O zaawansowanym wirusie pisałem już na łamach wPolityce.pl, jednak publikacja „New York Timesa" rzuca nowe światło na kulisy cyberwojny i udziela odpowiedzi na wiele pytań.
Okazuje się, że za powstanie wirusa odpowiadają najlepsi izraelscy i amerykańscy informatycy. Przez ekspertów Stuxnet określany jest mianem arcydzieła jeśli chodzi o wirusy komputerowe i oprogramowanie szpiegowskie.
Podstawowym zadaniem Stuxnetu jest atakowanie oprogramowania firmy Siemens, wykorzystywanego na całym świecie przy obsłudze maszyn przemysłowych. Wirus jest tak zaprogramowany, że nie niszczy od razu całego systemu, a zmienia tylko dane i tworzy błędy. W efekcie działanie wirusa utrudnia, a niekiedy nawet i uniemożliwia maszynom pracę, pozostając przy tym praktycznie nie do wykrycia. Stuxnet może niewykryty działać nawet przez wiele lat, cały czas czyniąc szkody.
Zdaniem informatorów „New York Timesa", Stuxnet został wykorzystywany przez Izrael do utrudnienia Iranowi prac nad programem atomowym. Zanim jednak Stuxnet zaczął szkodzić Irańskiej elektrowni, przez niemal dwa lata testowano jego działanie w izraelskim kompleksie nuklearnym Dimona na pustyni Negev.
Stuxnet testowano na podobnym sprzęcie i maszynach, jak te, którymi dysponuje irańska elektrownia.
To właśnie działaniu nowoczesnego wirusa przypisuje się poważną awarię wirówek pracujących w irańskiej elektrowni. W latach 2007 i 2008 wirówki wykorzystywane przez Iran do wzbogacania uranu uległy serii awarii, które prezydent Mahmud Ahmadineżad tłumaczył właśnie działaniem złośliwego oprogramowania.
Choć prezydent Iranu uważał, że problem udało się rozwiązać, a oprogramowanie skutecznie usunąć, ustępujący szef Mossadu Meir Dagan jest przekonany, że program atomowy Iranu udało się skutecznie zahamować na okres co najmniej kilku najbliższych lat.
Skuteczność Stuxnetu w pracy agencji wywiadu świadczy o nadejściu nowej ery szpiegów. Teraz główną rolę odgrywać będą odpowiednio przeszkoleni informatycy dysponujący świetnym sprzętem komputerowym.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/109321-poligon-geopolityczny-stuxnet-cyberwojna-w-slusznej-sprawie