W Sejmie wystawa "Sprawiedliwi wśród narodów świata". "Mimo tragicznego losu Ulmów, nie zrezygnowali z ratowania Żydów"

Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939-1945 to temat wystawy, którą otworzył dziś (31 marca br.) w Sejmie wicemarszałek Marek Kuchciński - informuje Kancelaria Sejmu.

Ekspozycja rzeszowskiego oddziału IPN jest w szczególności poświęcona bohaterskiej rodzinie Józefa i Wiktorii Ulmów ze wsi Markowa koło Łańcuta na Podkarpaciu, rozstrzelanej razem z 8 ukrywanymi przez nią Żydami 24 marca 1944 r. Patronat nad wystawą objął marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

- To wielki zaszczyt dla mnie otwierać wystawę poświęconą tak szczególnym czasom, tragicznym wydarzeniom i ludziom, którzy pokazali, że warto być nie tylko Polakiem, ale przede wszystkim człowiekiem

- powiedział wicemarszałek Kuchciński.

Ludzie ci pokazali, że człowiek jest wartością, dlatego że ma swoją godność, i że warto wspierać innych, pomagać innym przeciwko złu

- dodał. Jak podkreślił wicemarszałek, dzieje Polaków splatają się bardzo mocno z losami narodu żydowskiego zamieszkującego ziemie Rzeczypospolitej.

Na 24 planszach przedstawione są m.in. sylwetki Polaków odznaczonych medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata" przez Instytut Yad Vashem z Jerozolimy, a także osób zamordowanych za pomoc Żydom, w tym 8-osobowej rodziny Ulmów. Wystawa pokazuje również różnego rodzaju kryjówki zapewniane żydowskim współobywatelom przez Polaków.

Jest też plansza poświęcona samej wsi Markowa, gdzie wielu mieszkańców ryzykując życiem ukrywało członków społeczności żydowskiej. Mimo tragicznego losu, jaki spotkał Ulmów, mieszkańcy nie zrezygnowali z ratowania Żydów.

Wystawa została otwarta w Sejmie z inicjatywy Parlamentarnego Zespołu Miłośników Historii, Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej oraz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ĺťydowskiego w Polsce.

W ubiegłym tygodniu (25 marca br.) na 88. posiedzeniu Sejmu posłowie
jednogłośnie podjęli uchwałę upamiętniającą heroiczną postawę rodziny Ulmów i wielu tysięcy Polaków, którzy na rożne sposoby udzielali pomocy Żydom. W dokumencie czytamy m.in.:

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 67. rocznicę męczeńskiej śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci z podkarpackiej wsi Markowa składa hołd Polakom, którzy zginęli z rąk niemieckiego okupanta w odwecie za ratowanie Ĺťydów skazanych na zagładę.

opr. wu-ka

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...