Po sześciu latach od wylewu Józefa Gruszki pamięta o nim niewielu partyjnych kolegów

Był przewodniczącym komisji śledczej ds. Orlenu. Niespodziewanie dostał wylewu. Lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. On jednak żyje i poddaje się długotrwałemu procesowi rehabilitacji. Dziś jednak jego losem interesuje się niewielu kolegów z ław sejmowych.

Józef Gruszka jako poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego w Sejmie IV kadencji był członkiem Komisji ds. Służb Specjalnych, a także członkiem Komisji Finansów Publicznych. O pośle zrobiło się głośno po kontrowersyjnym aresztowaniu jednego z jego asystentów społecznych pod zarzutem szpiegostwa (mężczyznę uniewinniono w kwietniu 2007 roku). Następnie poseł Józef Gruszka od lipca 2004 do kwietnia 2005 był przewodniczącym komisji śledczej ds. Orlenu. Właśnie w kwietniu 2005 roku Józef Gruszka doznał wylewu i na ponad rok trafił do szpitala. Przeszedł skomplikowaną operację neurochirurgiczną i przez kilka miesięcy utrzymywany był w stanie śpiączki farmakologicznej. Ze względu na fakt, że wylew posła miał miejsce w trakcie kierowania przez niego komisją śledczą, sprawą zajęła się prokuratura. Z jej ustaleń wynika jednak, że wylew spowodowały naturalne zmiany chorobowe związane z nadciśnieniem. Ostatecznie wykluczono także pojawiające się spekulacje, że poseł mógł zostać otruty preparatem, którego użycie powoduje wzrost ciśnienia tętniczego.

Wszyscy byliśmy zszokowali, mąż wyjeżdżał z domu zdrowy, zadowolony. A dostaliśmy informację, że mąż zasłabł, nie odzyskuje przytomności. Lekarze mówili, że nie ma żadnej nadziei, nie wyjdzie z tego. A mimo wszystko, jest jak jest. Jest kontakt, rozmawiamy, prawie usiądzie sam – opowiadała żona byłego posła Halina Gruszka w nowym programie Tomasza Sekielskiego „Czarno na białym".

Dziś Józef Gruszka dzięki, jak sam to określa, „morderczej" rehabilitacji jest w stanie komunikować się z rodziną. W rozmowie z Tomaszem Sekielskim przyznaje, że pamięta komisję śledczą i przebieg choroby. Józef Gruszka zapewnia, że nadal interesuje się polityką i chciałby jeszcze kiedyś wrócić do Sejmu.

Żona polityka ma jednak największy żal do dawnych kolegów męża z Sejmu i z Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy najwyraźniej o nim zapomnieli.

Z komisji Orlenu do nas nie zadzwonił nikt poza Giertychem. Przykro. Mąż był przewodniczącym, należałoby zapytać, zadzwonić. Waldemar Pawlak odwiedził nas w Wigilię 2008, Kalinowski odwiedził nas raz w Katowicach, z rejonu czasem wpadają – przyznaje z rozgoryczeniem Halina Gruszka.

Pytani o to, czy odwiedzają swojego kolegę politycy często odpowiadali wymijająco:

Stanisław Żelichowski (PSL):
No dochodzi do siebie, pomagamy mu również z klubu na rehabilitację. W ubiegłym tygodniu była delegacja grupowa do pana posła Gruszki. Ja nie byłem, nie mogę wszędzie być. Ale złożyłem osobiście panu posłowi Gruszce życzenia. - stwierdził poseł PSL.

Janusz Piechociński (PSL):
Nie chcemy robić, żeby stu posłów, działaczy PSL-u zakłócało mir domowy, wiec robi to dwóch, trzech kolegów. My też jesteśmy ludźmi i naprawdę i w biedzie i sukcesach potrafimy być razem. - przyznał poseł PSL i zapewnił, że widział Józefa Gruszkę „2-3 lata temu".

Konstanty Miodowicz (PO):
Jeżeli mamy jako posłowie jakikolwiek szacunek do tych obowiązków, jakie wyborcy na nas nałożyli, powinniśmy się  bardzo starannie zajmować losem tych, którzy mandat poselski swego czasu wykonywali. - oświadczył polityk i jednocześnie przyznał, że nie kontaktował się ostatnio z Józefem Gruszką, ale wie, że dochodzi on do zdrowia.

Andrzej Celiński (SLD):
Ja w komisji byłem źle traktowany przez posła Gruszkę. Niesprawiedliwie i niezgodnie z regulaminem niekiedy, natomiast chyba każdego normalnego człowieka taka rzecz potrząsa – stwierdził polityk SLD i oświadczył, że był kiedyś w miejscowości, w której mieszka Józef Gruszka i rozmawiał nawet z jego wnukiem, jednak „nie śmiał wejść".

Źródło: TVN24/inf. Własna
pedro

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.