"Rzeczpospolita": Z partyjnym wrogiem za pan brat". Na ile publiczna wrogość to tylko teatr dla maluczkich?

„Niesiołowski i Kurski oraz Giertych i Sikorski oficjalnie ze sobą walczą, prywatnie się lubią. Przyjaźń nie zna podziałów partyjnych" – informuje „Rzeczpospolita w artykule Wiktora Ferfeckiego pt. „Z partyjnym wrogiem za pan brat".

Zdaniem dziennika, w polskiej polityce ponadpartyjne przyjaźnie są na porządku dziennym. Przykładem może być relacja Stefana Niesiołowskiego i Jacka Kurskiego. I choć Niesiołowski publicznie mówi o polityku PiS „Człowiek nieodpowiedzialny, kłamca, osoba, która wyrządziła wiele zła, to w wypowiedzi dla Rzeczpospolitej deklaruje:

Lubię Jacka Kurskiego ze względu na nasze podobne konstrukcje psychiczne. Dla Bendera mam uznanie jako dla historyka. Z kolei z Leszkiem Millerem poznaliśmy się nawet na gruncie rodzinnym – opowiada „Rz".

O Niesiołowskim przyjaźnie wypowiada się z kolei Leszek Miller:

Niesiołowski potrafi być bardzo dowcipny. W naszych rozmowach często z nutką nostalgii i humoru wraca do wspomnień z czasów internowania – wyjaśnia Leszek Miller. – Ostatnio odwiedziłem go nawet w jego gabinecie w Sejmie.

Według „Rz", parę przyjaciół stanowią również Roman Giertych i Radosław Sikorski.

Jego związki z szefem dyplomacji w rządzie PO Radkiem Sikorskim często były tematem plotek w partii – mówi jeden z byłych polityków LPR.

Tajemnicą poliszynela jest utrzymywanie przez nich kontaktów prywatnych. Wysłali nawet dzieci do jednej szkoły, prowadzonej przez Opus Dei.

– Potwierdzam, że znam Radka Sikorskiego. Nasze stosunki to jednak sprawa prywatna – ucina Giertych.

Sikorski o Giertychu wypowiada się chętniej.

„Jest czarującym człowiekiem, dowcipnym, oczytanym, towarzyskim. Nie zauważyłem u niego śladu patriarchalnego podejścia do pięknej i inteligentnej żony. (...) Miałby w USA szansę zostać jednym z przywódców tak zwanej moralnej większości" – powiedział w wydanym w 2007 roku wywiadzie rzece „Strefa zdekomunizowana".

Jak mawiali bohaterowie brytyjskiego serialu "Yes, Minister": polityk przyjaciół ma w opozycji. W swojej partii ma rywali albo wrogów.

Sil

 

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.