http://www.youtube.com/watch?v=OTSQozWP-rM
Choć wyprodukowany nie przez partię, ani sztab któregoś z kandydatów, ale przez pozarządową organizację „Amerykanie Przeciw Rządowemu Marnotrawstwu”, spot „Chiński profesor” jest najmocniejszą reklamówką obecnej kampanii wyborczej w USA.
Jest rok 2030, sala jednego z uniwersytetów w Pekinie.
Dlaczego wielkie narody upadają? Starożytni Grecy, Imperium Rzymskie, Imperium Brytyjskie, Stany Zjednoczone Ameryki
– rozpoczyna wykład profesor. Mówi po chińsku, widzimy tylko angielskie tłumaczenie.
Bo zawsze popełniają ten sam błąd: odwracając się od fundamentów, na których zbudowały swą wielkość
– odpowiada sobie sam.
Dalej filmowy profesor mówi, że USA próbowały „zwiększając podatki i wydatki wydobyć się z wielkiej recesji”. Jak przykład podaje pakiet stymulujący gospdoarkę, zmiany w systemie opieki zdrowotnej, zwiększenie regulacji gospodarczych i pęczniejący dług.
Oczywiście, to my byliśmy właścicielami tego długu. Dlatego teraz to oni pracują dla nas
– mówi profesor śmiejąc się. Odpowiada mu głośny śmiech studentów.
Więcej - w relacji Pawła Burdzego.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/106998-i-dlatego-teraz-to-oni-pracuja-dla-nas
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.