Dzień Żołnierzy Wyklętych. "Skazany prowadzony był przez dziedziniec przez strażników. Kat postępował tuż za nimi"

Fot. IPN
Fot. IPN

Janusz Kurtyka, śp. Prezes Instytutu Pamięci narodowej:

Żołnierze i obywatele

Ostatni żołnierze zbrojnego podziemia niepodległościowego ginęli z rąk komunistycznych oprawców.

1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim był podobny do wielu innych ponurych dni w przenikniętej strachem i terrorem stalinowskiej Polsce. Pomiędzy godziną 20.00 a 20.45 strzałem w tył głowy rozstrzelani zostali przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość" – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług", „Ludwik") i jego najbliżsi współpracownicy.

 

Ostatni żołnierze

Tworzyli ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, wprost (organizacyjnie  i personalnie) kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. Data ich kaźni – 1 marca1951 r. – symbolicznie zamyka dzieje konspiracji niepodległościowej, zapoczątkowanej 27 września 1939r. w przededniu kapitulacji oblężonej przez Niemców Warszawy, kiedy to grupa oficerów WP z gen. Michałem Tokarzewskim-Karaszewiczem zawiązała Służbę Zwycięstwu Polski (później przekształcaną kolejno w Związek Walki Zbrojnej i Armię Krajową, zaś w 1945r. w Delegaturę Sił Zbrojnych, na bazie której utworzono we wrześniu tego roku WiN).

Spośród organizatorów SZP dwóch współorganizowało i kierowało Zrzeszeniem WiN: prezesem IZG WiN był płk Jan Rzepecki, rozpracowany i aresztowany przez NKWDiUB w listopadzie 1945 r., zaś prezesem IIZGWiN – płk Franciszek Niepokólczycki, aresztowany przez komunistyczną bezpiekę w październiku1946r.

 

Egzekucja Łupaszki

Z tej samej zbiorczej celi więzienia mokotowskiego nieco wcześniej, 8 lutego 1951 r., wyprowadzono na śmierć oficerów Wileńskiego Okręgu AK: ppłk. Antoniego Olechnowicza „Podhoreckiego", mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę", kpt. Henryka Borowskiego „Trzmiela", por. Lucjana Minkiewicza „Wiktora". „Łupaszka", oficer kawalerii w kampanii wrześniowej 1939r., był najsłynniejszym chyba polskim dowódcą partyzanckim w czasie II wojny światowej.

Kiedy kaci przyszli do zbiorczej celi śmierci po majora „Łupaszkę", ten jak wspominał współwięzień Mieczysław Chojnacki –„właśnie wyszedł z »kaplicy« [przepierzenia w celi], gdzie się modlił. Podszedł spokojnie do drzwi, następnie zatrzymał się na chwilę, odwracając bokiem do pozostających w celi, i pożegnał słowami: »z Bogiem panowie«.  Odpowiedział mu chór głosów: »z Bogiem«. Zniknął nam z oczu za zatrzaśniętymi drzwiami."

Skazany prowadzony był wieczorem, w porze więziennego apelu, przez dziedziniec, pod związane z tyłu ręce, przez dwóch strażników; trzeci strażnik – kat – postępował tuż za nimi. W pomieszczeniu pomiędzy magazynem a łaźnią więzienną następował strzał w tył głowy. Straconych  chowano w bezimiennych grobach, do dzisiaj niezidentyfikowanych.

 

Została legenda

Po egzekucji „Łupaszki" i towarzyszy – wspominał współwięzień – „dano sygnał zakończenia apelu i w tym momencie, nim zdążyliśmy się rozejść, wystąpił[więzień] Maciej Jeleń, zwracając się do nas, abyśmy chwilą ciszy uczcili pamięć kolegów żołnierzy. Padła komenda »baczność«", a po minucie »spocznij«, po czym powiedział jeszcze »dziękuję panom«". To niezwykła scena w miejscu, gdzie komuniści starali się swe ofiary upodlić i zdegradować psychicznie. Tej legendy nie udało się zabić.

Janusz Kurtyka

(artykuł opublikowany w specjalnym dodatku IPN w „Gościu Niedzielnym")

 

 

Walka o pamięć i cześć

Wiele upłynęło czasu, nim 4 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, stowarzyszenia naukowe, przyjaciele i rodziny tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli już na wieczną wartę, od lat pukali do wielu drzwi z żądaniami, by wolna Polska oddała w końcu hołd swym najlepszym Synom.

 

Przez lata odpowiedzią była cisza.

W drugiej połowie pierwszej dekady XXI wieku nadzieje zaczęły się spełniać. Apele środowisk kombatanckich  zaczęły zyskiwać coraz większe poparcie. Janusz Kurtyka, prezes IPN od końca roku 2005, nadał tym staraniom silny impuls i przyspieszenie.

Między innymi 19 listopada 2008 roku podczas spotkania w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, z udziałem wiceprezydenta Opola Arkadiusza Karbowiaka i pełnomocnika wojewody opolskiego ds. kombatantów i osób represjonowanych Bogdana Bocheńskiego, postanowiono zorganizować 1 marca 2009 roku w Opolu Dzień Żołnierza Antykomunistycznego. W liście do prezydenta Opola Ryszarda Zembaczyńskiego prezes Kurtyka napisał, że uroczystość oddania hołdu członkom zbrojnych organizacji niepodległościowych, walczących po II wojnie światowej z organami komunistycznego państwa, powinna wpisać się na stałe do kalendarza uroczystości państwowych.

28 lutego 2009 z inicjatywy prezesa Kurtyki i Jerzego Szmida na  I Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia NZS 1980 podjęta została uchwała popierająca inicjatywę Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, ustanowienia dnia 1 marca dniem Żołnierzy Wyklętych.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny" żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś" zginął w walce w październiku 1963 roku.

Na niespełna dwa miesiące przed  śmiercią w katastrofie smoleńskiej prezes Janusz Kurtyka tak mówił „Rzeczpospolitej" o motywach swojego i IPN zaangażowania w przywracanie pamięci o żołnierzach antykomunistycznego podziemia:

Tradycję niepodległościową uważamy za jeden z najważniejszych elementów tożsamości naszego państwa. Poza tym czyn zbrojny i antykomunistyczna działalność w imię niepodległości po drugiej wojnie światowej funkcjonują w społecznej świadomości w stopniu niedostatecznym i często w sposób zafałszowany, co jest skutkiem konsekwentnej polityki władz PRL. Komuniści robili wszystko, by zohydzić żołnierzy niepodległej Polski oraz ich walkę... To oczywiste, że tak jak kultywujemy pamięć o Polskim Państwie Podziemnym, tak powinniśmy również pamiętać o czynie żołnierzy konspiracji antykomunistycznej. Bo to była walka o niepodległość.

Zdecydowanego poparcia idei Dnia Pamięci udzielał Prezydent Lech Kaczyński. To on ostatecznie skierował w lutym zeszłego roku do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny

–  brzmiało uzasadnienie projektu.

Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.

Uroczystości, spotkania, wykłady, konferencje, koncerty, prezentacje książek i filmów– Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2011

 

Wybrane inicjatywy IPN

Białystok

1.03.2011 r., godz. 13.00, sala konferencyjna OIPN w Białymstoku, ul. Warsztatowa 1A. Promocja albumu „W godzinie próby. Żołnierze podziemia niepodległościowego w Białostockiem po 1944 roku i ich losy" autorstwa Anny Chmielewskiej, Jolanty Drozdowskiej, Justyny Gogolewskiej.

Bielsko – Biała

1.03.2011, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" w Bielsku Białej. Godz. 18.30 - msza św. w intencji kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek" oraz kapelana oddziału ks. Rudolfa Marszałka a także wszystkich poległych i pomordowanych żołnierzy VII Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych. godz. 19.30 - wykład dr. Tomasza Kurpierza „Narodowe Siły Zbrojne na Podbeskidziu w badaniach historycznych"

Bydgoszcz

1.03.2011 r., Bydgoszcz, sala konferencyjna przy kościele p.w. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Wyszyńskiego 58

Inauguracja regionalnego projektu edukacyjnego „Niepochowani. Niezapomniani" 17:00 - prelekcja historyczna połączona z prezentacją multimedialną poświęconą „Żołnierzom Wyklętym" (dr Alicja Paczoska-Hauke, Delegatura IPN w Bydgoszczy). Spotkanie zainicjuje regionalny projekt edukacyjny „Niepochowani. Niezapomniani.", którego pomysłodawcą jest pion edukacyjno-naukowy bydgoskiej delegatury IPN. Celem projektu, który będzie realizowany przy współudziale ZHR, jest upamiętnienie, a w wielu wypadkach odnalezienie i udokumentowanie miejsc pochówku bohaterów podziemia niepodległościowego z terenu Kujaw i Pomorza, zamordowanych przez komunistyczny reżim i pochowanych bez należnej czci i szacunku.

Częstochowa
1.03.2011, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Częstochowie

Organizator: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Stowarzyszenie „Solidarni dla Niepodległości", Antykomunistyczny Związek Więźniów Politycznych oraz kombatanci z Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Ggodz. 11.00 - złożenie kwiatów pod tablicą pamięci Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca" – dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, al. Najświętszej Maryi Panny 33, potem przemarsz śladami miejsc pamięci, godz. 12.00 - msza św. w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi, al. Najświętszej Maryi Panny 56, godz.13.00 - spotkanie w Sali Reprezentacyjnej Ratusza, al. Najświętszej Maryi Panny 45 a, wykład Sławomira Maślikowskiego „Konspiracja niepodległościowa w regionie częstochowskim 1945-1956", pokaz filmu o Stanisławie Sojczyńskim i Konspiracyjnym Wojsku Polskim „Czy warto było tak żyć" w reżyserii Aliny Czerniakowskiej

Gdańsk

1.03.2011 r., Sopot Oficjalne uroczystości w Sopocie z okazji Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" organizowane przez gdański oddział IPN i Urząd Miasta Sopotu. Godz.10:00-10:45 - wystąpienie historyczne (dr hab. Grzegorz Berendt, naczelnik OBEP IPN Gdańsk) oraz pokaz prezentacji multimedialnej poświęconej żołnierzom AK przygotowanej przez OBUiAD IPN Gdańsk (miejsce: Sala Obrad Miasta UM Sopot). Następnie swobodne przejście pod Pomnik Armii Krajowej na skwerze im. Sanitariuszki „Inki" w Sopocie.

Katowice

1.03.2011, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Godz. 12.00 w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach (ul. Ligonia 46): wykład dr. Adama Dziuby (OBEP Katowice) – „Podziemie poakowskie w walce z systemem w województwie śląskim", projekcja filmu „Zbrodnia w leśnym uroczysku", wystąpienia kombatantów. W Kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (pl. Ks. Emila Szramka 1), godz. 17.00 - koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry garnizonowej Wojska Polskiego w Bytomiu, godz. 17.30 - msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, godz. 18.00 - otwarcie wystawy „Żołnierze Wyklęci" ul. Mariacka w Katowicach (od strony wejścia do parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP).

Po uroczystym otwarciu nastąpi Apel Poległych. W trakcie uroczystości nastąpi uroczyste przekazanie w użyczenie wystawy  Hm. Andrzejowi  Lichocie Komendantowi Chorągwi Śląskiej. Ekspozycja będzie prezentowana w kolejnych hufcach i szczepach w ramach chorągwi województwa śląskiego w połączeniu z alertami, wieczornicami i spotkaniami z kombatantami.

Kielce

Organizator: IPN Delegatura w Kielcach. Patronat honorowy: Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Starosta Powiatu Kieleckiego Zdzisław Wrzałka, Prezydent Miasta Kielce Wojciech Lubawski. 17.00 – otwarcie w Wojewódzkim Domu Kultury wystaw IPN „Zrzeszenie Wolność i   Niezawisłość. W Służbie Niepodległej",  „Ostatni leśni", 17.40 – przemarsz pod pomnik Armii Krajowej, 18.00 – uroczystości główne pod pomnikiem Armii Krajowej, 22.00 – pokaz filmu „Generał NIL" w kinie WDK (wstęp wolny)

Koszalin

1.03.2011 r. w godz. nauki szkolnej od 8.00 do 15.00 dla młodzieży szkół koszalińskich.

Cykl lekcji pokazowych w podziemiach Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie w dawnych celach PUBP i WUBP Koszalin, prezentujących represje, jakie dotykały żołnierzy wyklętych.

Kraków

1.03.2011 r., godz. 16.00, Centrum Młodzieży,  ul. Krupnicza 38, Kraków. Wykład pt. „Żołnierze Wolnej Polski" dr. Filipa Musiała, projekcja filmów dokumentalnych o „żołnierzach wyklętych". 1-14.03.2011 r., Spytkowice, Gminna Biblioteka Publiczna, Zamkowa 8. Ekspozycja wystawy „Ks. Władysław Gurgacz. Kapelan Polski Podziemnej"

1-30.03.2011 r., Gdów, Gimnazjum im. św. Brata Alberta

Ekspozycja wystawy „Skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie w latach 1945 – 1953".

10.03.2011 r., godz. 14.00, Centrum Młodzieży, ul. Krupnicza 38, Kraków. Projekcje filmowe z cyklu „Z zasobów IPN: Siła bezsilnych – »Ogień«".

Lublin

1.03.2011 r., godz. 13.00, Dom Kultury LSM, ul. Wallenroda 4a, Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Dom Kultury LSM. Impreza pod honorowym patronatem Wojewody Lubelskiego

Program: projekcja filmów: „W pogoni za bandą. Etiuda dokumentalna" (perspektywa oficjalnej propagandy PRL) i „Żołnierze wyklęci", wykład dr. hab. Rafała Wnuka (Katolicki Uniwersytet Lubelski) „Polskie podziemie niepodległościowe na tle konspiracji w Europie Środkowej"

Łódź, 1.03.2011 r., sala AOIA w Łodzi, ul. Zachodnia 54/56, Konferencja popularno-naukowa z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Organizatorzy: Oddział IPN w Łodzi i Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi

Opole

Konferencja popularno – naukowa w 60. rocznicę zamordowania przez UB ostatniego prezesa WiN płk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa" oraz oficjalne uroczystości w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Organizatorzy: IPN Delegatura w Opolu, Liceum Ogólnokształcące nr 2 im. Marii Konopnickiej,  Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr 6 im. gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka" w Opolu.  Program wykładów:

Wstęp: prof. dr hab. Krzysztof Kawalec 1. Arkadiusz Karbowiak, „Podziemie narodowe - zarys problemu". 2. Tomasz Kowalski (nauczyciel LO), „II Konspiracja. Działalność WiN po 1945 r.".3. Dr Ksawery Jasiak (IPN Opole), „Działalność antykomunistyczna kresowych »żołnierzy wyklętych« na Śląsku Opolskim".

1.03.2011 r., godz.17.00, pod pomnikiem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia przy Placu Wolności w Opolu.

Oficjalne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Wezmą w nich udział przedstawiciele władz samorządowych, środowisk kombatanckich, reprezentaci Delegatury IPN w Opolu oraz młodzież szkolna.

Poznań

1.03. 2011 r., siedziba Oddziału IPN w Poznaniu, ul. Rolna 45 a.

Warsztaty dla młodzieży pt. „Propaganda komunistyczna w walce z podziemiem niepodległościowym i opozycją polityczną w Polsce w latach 1945-1956"– prowadzenie Marta Szczesiak-Ślusarek, godz. 11.30 - pokaz filmu z cyklu „Z archiwum IPN" pt. „WSGO »Warta«", godz. 12.00 –13.00 - wykłady o „Podziemiu antykomunistycznym w Wielkopolsce w latach 1945-1956":

Radom

1.03.2011 r. o godz. 11.00, siedziba III Liceum Ogólnokształcącego im. Dionizego Czachowskiego w Radomiu.

W programie prezentacja dwóch filmów dokumentalnych zrealizowanych we współpracy lubelskiego Oddziału IPN z TVP Lublin („Żołnierze wyklęci" i „Zagończyk") oraz prelekcja pracownika delegatury, dr Sebastiana Piątkowskiego, pt. „Podziemie niepodległościowe na Ziemi Radomskiej w latach 1945-1950", z prezentacją multimedialną.

Rzeszów

60. rocznica zamordowania z wyroku komunistycznego sądu siedmiu czołowych działaczy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Win. Organizatorzy: IPN O/Rzeszów, PCEN, RSPH „Ślad", Komitet Społeczny Budowy Pomnika ppłk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie, Klub Historyczny im. Łukasza Cieplińskiego

1.03.2011 r., II LO w Rzeszowie (ul. Ks. Józefa Jałowego 22). panel dyskusyjny młodzieży z udziałem ekspertów pt. „Społeczeństwo polskie wobec reżimu komunistycznego w Polsce 1944 - 1956. Walka polityczna czy opór zbrojny?" (część zamknięta) godz. 13.00 - złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem - symbolicznym grobem IV Zarządu Głównego WiN na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie.

