W piątek 21 stycznia posłowie PiS Jarosław Sellin i Kazimierz M. Ujazdowski zostali przyjęci przez Rzecznika Praw Obywatelskich Profesor Irenę Lipowicz.
Politycy przedstawili wniosek o podjęcie czynności w sprawie decyzji kierownictwa telewizji publicznej, które ich zdaniem "mają cechy praktyk dyskryminacyjnych w stosunku dziennikarzy i autorów programów reprezentujących szeroką pojętą wrażliwość konserwatywną".
Poniżej zamieszczamy cały list:
***
Szanowna Pani Profesor Irena Lipowicz
Rzecznik Praw Obywatelskich
Zwracamy się z wnioskiem o podjęcie czynności w sprawie decyzji kierownictwa telewizji publicznej, które mają cechy praktyk dyskryminacyjnych w stosunku do dziennikarzy i autorów programów reprezentujących szeroko pojętą wrażliwość konserwatywną i wypełniających funkcję kontrolną wobec władzy publicznej.
Art. 32 chroni prawo obywateli do równego traktowania i ustanawia zakaz dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym. Jesteśmy przekonani, że podjęte w tym samym czasie decyzje o zdjęciu z anteny programów Jana Pospieszalskiego „Warto rozmawiać", Grzegorza Górnego i Tomasza Terlikowskiego „Wojna Światów", Tomasza Sakiewicza „Pod prasą", Anity Gargas „Misja specjalna", Bronisława Wildsteina „Bronisław Wildstein przedstawia", Rafała Ziemkiewicza „Antysalon", Wojciecha Cejrowskiego „Boso przez świat" oraz zwolnienie grupy dziennikarzy produkujących „Wiadomości" pod kierunkiem redaktora Jacka Karnowskiego i zwolnienie Joanny Lichockiej z prowadzenia programu „Polityka przy kawie" mają znamiona praktyk dyskryminacyjnych.
Decyzje te zostały podjęte w stosunku do dziennikarzy i autorów programów reprezentujących podobną wrażliwość i wypełniających ważną w państwie demokratycznym funkcję krytyczną. Trudno nie zauważyć politycznych motywów decyzji kierownictwa telewizji publicznej. Decyzje o których mowa zostały podjęte po zawiązaniu koalicji medialnej PO-SLD-PSL w wyniku której doszło do uchwalenia nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji z 6 sierpnia 2010.
Wnioskujemy o podjęcie czynności w tej sprawie ze względu na naruszenie prawa do równego traktowania i naruszenie zakazu dyskryminacji, który obejmuje wszystkie sfery życia politycznego i społecznego. Chcemy zauważyć, że praktyki dyskryminacyjne kierownictwa telewizji naruszają inne prawa o randzie konstytucyjnej, takie jak prawo do swobodnego wyrażania poglądów będąca podstawą zasady pluralizmu.
/-/ Jarosław Sellin
/-/ Kazimierz M. Ujazdowski
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/109481-ujazdowski-i-sellin-do-prof-lipowicz-decyzje-kierownictwa-telewizji-publicznej-maja-cechy-praktyk-dyskryminacyjnych
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.