tablicy pamiątkowej, Krzyża smoleńskiego i Urny z Ziemią smoleńska ( napis na Urnie "URNA Z ZIEMIĄ SMOLEŃSKĄ UŚWIĘCONA KRWIĄ POLEGŁYCH PATRIOTÓW").

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Obelisku z Tablica pamiątkową odbył się 10 kwietnia 2011 r. o godz. 18.30 (czasu lokalnego) na terenie Polskiego Kościoła p.w. Najświętszej Matki Boskiej Częstochowskiej w Marayong (dzielnica Sydney). Odsłonięcia i poświęcenia dokonał Rektor Parafii ks.dr Antoni Dudek wraz z siedmioma Księżmi Chrystusowcami. Na Uroczystości obecny był również (z własnej woli) Konsul Generalny RP w Australii Pan Daniel Gromman.

Po poświęceniu, wszyscy udaliśmy się do Kościoła gdzie została odprawiona Uroczysta Msza Święta przez wszystkich wyżej wymienionych Księży. Po Mszy, polonijni artyści przedstawili zgromadzonym Koncert poetycko-muzyczny pt."Pamiętamy". Koncert zakończyła, śpiewana przez wszystkich zgromadzonych (ok. 400 osób), patriotyczna pieśń Jana Pietrzaka pt. "Żeby Polska była Polską". Wzruszenie i łzy widać było na twarzach wielu osób. Myślę, że Polonia sydneyska godnie i z szacunkiem uświęciła pamięć po naszych Rodakach, którzy oddali życie pod Smoleńskiem.

Łącze wyrazy szacunku dla całej Redakcji - Witold Skonieczny - Przewodniczący Komitetu Upamiętniającego Ofiary Tragedii pod Smoleńskiem

Bardzo dziękujemy. Pozostaje wyrazić uznanie za powyższe działania, zwłaszcza że - sądząc po otrzymanych zdjęciach - uroczystość miała wyjątkowo godną oprawę.

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...