MSZ: Bączki realizują cele polityki komunikacyjnej polskiej Prezydencji i umacniają wizerunek Polski jako państwa z pozytywną energią

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
www.kramik-malucha.pl
www.kramik-malucha.pl

Postanowiłem poznać więcej szczegółów na temat "zakręconego zestawu", który polski MSZ wymyślił na podarunki dla zagraniczych gości podczas polskiej Prezydencji. W tym celu przesłałem kilka pytań do biura prasowego ministerstwa. Oto odpowiedzi:

 

1. Dlaczego uznali Państwo bączki za najlepsze upominki?

Przedmioty proponowane jako upominki polskiej Prezydencji to nowoczesne, kreatywne, bazujące na tradycji, produkowane z surowców dostępnych w Polsce, projekty młodych polskich designerów, którzy otrzymali liczne nagrody i wyróżnienia, a także mają na koncie wystawy swoich prac na prestiżowych imprezach wzornictwa w Polsce i za granicą. Wybrane przedmioty realizują cele polityki komunikacyjnej polskiej Prezydencji.

2. Jakie były inne propozycje w ramach katalogu upominków i prezentów polskiej Prezydencji, spośród których wybrano bączki?

Wśród innych propozycji upominków, z których dokonywaliśmy wyboru znalazły się dzieła młodych projektantów, m.in. biżuteria z bursztynem, ceramika kamionkowa, galanteria skórzana, elementy garderoby wełnianej oraz pióra wieczne. Część z tych propozycji także została wybrana i jest w trakcie realizacji.

3. Kto (imię, nazwisko, funkcja) dokonał wyboru tego upominku?

Katalog rekomendowanych upominków i prezentów polskiej Prezydencji w Radzie UE w II połowie 2011 r. został opracowany przez eksperta zewnętrznego z zakresu brandingu, komunikacji i promocji na zlecenie MSZ. Spośród przedstawionych propozycji zespół odpowiedzialny za promocję i informację w procesie przygotowań do Prezydencji rekomendował listę kilku prezentów, które następnie przedstawiono Ministrowi SZ Radosławowi Sikorskiemu oraz Ministrowi Mikołajowi Dowgielewiczowi, Pełnomocnikowi Rządu do spraw Przygotowania Organów Administracji Rządowej i Sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej do akceptacji.

4. Jaki przekaz polskiej Prezydencji niosą ze sobą bączki?

Prezenty prezydencji nie mają za zadanie nieść ze sobą przekazu politycznego. Mają być przede wszystkim atrakcyjną pamiątką i budzić zainteresowanie. Wybór polskiego wzornictwa jako motywu przewodniego prezentów ma na celu umocnienie wizerunku Polski jako inicjatora dynamicznych zmian i państwa z pozytywną energią. Ponadto wyraża przekaz, że Polska to „młody duch" Europy z ciekawą i bogatą kulturą.

5. W jaki sposób bączki przyczyniają się do promocji Polski?

Wybrane przedmioty komunikują, iż Polska powinna być kojarzona z nowoczesnością i kreatywnością przy zachowaniu konwencji wzornictwa „z przymrużeniem oka". Bardzo ważnym czynnikiem determinującym wybór upominków Prezydencji były naturalne materiały, w przypadku bączka - drewno. Dzięki temu połączeniu oraz ręcznie malowanym przedmiotom we wzory prezentujące stroje ludowe Polska będzie przedstawiana jako nowoczesny kraj z bogatą tradycją i kulturą oraz kreatywnym podejściem do nich.

6. W jaki sposób „wybrane upominki zapewniają spójność komunikacji wizualnej Prezydencji Polski"?

Upominki wybrane przez MSZ z "Katalogu rekomendowanych upominków i prezentów polskiej Prezydencji w Radzie UE w II połowie 2011 r. ",  są zgodne z wytycznymi zawartymi w tzw. "Podręczniku identyfikacji wizualnej Prezydencji" opracowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego również na zlecenie MSZ. Prezentuje on  najciekawsze projekty polskich projektantów, które są zgodne z założeniami komunikacyjnymi polskiej Prezydencji i jednocześnie przyczyniają się do promocji Polski. Upominki stanowią tylko jeden z wielu elementów wielowarstwowej koncepcji identyfikacji i komunikacji wizualnej Prezydencji (logo Prezydencji, materiały konferencyjne, materiały informacyjne, dekoracje w obiektach).

Koncepcja spójności komunikacji wizualnej opiera się na zapewnieniu materiałów wysokiej jakości, funkcjonalnych i nowoczesnych, w miarę możliwości pochodzących z recyklingu lub nadających się do ponownego przetworzenia. Jednym z głównych założeń koncepcji jest przedstawienie projektów stworzonych przez polskich designerów i wykonanych przez polskich producentów. Istotnym elementem koncepcji jest też wykorzystanie różnorodności rodzimych materiałów. Upominki polskiej Prezydencji mają pokazać, że  w Polsce możemy znaleźć produkty, które wykonane są zgodnie z panującymi trendami w światowym wzornictwie, innowacyjnie i wyprodukowane według nowoczesnych technologii. Będą one pakowane w opakowania łączące prostotę, minimalizm i użyteczność.

7. Dlaczego te upominki mają być kierowane tylko do wybranych gości i jakie jest kryterium ich wyboru?

Zasady wręczania upominków i prezentów są oparte na doświadczeniach poprzednich Prezydencji. Jednym z najważniejszych kryteriów przyjętych do podziału upominków Prezydencji jest wielkość i liczebność spotkań organizowanych podczas Prezydencji, jak również pora roku. Przyjęto taką zasadę dystrybucji upominków, która pozwala uniknąć ich powtarzania oraz zapewnia zachowanie różnorodności i realizację przemyślanej idei prezentów. Zasadą stosowaną przez kolejne Prezydencje jest, iż upominki są wręczane najwyższym rangą delegatom, a zatem ich ilość jest ograniczona.

8. Dlaczego wybrano bączki w tych czterech wzorach: łowickim, opoczyńskim, kurpiowskim i kujawskim?

Projekt bączków w czterech odmianach (wzorach graficznych, które są odpowiednikiem strojów ludowych: łowickim, kurpiowskim, opoczyńskim, kujawskim) ma w zabawny, kolorowy i ciekawy sposób nawiązywać do polskiej tradycji i kultury. Autorka projektu bączków w czerech wzorach, Pani Monika Wilczyńska nagradzana, wyróżniana w różnych konkursach wzornictwa (Dobry Wzór 2010, Dobry Wzór 2009, Targi Heimtextil we Franfurcie 2009, Najlepsze Dyplomy 2009, Coming Out 2009, Łódź Design 2008), przedstawiła Ministerstwu Spraw Zagranicznych bączki w ww. „strojach", które cechuje różnorodność wzoru i kolorystyki.

9. Czy to będą bączki tradycyjne, puszczane z palca, czy też zakręcane przez uderzenie bacikiem, a może nawiniętym na bączka sznureczkiem?

Bączki są skonstruowane w taki sposób, by tradycyjnie, manualnie, wprawić je w ruch.

 

Monika Janus-Klewiado, zastępca dyrektora Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych