Papież Benedykt XVI zdecydował, że to właśnie biskup Guzdek, bliski współpracownik kard. Dziwisza, będzie nowym ordynariuszem polowym WP. Ingres do Katedry Polowej odbędzie się 19 grudnia.
Z informacji Biuro Prasowe Episkopatu Polski wynika, że potwierdziły się spekulacje dotyczące mianowania bp. Guzdka na nowego ordynariusza polowego Wojska Polskiego.
Jeszcze do niedawna, jako jeden z głównych kandydat do objęcia urzędu biskupa polowego Wojska Polskiego wymieniany był ks. prałat płk Sławomir Żarski, Administrator Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Jak już pisaliśmy na łamach wPolityce.pl ks. płk Żarski został jednak ukarany za kazanie wygłoszone w obecności prezydenta, podczas Mszy św. w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie 11 listopada. Decyzją szefa MON Bogdana Klicha duchowny został przeniesiony do rezerwy kadrowej.
Nowy biskup polowy Wojska Polskiego powinien raczej spełnić pokładane w nim nadzieje. Poza tym, że jest to bliski współpracownik kard. Stanisława Dziwisza (od 6 lat pełni funkcję biskupa pomocniczego i wikariusza generalnego metropolity krakowskiego), chyba największym atutem biskupa Józefa Guzdka jest doktorat na Wydziale Teologicznym dawnej Papieskiej Akademii Teologicznej, który obronił z... homiletyki.
Możemy być zatem pewni, że tym razem nie będzie już sytuacji, w której prezydentowi nie przypadnie do gustu homilia.
Z kolei z informacji „Gazety Wyborczej" wynika, że biskup Guzdek ma do spełnienia "tajną misję": przemodelowanie struktury ordynariatu polowego, w którym wpływy zachował jego twórca abp Sławoj Leszek Głódź.
W ubiegłym roku mięło 90 lat od powołania Biskupstwa Polowego w Polsce. Z okazji jubileuszu papież Benedykt XVI wyraził pragnienie, by „kolejne lata obecności Ordynariatu Polowego w Wojsku Polskim przyniosły jeszcze wspanialsze owoce duchowe".
Pierwszego w dziejach naszej ojczyzny biskupa polowego Wojska Polskiego mianował 5 lutego 1919 roku papież Benedykt XV. Był nim bp Stanisław Gall, sufragan archidiecezji warszawskiej, który stworzył struktury diecezjalne duszpasterstwa wojskowego. Następnie funkcję tę pełnili: abp Józef Gawlina (1933-1964) oraz abp Sławoj Leszek Głódź (1991-2004) i bp Tadeusz Płoski (2004-2010).
Ordynariat Polowy jest - zgodnie z normami zawartymi w statucie z 1991 r., kiedy przywrócono strukturę Biskupstwa Wojskowego - okręgiem kościelnym zrównanym prawnie z diecezją, posiadającym własnego biskupa polowego. Ordynariat Polowy jest zatem personalną jednostką organizacyjną Kościoła katolickiego, a jednocześnie wchodzi w skład resortu obrony narodowej, jako jednostka organizacyjna nadzorowana przez Ministra Obrony Narodowej.
Źródło: episkopat.pl/Gazeta Wyborcza/inf. Własna
pedro
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/108024-zaskoczen-juz-nie-bedzie-nowy-ordynariusz-polowy-wojska-polskiego-to-ekspert-od-homiletyki