Komunikat Zespołu Parlamentarnego Ds. Zbadania przyczyn Katastrofy TU-154 M z 10 kwietnia 2010 r.:
W związku z dzisiejszą konferencją prasową zorganizowaną przez Państwowa Agencję Rosyjską RIA NOWOSTI we współpracy z Polska Agencją Prasową Zespół Parlamentarny Ds. Zbadania przyczyn Katastrofy TU-154 M z 10 kwietnia 2010 r. stwierdza co następuje:
zorganizowanie wystąpienia rosyjskich ekspertów przez Państwowa Agencję Rosyjską ma charakter zajęcia oficjalnego stanowiska przez Federacje Rosyjską, zapewne dlatego nie dopuszczono do udziału w tej konferencji polskich ekspertów prezentując rosyjski propagandowy punkt widzenia.
Podczas konferencji nie uwzględniono żadnego z istotnych ustaleń polskich ekspertów przekazanych 19 grudnia 2010 r. stronie rosyjskiej i opublikowanych jako część raportu MAK. Chodzi przede wszystkim o jednoznaczne ustalenia wskazujące, że lot TU-154 M 10 kwietnia 2010 r. miał charakter wojskowy, lotnisko i procedury lądowania regulowane były przepisami lotniczymi, kontrolerzy lotu wprowadzali systematycznie polska załogę w błąd, a przede wszystkim że kapitan Protasiuk na wysokości decyzji 100m wydał komendę odejścia na drugi krąg co oznacza ze TU-154 M nie lądował, lecz odchodził na drugi krąg w momencie kiedy doszło do katastrofy.
To właśnie te jednoznaczne ustalenia polskich ekspertów pod kierownictwem płk. Grochowskiego zostały uznane przez stronę rosyjską za zagrożenie dla jej propagandowej wersji zrzucającej odpowiedzialność na polskich pilotów. Konferencja zorganizowana przez RIA-Nowosti miała więc charakter propagandowej presji mającej zmusić polskich ekspertów pod kierownictwem płk. Grochowskiego do zmian tych jednoznacznych ustaleń. Jest to działanie niebywałe w stosunkach międzynarodowych, a zwłaszcza w historii badania wypadków lotniczych.
W tej sytuacji Zespół Parlamentarny wyraża nadzieję, iż Komisja kierowana przez płk. Grochowskiego nie ulegnie tej bezprzykładnej presji i nie dopuści do zmiany ustaleń pod naciskiem politycznym Federacji Rosyjskiej, nawet gdyby nacisk ten wspierany był przez czynniki działające wewnątrz państwa polskiego. Równocześnie apelujemy do wszystkich Posłów wszystkich Klubów Parlamentarnych o przyjęcie w trybie pilnym rezolucji, której projekt przedstawił Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości domagający się od Rady Ministrów podjęcia natychmiastowych działań na arenie międzynarodowej celem upowszechnienia stanowiska polskich ekspertów oraz powołania międzynarodowej komisji mającej wyjaśnić tragedię smoleńską.
Antoni Macierewicz, Przewodniczący Zespołu parlamentarnego Ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154 M z 10 kwietnia 2010 r.
Załącznik do komunikatu
Zwracamy uwagę na role państwowe rosyjskich ekspertów
Oleg Smirnow
Pierwszy ekspert, który weźmie udział w wideokonferencji to zasłużony pilot wojskowy i cywilny, który karierę zaczął w ZSRR. Pierwsze kroki w lotnictwie stawiał w cywilnym lotnictwie na terenie Kazahstanu. Smirnow zaczynał jako pilot, w swojej wieloletniej karierze latał na około 10 typach maszyn. Później z pilota awansował do kierowania przedsiębiorstwami lotniczymi.
