Republikanie używają internetu by słuchać pomysłów wyborców na cięcia wydatków

fot. http://www.majorityleader.gov/YouCut/
fot. http://www.majorityleader.gov/YouCut/

Internet na papierze jest idealnym narzędziem by partie polityczne i ich liderzy mogli słuchać swoich wyborców - i nawiązywać konwersację. Ale wiele inicjatyw tego typu z założenia jest tylko sztuczkami mającymi na celu nie prawdziwy dialog, ale tylko rzekomą otwartość. Taka pozorowana otwartość po prostu ładnie brzmi i wygląda.

Program YouCut to nie PRowska "wydmuszka". Wystartował jeszcze przed wyborami do Kongresu a jego szefem jest cały czas Eric Cantor, polityk będący jedną ze wschodzących gwiazd Partii Republikańskiej. Teraz - kilka miesięcy po wyborach  - YouCut działa pełną parą.

Założenia projektu wypływają z prostego faktu: jedną z głównych obietnic wyborczych Partii Republikańskiej było przeprowadzenie reform fiskalnych i dramatyczne cięcie wydatków federalnych. YouCut umożliwia wyborcom wskazywanie pomysłów na cięcia, tak by mogły być one później realizowane w Kongresie. Internet daje możliwość selekcji najlepszych idei - dokonywanej nie przez polityków, ale przez samych zainteresowanych. Co tydzień odbywa się głosowanie nad konkretnymi projektami. Teraz projekt idzie o krok dalej. Jak pisze serwis POLITICO, we środę Izba Reprezentantów przyjęła pierwszy pomysł na ciecia, który zrodził się dzieki programowi YouCut.

W ten sposób, pośrednio, obywatele USA sami decydują co dla nich najlepsze. Oczywiście, YouCut zlikwiduje tylko drobny ułamek wydatków federalnych. Ale idea jest godna uznania. Republikanie w USA udowadniają, że internet w polityce to nie tylko przysłowiowe konto na Facebooku, to także możliwość realnego nawiązywania dialogu z wyborcami i obywatelami, dialogu na temat najważniejszych spraw publicznych.

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...