"Dlatego my niżej podpisani spotkamy się w nocy z 12-ego na 13-ego grudnia. Łączy nas zarówno pamięć o ofiarach, jak niezgoda i wstyd za to co się dziś dzieje"

Od lat w nocy z 12-ego na 13-ego grudnia pod domem Jaruzelskiego zbiera się grupa ludzi, chcących uczcić pamięć ofiar stanu wojennego. W tym roku 13 grudnia będzie jednak wyjątkowy. Okazało się, że w demokratycznym państwie, chlubiącym się akcesem do Unii Europejskiej oraz poszanowaniem praw człowieka, możliwym jest nobilitacja takiej postaci jak Wojciech Jaruzelski.

Generał został doproszony do gremium doradzającego w najistotniejszych sprawach naszego kraju, czyli do Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie RP. Dyktator, którego podstawowym zadaniem było utrzymanie Polski w sowieckiej niewoli, ma wspomagać swym doświadczeniem demokratycznie wybranego prezydenta wolnej Polski.

Przypomnijmy: gen. Jaruzelski, znany jako „kat Solidarności", jako dowódca polskich wojsk uczestniczył w agresji Paktu Warszawskiego na Czechosłowację. Jest odpowiedzialny za maskarę robotników na Wybrzeżu w 1970 roku. Cała jego droga życiowa to służba totalitarnemu imperium, które niewoliło nasz kraj, w służbie któremu nie wahał się przelewać krwi niewinnych ludzi oraz organizować antysemickie, rasistowskie nagonki.

Okazało się, że wbrew propagowanej „polityce zapomnienia", rządzący nie pozostawiają nam wyboru. Dziś znowu musimy zaprotestować przeciw akceptacji w przestrzeni publicznej, w najważniejszych polskich instytucjach, polityka, który niszczył idee stanowiące fundament wolnej Polski. Każdy, komu zależy na tym, by prawda i wolność nie zostały ostatecznie skompromitowane, musi zaprotestować.

Dlatego my niżej podpisani spotkamy się w nocy z 12-ego na 13-ego grudnia. Łączy nas zarówno pamięć o ofiarach, jak niezgoda i wstyd za to co się dziś dzieje. Po 29 latach nie chcemy powrotu i rehabilitacji antywartości, które przeczą demokracji. Dlatego prosimy was o obecność.

Bądźmy tam razem.

Mirosław Chojecki- honorowy prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa

Janina Jankowska- dziennikarka, członek min. zarządu Stowarzyszenia Wolnego Słowa

Dariusz Karłowicz- prezes zarządu Fundacji Świętego Mikołaja; redaktor Teologii Politycznej

Zdzisław Krasnodębski-  filozof, profesor uniwersytetu w Bremie

Paweł Lisicki- redaktor naczelny dziennika "Rzeczpospolita"

Jan Pospieszalski- dziennikarz, prowadzący program "warto rozmawiać"

Bronisław Wildstein- publicysta dziennika "Rzeczpospolita"

Piotr Zaremba- publicysta min. dziennika "Rzeczpospolita"

Rafał Ziemkiewicz- publicysta min. dziennika "Rzeczpospolita"

Wanda Zwinogrodzka- kierownik artystyczny Teatru TV

Jacek Karnowski - dziennikarz

Michał Karnowski - redaktor naczelny wPolityce.pl

Krzysztof Skowroński - dziennikarz, były dyrektor Programu III Polskiego Radia, dyrektor Radia Wnet

Tomasz Sakiewicz- redaktor naczelny tygodnika "Gazeta Polska"

Grzegorz Górny- redaktor naczelny "Frondy"

Jerzy Jachowicz - dziennikarz śledczy i publicysta

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...