18 marca 2011r. w sekretariacie komisji petycji w Parlamencie Europejskim została złożona grupowa petycja w sprawie katastrofy smoleńskiej, która domaga się umiędzynarodowienia śledztwa, wsparcia i zaangażowania Unii Europejskiej w polskie dochodzenie techniczne mające na celu ustalenie przyczyn katastrofy.
Petycja została złożona przez głównego wnioskodawcę, Panią Zuzannę Kurtykę, w imieniu Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 (członkini zarządu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem).
Petycja została wsparta dodatkowo indywidualnymi podpisami:
Wojciecha Arndta, w imieniu Fundacji Ius et Lex; Huberta Kubika, Jolanty Widelska-Kożbiał, Magdaleny Perz, w imieniu Fundacji Odpowiedzialność Obywatelska; Pawła Kurtyki, w imieniu Stowarzyszenia Studenci dla RP; Mec. Joanny Potockiej; Prof. Wojciecha Roszkowskiego; Ewy Stankiewicz, w imieniu Solidarni2010; Przemysława Wiplera i Marka Wróbla, w imieniu Fundacji Republikańskiej.
Do powyższej petycji grupowej dołączono ponad 400,000 dotychczasowo zebranych podpisów pod pierwotnym krajowym apelem Andrzeja Melaka o umiędzynarodowienie śledztwa katastrofy smoleńskiej.
Petycja szuka wsparcia Unii Europejskiej w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy, poprzez m.in. domaganie się interwencji Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego w polskie śledztwo techniczne. Petycja zarzuca zaniedbania podczas prowadzenia śledztwa. Interwencja Unii Europejskiej miałaby na celu pomóc polskiej stronie wypełniać swoje traktatowe obowiązki.
Przewodniczący Polskiej Delegacji Prawa i Sprawiedliwości przy Grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów do PE, Prof. Ryszard Legutko, pełni funkcję członka zastępczego w Komisji Petycji do Parlamentu Europejskiego
Cierpliwość ma swoje granice, dłużej zwlekać w tej sprawie nie możemy. Czas domagać się rzeczowych działań od naszego rządu, nalegając na umiędzynarodowienie katastrofy smoleńskiej. Delegacja Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim jak najbardziej popiera petycje Pani Zuzanny Kurtyki, będziemy drążyć sprawę i nadzorować działania wszelkimi możliwymi sposobami.
Według Przewodniczącego Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Jana Zahradila:
Tragedia smoleńska była wielkim szokiem dla nas wszystkich, dla całej Europy jak i dla Polski. Stąd trwałe niejasności w tej sprawie muszą zostać szybko i należycie wyjaśnione.
Osoby chętne uzupełnić/dostosować tytuł petycji, czy po prostu j podpisać, mogą to zrobić podając adres korespondencyjny, obywatelstwo i przesyłając na poniższy adres z dopiskiem 'Polish Air Force Tupolev Tu154M aircraft crash in Smolensk on 10 April 2010':
European Parliament
Committee on Petitions
The Secretariat
Rue Wiertz
1047 Bruksela
Odrębnie, zbierane są podpisy na stronie internetowej http://onepoland.eu/ - celem jest zebranie miliona podpisów w ramach Inicjatywy Obywatelskiej Komisji Europejskiej.
wu-ka, źródło" ECR PE
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/111385-zlozono-petycje-w-sprawie-katastrofy-smolenskiej-do-sekretariatu-komisji-petycji-w-parlamencie-europejskim
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.