Wildstein: Czas narcyzmu, czas infantylizmu, czyli dlaczego politycy nie chcą "robić polityki"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
PAP
PAP

Bronisław Wildstein komentuje na swoim blogu kampanię wyborczą Platformy Obywatelskiej, opartą na słynnym już haśle :  "Nie róbmy polityki. Budujmy boiska". "Boiska" zastąpione bywają przez "szkoły", "mosty" albo nawet "Polskę".

We wpisie zatytułowanym "polityków wstręt do polityki" Wildstein zauważa, że już Arystoteles zdefiniował politykę jako "zabieganie o dobro wspólne jakim jest państwo".

I właściwie sens tego pojęcia po dziś dzień nie uległ zmianie. (...) W sumie chodzi o optymalny stan wspólnoty czyli o "dobro", które dziś boimy się tak nazywać. Rządzenie winno służyć jakiemuś celu, a jeśli staje się nim wyłącznie dobro rządzących, to wszyscy zgadzamy się, że mamy do czynienia z aberracją - pisze publicysta "Rz".

Z polityką rozumianą jako troska o dobro wspólne mamy jednak problem, ponieważ żyjemy "w epoce narcystycznej, w której do rangi nadrzędnego celu podnoszone jest zaspokajanie doraźnych, indywidualnych zachcianek".

Jest to równocześnie czas infantylizmu, gdyż niedostrzeganie uwarunkowań i niesamowystarczalności indywiduum jest objawem niedojrzałości - zauważa Wildstein.

Jego zdaniem skuteczne zniechęcanie obywateli do polityki niesłychanie ułatwia życie politykom samym, którzy przy braku zainteresowania a więc i kontroli mogą sobie na dużo więcej pozwalać.

Gdyby obywatele umieli wyciągać wnioski z proponowanych im rozwiązań, to do budowy boisk, ani mostów nie jest im potrzebny ani Tusk, ani PO. Nie można jednak wykluczać, że w kampanii PO przejawia się autentyczny stosunek tej partii do polityki. W końcu wiedzą jak ją robią - puentuje publicysta "Rzeczpospolitej".

Sil

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych