Redakcja portalu wPolityce.pl poprosiła prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego o odpowiedź na pytanie jak ocenia zniknięcie z telewizji publicznej programu "Warto rozmawiać". Były premier odesłał nam następującą wypowiedź:
Od kilku miesięcy jesteśmy informowani o kolejnych audycjach i programach zdejmowanych z ramówek mediów publicznych. Programy te znikają bez jakiejkolwiek merytorycznej argumentacji - jedynym powodem są poglądy autorów audycji. We wtorek 22 lutego „czyszczenie" mediów publicznych z audycji konserwatywnych publicystów domknęło się i na antenie TVP1 mogliśmy obejrzeć ostatni odcinek „Warto Rozmawiać" Jana Pospieszalskiego – programu, który był obecny w TVP od 2004 roku.
Audycja Jana Pospieszalskiego nie jest pierwszą ofiarą lewicowych czystek w TVP i Polskim Radiu. Odkąd władze w mediach publicznych sprawuje koalicja PO-SLD dziennikarze deklarujący konserwatywne poglądy, są usuwani z anteny. „Miotła", która „sprząta" w publicznych środkach przekazu jest nieubłagana nawet dla osób, które nie prowadzą audycji politycznych.
Kryterium jest jedno – dziennikarze nie podzielający politycznej poprawności i nowej lewicowej ideologii nie mogą robić audycji w TVP i PR, nawet jeśli mówią o przyrodzie czy podróżach. Przykładem mogą być programy Wojciecha Cejrowskiego.
Zarówno audycja w publicznym radiu, którą prowadził od 2007 roku jak i rewelacyjny program przyrodniczy „Boso przez świat" w TVP2 nie cieszą się już zainteresowaniem włodarzy mediów publicznych. Program „Boso przez świat" jest emitowany jednak tylko odcinki archiwalne, nowe nie są zamawiane, a „Audycja podzwrotnikowa" w PR3 została zdjęta z anteny. Mimo iż w programach redaktora Cejrowskiego nie ma odniesień do polskiej polityki zostały usunięte ponieważ autor prezentuje chrześcijańskie poglądy i konserwatywną wizję świata.
Przykładów takich działań można podawać wiele. Z anteny TVP1 zdjęto takie programy jak „Misja Specjalna" Anity Gargas, „Pod prasą" Tomasza Sakiewicza, „Bronisław Wildstein przedstawia". Z ramówki TVP INFO zniknął „Antysalon" Rafała Ziemkiewicza. Nie usłyszymy również audycji o kresach w Polskim Radiu prowadzonej przez Katarzynę Hejke. Do tej listy należy dodać dziennikarzy Wiadomości TVP, Marka Pyzę, Marcina Wikło i Bartka Wróblewskiego, usuniętych z niewyjaśnionych przyczyn oraz samego redaktora naczelnego "Wiadomości" Jacka Karnowskiego.
Jak widać definitywne usunięcie programu „Warto rozmawiać" jest tylko domknięciem procesu systemowych czystek w mediach publicznych, w których dziś możemy obserwować jedną, politycznie poprawną, linię programową. To na pewno odpowiada politykom PO i SLD, ale nie ma nic wspólnego z misją mediów publicznych, którą powinny pełnić.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/110500-jaroslaw-kaczynski-w-odpowiedzi-na-nasze-pytanie-usuniecie-warto-rozmawiac-jest-tylko-domknieciem-czystek-w-mediach
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.