Oto mój wysoce subiektywny przegląd najważniejszych tekstów w 2010 roku - tych które zdefiniowały ostatnie 12 miesięcy.
Natężenie informacyjnego szumu rośnie. Dzięki social media jesteśmy bombardowani bezustannie bombardowani linkami do wiadomości, tekstów, komentarzy. Ale w tym informacyjnym szumie bardzo często znikają rzeczy, która są naprawdę ważne, które zmieniają postrzeganie świata lub tym światem wstrząsają. Oto mój przegląd 5 najważniejszych tekstów roku.
Malcolm Gladwell, "Small Change. Why The Revolution Will Not Be Tweeted" (New Yorker, 4 X 2010). Znany publicysty i pisarz wylewa kubeł zimnej wody na rozpalone głowy entuzjastów, którzy widzą w mediach społecznościowych narzędzie gigantycznych, oddolnych rewolucji i zmian politycznych. Gladwell argumentuje, że "łączność" nawiązywana dzięki social media jest zbyt słaba, by gwarantować prawdziwe polityczne zmiany. Esej wywołał gwałtowną dyskusję, repliki napisali m.in. współzałożyciel Twittera Biz Stone.
Michael Hastings, The Runaway General (Rolling Stone, 22 VII 2010) Tekst który zmienił bieg wojny w Afganistanie. Hastings opisał z jaką pogardą ganerał McChrystal i jego zaplecze traktowali cywilną administracją Obamy. Po jego publikacji Obama nie miał wyjścia i musiał zdymisjonować generała, który uważany był za najlepszego specjalistę od wojny przeciwpartyzanckiej (COIN) w amerykańskiej armii.
Michael Joseph Gross, Sarah Palin: The Sound and the Fury (Vanity Fair, X 2010) Sarah Palin w 2011 roku pokaże, czy rzeczywiście zależy jej na nominacji Partii Republikańskiej na prezydenta. Jednak kontrowersyjny reportaż w Vanity Fair przybliża jak wygląda tajemnicze zaplecze Palin, oraz kim polityk z Alaski jest naprawdę oraz kim są jej najbliżsi współpracownicy. Podobne teksty: New York Times, POLITICO
Chris Anderson, Michael Wolff, The Web Is Dead. Long Live the Internet (Wired, 17 VIII 2010) Sieć world wide web umiera, ale internet ma się dobrze a to za sprawą aplikacji - teza tekstu w magazynie wired wywołała ogromną dyskusję. Czy rzeczywiście inne niż www metody konsumpcji treści staną się w przyszłości najbardziej istotne? Autorzy tekstu postawili prowokacyjną, ale w świetle dramatycznego rozwoju aplikacji mobilnych, niezwykle aktualną tezę.
Raffi Khatchadourian, NO SECRETS. Julian Assange’s mission for total transparency. (New Yorker, 7 VI 2010) Tekst o Julianie Assange - założycielu Wikileaks, człowieku który jest równie kontrowersyjny co tajemniczy. Znakomity porter i reportaż dzięki któremu łatwiej zrozumieć co kryje się za portalem Wikileaks, który przez ujawnienie m.in. depesz Departamentu Stanu USA stał się źródłem (i był sam w sobie) jednym z najważniejszych tematów politycznych roku na świecie.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/108861-5-waznych-tekstow-w-2010-ktore-mogly-zniknac-w-codziennym-szumie