Jeszcze więcej Unii Wolności w otoczeniu prezydenta. A także... Krzysztof Król. Oni będą opiniować wnioski o odznaczenia

Portal wPolityce.pl poznał dokument, w którym szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski powołuje nowy skład Zespołu do opiniowania odznaczeń  za działalność opozycyjną.

Dokument - datowany na 3 grudnia - wskazuje jako członków zespołu następujących, jak to  ujęto, "przedstawicieli opozycji solidarnościowej":

Przewodnicząca: Ludwika Wujec

Członkowie: Wojciech Borowik, Krzysztof Król, Jan Lityński, Ewa Sułkowska-Bieriezin, Jacek Taylor, ojciec Maciej Zięba.

Wśród nominacji zwraca uwagę dominacja osób wywodzących się z jednego nurtu opozycji, nurtu związanego później albo z Unią Wolności, albo z lewicą (Ludwika Wujec, Wojciech Borowik, Jan Lityński, Ewa Sułkowska-Bieriezin, Jacek Taylor).

Brakuje choćby jednej osoby, która mogłaby zostać uznana za reprezentanta tej części "Solidarności", która pozostała wierna dziedzictwu związku, i nie udawała wbrew faktom po roku 89-ym, że Pannie "S" chodziło o państwo takie jak III RP.

Za małą niespodziankę należy uznać nominację dla o. Zięby, brutalnie wyrzuconego - przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i "Gazetę Wyborczą" - z funkcji szefa Europejskiego Centrum Solidarności.

Sporą niespodzianką jest natomiast n0minacja dla Krzysztofa Króla, byłego działacza KPN, później posła tej partii. Król ma zapewne opiniować wnioski dotyczące Konfederacji, oraz - w jakiejś mierze - reprezentować "wrażliwość prawicową", choć ze współczesną prawicą polską nie ma wiele wspólnego.

Krzysztof Król pracuje (bądź pracował) dla Ryszarda Krauzego, w jego firmie Prokom.

Zespół ds. opiniowania wniosków został powołany za kadencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jego przewodniczącą była wówczas Zofia Romaszewska.

Zadaniem Zespołu jest analiza próśb,  przedstawianych prezydentowi RP, o nadanie odznaczeń za zasługi w działalności opozycyjnej oraz w Związku Zawodowym „Solidarność" w latach 1980-1989.

Zespół posiada również inicjatywę zgłaszania propozycji honorowania osób odznaczeniami państwowymi.

Kleb

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...