Od 1973 roku był pierwszym zastępcą naczelnika Łotewskiego Kierownictwa Lotnictwa Cywilnego. Później pracował w podobnej instytucji w Estonii. W 1983 roku został zastępcą ministra lotnictwa cywilnego ZSRR. Po rozpadzie Kraju Rad był przedstawicielem generalnym Aerofłotu w Finlandii.
Do ulubionych powiedzeń Smirnowa należy zdanie „Reguły lotów napisane są krwią". Rosjanin wypowiadał się już w kwestii katastrofy z 10 kwietnia, przedstawiając swoje zdanie na temat oskarżeń pod adresem obsługi lotniska w Smoleńsku.
- Nie odczułem tu żadnego nacisku na kontrolera, najmniejszego, tym bardziej, że trochę mi go szkoda. Służba meteorologiczna nie stanęła na wysokości zadania. Po pierwsze, nie prognozowała, że pojawi się mgła, i to było dla kontrolera czymś nieoczekiwanym. Jednak ta okoliczność nie ma dla kapitana najmniejszego znaczenia, ponieważ on nie powinien być poniżej wysokości 100 metrów, jeśli nie nawiązał właściwego kontaktu wzrokowego z pasem startowym. Powinien był odejść na drugi krąg i na lotnisko zapasowe - powiedział Smirnow 19 stycznia w programie "Wydarzenia. 25. godzina" na antenie telewizji TVC.
Władimir Sznejder
Drugi ekspert zaangażowany przez Ria-Novosti ma nieco krótszą historię kariery.
Sznajder jest byłym zastępcą kierownika zarządu ds. nadzoru w Gosawianadzorze, instytucji zajmującej się kontrolą bezpieczeństwa lotów i lotnisk. Jest to organizacja federalna, podlegająca Rostransnadzorowi, instytucji nadrzędnej odpowiedzialnej nie tylko za lotnictwo, ale także za kolej, drogi i statki morskie.
Piątkowa rozmowa telefoniczna Dmitrija Miedwiediewa i Bronisława... czytaj więcej »
Sznejder był też naczelnikiem moskiewskiego centrum zautomatyzowanego zarządzania ruchem lotniczym w latach 2005 – 2006.
Ruben Jesajan
Kolejny Rosjanin, który będzie się wypowiadał na temat katastrofy, ma bogatą ścieżkę kariery jako pilot oblatywacz. Obecnie jest zastępcą szefa Państwowego Instytutu Naukowo Badawczego Lotnictwa Państwowego w Moskwie. Jesajan zajmuje się modelowaniem sytuacji pozaregulaminowych w powietrzu, podczas badania przyczyn katastrof lotniczych.
Jesajan urodził się w 1946 roku w Erewaniu (Armenia). Ukończył Sasowską Szkołę Lotniczą im. Tarana i Leningradzką Akademię Lotnictwa Cywilnego. Karierę pilota zaczął w lotnictwie cywilnym w Ormiańskiej Republice Socjalistycznej.
Później latał na samolotach Jak-40 nad terenami działań bojowych podczas wojny domowej w Angoli, jako pilot ministra obrony. W 1983 roku podczas startu na lotnisku w Luandzie samolot został trafiony pociskiem przeciwlotniczym, który zapalił prawy silnik Jaka. Jesajan zdołał wykonać krąg nad lotniskiem i bezpiecznie wylądować.
Po powrocie do Rosji wykonywał loty testowe na samolotach Tu-334, Tu-154, Ił-76MF, Ił-96, Ił-114. Na samolocie-amfibii Be-200 w 2004 roku ustanowił 5 światowych rekordów lotniczych. W 2001 roku wykonał na samolocie Ił-76 lot na Antarktydę. Sześć lat później przeprowadził operację związaną ze zrzuceniem 28 zbiorników z paliwem na stację arktyczną "Wostok" z samolotu Ił-76TD.
Pur
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/110351-jednoznaczne-ustalenia-polskich-ekspertow-zostaly-uznane-przez-strone-rosyjska-za-zagrozenie-dla-propagandowej-wersji