Pod dom generała przyszło w tym roku - dokładnie w 29. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - ok. półtora tys. osób. To kilkakrotnie więcej niż przychodziło w ostatnich latach.
Spotkania w nocy z 12 na 13 grudnia to tradycja zapoczątkowana w 1993 roku przez Ligę Republikańską. Zgromadzeni przede wszystkim oddają hołd ofiarom stanu wojennego, upominają się także o sprawiedliwość i wymierzenie kary juncie, która zdławiła "Solidarność."
W tym roku uczestnicy spotkania podkreślali, że ich celem był również protest przeciwko doproszeniu Wojciecha Jaruzelskiego do grona uczestników obrad Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Dyktator, którego podstawowym zadaniem było utrzymanie Polski w sowieckiej niewoli, ma wspomagać swym doświadczeniem demokratycznie wybranego prezydenta wolnej Polski. (...) Okazało się, że wbrew propagowanej „polityce zapomnienia", rządzący nie pozostawiają nam wyboru. Dziś znowu musimy zaprotestować przeciw akceptacji w przestrzeni publicznej, w najważniejszych polskich instytucjach, polityka, który niszczył idee stanowiące fundament wolnej Polski. Każdy, komu zależy na tym, by prawda i wolność nie zostały ostatecznie skompromitowane, musi zaprotestować.
- pisali autorzy manifestu "Bądźmy tam razem".
Odśpiewano hymn narody, odczytano listę ponad stu ofiar stanu wojennego, którym oddano hołd minutą milczenia oraz za których zmówiono modlitwę. Głos zabrali dziennikarze: Bronisław Wildstein, Piotr Semka, Tomasz Sakiewicz, a także organizatorzy oraz przywódca "Solidarności Walczącej" Kornel Morawiecki.
W tym roku nie odbyła się za to kontrmanifestacja zwolenników generała.
Warto podkreślić, że - mimo śnieżnej, mroźnej pogody - pod dom generała przyszło szczególnie dużo młodych ludzi. Oznacza to, że - wbrew propagandzie - wielu młodych Polaków chce Polski uczciwej, wiernej dziedzictwu "Solidarności", i niegodzącej się na takie "standardy" jak wspólna "narada" prezydenta RP z sowieckim namiestnikiem.
Skaj
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/108300-wielki-sukces-akcji-pod-domem-generala-w-obronie-pamieci-o-ofiarach-w-obronie-prawdy-wolnosci-i-sprawiedliwosci
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.