Zdaniem sędziów z Trybunału Konstytucyjnego Traktat Lizboński jest zgodny z Konstytucją. Prezes PiS zapowiada wniosek o ponowne rozpatrzenie skargi.
Chcemy, by Trybunał Konstytucyjny ponownie rozpatrzył skargę ws. zgodności Traktatu Lizbońskiego z konstytucją. - oświadczył dziś Jarosław Kaczyński komentując decyzję Trybunału Konstytucyjnego.
W rozpatrywanej przez Trybunał Konstytucyjny skardze grupa senatorów PiS zwracała uwagę, że Traktat Lizboński jest niekonstytucyjny ze względu na brak regulacji „okołotraktatowej" związanej z wyrażaniem zgody na zmiany w prawie pierwotnym Unii.
Zdaniem senatorów PiS Polska będzie zmuszona do przyjmowania rozstrzygnięć organów Unii Europejskiej nawet, jeśli polskie władze nie będą ich akceptować.
Traktat z Lizbony gwarantuje, że od 2014 roku decyzje Rady Unii Europejskiej będą podejmowane w oparciu o system podwójnej większości (znacznie mniej korzystny dla Polski niż obowiązujący obecnie system nicejski).
Na wniosek strony polskiej przesunięto wdrożenie nowego systemu głosowań do 2014 roku oraz zagwarantowano wszystkim krajom UE możliwość powtórzenia głosowania w systemie nicejskim (takie zasady będą obowiązywały od 1 listopada 2014 roku do 31 marca 2017 roku).
Źródło: trybunal.gov.pl/inf. własna
pedro
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/107702-trybunal-konstytucyjny-orzekl-dzis-ze-traktat-z-lizbony-jest-zgodny-z-konstytucja
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.