Szczecin

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" w szczecińskim Oddziale IPN, ul. Piotra Skargi 14.

16:00 – otwarcie wystawy „Obrazy z dziejów miasta. Szczecin 1945–1989" przez dyrektora Oddziału IPN w Szczecinie i dra Marcina Stefaniaka stałej wystawy plenerowej na parkanie siedziby OBEP IPN w Szczecinie. 16:30 – spotkanie z dr. Andrzejem Ossowskim (Zakład Medycyny Sądowej PAM) i dr. Pawłem Skubiszem (p.o. Naczelnika OBEP IPN w Szczecinie) poświęcone historii Bojowego Oddziału Armii i ekshumacji szczątków jego żołnierzy na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie w 2009 r. 17:30 – projekcja filmu „Żołnierze wyklęci" (Fundacja Filmowa Armii Krajowej), wprowadzenie: Magdalena Semczyszyn (OBEP IPN w Szczecinie).

Warszawa

1.03.2011 r. godz. 11.00 - Kazimierz Krajewski (OBEP IPN w Warszawie) weźmie udział w uroczystościach organizowanych przez Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość" Zarząd Obwodu Warszawa:

Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych II Konspiracji Antykomunistycznej

godz. 17.00, Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia" przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Prezentacja albumu „Brygady »Łupaszki«. 5 i 6 Wileńska Brygada AK w fotografii 1943–1952", opracowanego przez Kazimierza Krajewskiego, dr. Tomasza Łabuszewskiego i dr. hab. Piotra Niwińskiego. Spotkanie z udziałem autorów i świadków historii (Józefa Bandzo „Jastrząb", żołnierza wileńskiej AK i Lidii Lwow, łączniczki i sanitariuszki Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki".

2.03.2011 r., Garwolin, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie przy ul. Nadwodnej 1.

Wystąpienie dr. Tomasza Łabuszewskiego „Żołnierze wyklęci – nieznani bohaterowie"  podczas uroczystości organizowanej przez Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Garwolinie. Spotkanie odbędzie się w Sali  Kinowej Centrum Sportu i kultury w Garwolinie. Centralnym punktem uroczystości będzie występ zespołu „De Press".

Wystąpienie dr. Tomasza Łabuszewskiego dotyczące Żołnierzy Wyklętych w Zespole Szkół Ogólnokształcących im Św Pawła z Tarsu, Warszawa ul Poezji 19 (marzec 2011).

28.03.2011 r., Centrum Edukacyjnym IPN,  ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Prezentacja filmów dokumentalnych „Z archiwum IPN" dla młodzieży.

Marzec/kwiecień. Ukazanie się pierwszego numeru 8 częściowego dodatku o Żołnierzach Wyklętych w „Rzeczpospolitej". Historycy OBEP IPN w Warszawie (dr Tomasz Łabuszewski i Kazimierz Krajewski) koordynują pracę wraz z dziennikarzami „Rzeczpospolitej" projektu wydania dodatków tematycznych o żołnierzach Podziemia Niepodległościowego mającego charakter popularyzatorski. W projekt zaangażowanych jest kilkunastu pracowników Instytutu. Dodatki będą dołączane do „Rzeczpospolitej" w cyklu cotygodniowym.

Wrocław

1.03.2011 r., godz. 11.00, Cmentarz Osobowicki, pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego 1945-1956 (pole 81a)

Organizatorzy: Oddział IPN we Wrocławiu, Urząd Miasta Wrocławia, Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Okręg Dolnośląski Światowego Związku Żołnierzy AK. Uroczystości z udziałem władz miasta, województwa, środowisk kombatanckich oraz IPN. W programie uroczystości przewidziano okolicznościowe przemówienia płk. Jerzego Woźniaka ze Światowego Związku Żołnierzy AK, dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka z wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz wystąpienia Wojewody Dolnośląskiego - Aleksandra Skorupy i Prezydenta Wrocławia – Rafała Dutkiewicza. Spotkanie zakończy się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego.

 

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych