Odsłonięcie tablicy „W Hołdzie Narodowi Węgierskiemu". "W okresie przełomowych zmagań 12 sierpnia 1920 r. do Skierniewic dotarł transport 22 milionów pocisków"

www.prezydent.pl
www.prezydent.pl

Prezydenci Polski i Węgier Bronisław Komorowski i Pal Schmitt odsłonili we wtorek w Warszawie tablicę upamiętniającą węgierską pomoc wojskową dla Polski w latach 1919-21.

Na tablicy, pod godłami Polski i Węgier, dwujęzyczne napisy głoszą: "w hołdzie narodowi węgierskiemu, który okazał Rzeczypospolitej Polskiej przyjaźń i pomoc w czasie śmiertelnego zagrożenia bolszewicką agresją. W okresie przełomowych zmagań 12 sierpnia 1920 r. do Skierniewic dotarł transport 22 milionów pocisków z fabryki Manfreda Weissa w Csepel /Budapeszt/".

"Łącznie w latach 1919-1921 rząd Królestwa Węgier przekazał Polsce blisko 100 milionów pocisków karabinowych, ogromne ilości amunicji artyleryjskiej, sprzętu i materiałów wojennych. Wdzięczny naród polski" - napisano.

Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy na skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Królewskiej sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert powiedział, że w lipcu 1920 roku w przełomowym momencie wojny polsko-bolszewickiej ówczesny premier Węgier Pal Teleki zwrócił się z apelem do państw Ententy z żądaniem, by Europa wsparła Polskę. Jak zaznaczył, w ślad za słowami natychmiast poszły czyny. Zobacz także: Prezydent Węgier z wizytą w Polsce

Kunert podkreślił, że tablica "w symboliczny sposób wyraża wdzięczność Polski i Polaków za decydującą pomoc materialną Węgier w sierpniu 1920 roku w postaci ogromnych dostaw amunicji". "We wrześniu 1939 roku ten sam premier Pal Teleki otworzył granicę węgierską dla tysięcy żołnierzy i uchodźców polskich" - przypomniał Kunert.

(PAP)

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...