Rosyjski Gazprom funduje program stypendialny dla doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego

31 stycznia 2011 r. rozpoczęła się pierwsza edycja konkursu na stypendia dla najlepszych uczestników studiów doktoranckich w związku z realizacją przez Uniwersytet Warszawski Programu Stypendialnego Gazprom Export – Europol Gaz dla doktorantów UW w zakresie stosunków polsko - rosyjskich. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na 31 marca 2011 r.

Propozycja, wystosowana przez prorektora ds. studenckich Uniwersytetu Warszawskiego  skierowana jest do "uczestników studiów doktoranckich, którzy realizują badania w dziedzinach nauki i kierunkach dotyczących stosunków polsko-rosyjskich, w szczególności współpracy polsko-rosyjskiej w dziedzinie biznesu, zarządzania, ochrony środowiska i gospodarki energetycznej w ramach Programu Stypendialnego finansowanego przez Gazprom Export i EuRoPol Gaz". Kierunki studiów, w ramach których doktoranci mogą ubiegać się o przyznanie stypendium, nie podlegają żadnym ograniczeniom.

W bieżącym roku akademickim planowane jest przyznanie dwóch 2-letnich stypendiów dla doktorantów (w każdej edycji planuje się przyznanie maksymalnie dwóch stypendiów, w ostatniej - trzech). Stypendia będą wypłacane przez 24 miesiące w wysokości 2000 zł miesięcznie. Przyznaje je komisja konkursowa, powołana przez rektora, składająca się z trzech pracowników naukowych UW, posiadających przynajmniej stopień doktora habilitowanego oraz prorektora ds. studenckich jako jej przewodniczącego. Nazwiska stypendystów będą podane do wiadomości publicznej.

Jak możemy przeczytać  dalej w regulaminie, środki finansowe na stypendia naukowe dla doktorantów funduje w całości Gazprom Export i Europol Gaz. Łącznie przeznaczają na ten cel 432 tyś. zł. Co daje sumę pozwalającą na finansowanie kilku edycji programu.

Program Stypendialny jest wynikiem rozpoczęcia współpracy Uniwersytetu Warszawskiego z Gazprom Export oraz EuRoPol Gaz S.A.

Po zakończeniu programu, w ramach swoich obowiązków, stypendysta składa dziekanowi lub szefowi odpowiedniej jednostki organizacyjnej uczelni  wyczerpujący raport z wykonanej pracy i badań. Następnie uczelnia przedstawia sprawozdanie Gazpromowi i Europol Gazowi.

****************************************************************************************

Firma Gazprom, rosyjski koncern państwowy, największy światowy wydobywca gazu ziemnego, który jest narzędziem realizacji imperialnej polityki surowcowej Władimira Putina (Nord Stream, South Stream) podpisuje współpracę z największym polskim uniwersytetem na program stypendialny dla doktorantów. To nie jest normalna sytuacja. Bo Gazprom nie jest normalną firmą, działającą według rynkowych zasad. Władzom Uniwersytetu Warszawskiego powinna zaświecić się czerwona lampka. Ale się nie zaświeciła.

Znawcy Rosji powiadają, że administracja państwowa jest tylko politycznym dodatkiem do Gazpromu. Jednym słowem, Gazprom jest podstawowym i strategicznym narzędziem polityki Federacji Rosyjskiej.

Jak wiemy, a od 10 kwietnia odczuwamy to na własnej skórze bardzo dotkliwie, polityka FR pod kierunkiem Władimira Putina koncentruje się na odzyskaniu dawnej strefy wpływów. Jednym ze środków realizacji tego celu jest rozbijanie unijnej solidarności energetycznej i uzależnianie od dostaw gazu  z Rosji państw bałtyckich, Ukrainy, Białorusi i Polski. To się dzieje na naszych oczach za przyzwoleniem największych państw UE.

I jeszcze jedna informacja, w tym kontekście nabierająca dodatkowego znaczenia: Władimir Putin w 1997 r. obronił doktorat z ekonomii w petersburskim Instytucie Górnictwa. Tytuł pracy doktorskiej brzmiał: "Planowanie strategiczne zasobów regionalnych w warunkach tworzenia stosunków rynkowych".Obecny premier Federacji Rosyjskiej opisał w niej m.in. pomysły na wykorzystanie zasobów surowcowych Rosji dla wzmocnienia jej pozycji strategicznej dzięki częściowej nacjonalizacji handlu ropą naftową i gazem.

Z doktoratem Putina wiąże się ciekawa historia. Jak podał  parę lat temu "Washington Times", powołując się na dwóch amerykańskich ekspertów waszyngtońskiego Brookings Institution, Władimir Putin przy pisaniu doktoratu popełnił plagiat. Putin miał przepisać prawie słowo w słowo znaczne fragmenty wydanej w 1978 r. książki "Strategic Planning and Policy" (Planowanie strategiczne i polityka) profesorów Uniwersytetu w Pittsburghu, Williama R.Kinga i Davida I. Clelanda.

Mam nadzieję, że doktoranci programu stypendialnego Gazpromu i Europol Gazu z Uniwersytetu Warszawskiego nie popełnią plagiatu i nie przyniosą polskiej nauce wstydu.  Nasi "rosyjscy przyjaciele" na pewno im się za to odwdzięczą. A nam pozostaje uważne śledzenie ich dalszej kariery.

 

Strona internetowa Programu Stypendialnego Gazprom Export – Europol Gaz dla doktorantów w zakresie stosunków polsko - rosyjskich.

Autor

2 audiobooki w prezencie! Sprawdź 2 audiobooki w prezencie! Sprawdź 2 audiobooki w prezencie! Sprawdź
W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...