Idea równości została zawłaszczona przez środowiska feministyczne i homoseksualne, tymczasem to chrześcijaństwo stworzyło pojęcie równości – mówi minister ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska w wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego”.
E. Radziszewska podkreśla, że w Polsce niewiele osób rozumie na czym polega walka z nierównym traktowaniem, stąd tak często jej praca jest poddawana ostrej krytyce, szczególnie przez środowiska lewicowe. Jak zauważa, duża część społeczeństwa ma „wtłoczone socjalistyczne rozumienie równości: wszystko wszystkim się należy, mamy równe głowy i żołądki”. Do tego części Polaków udało się wmówić, że „to co mówią na temat równości środowiska laickie, jest jedyną prawdą. Prawie objawioną. Inne widzenie problemu, od razu jest ośmieszane, pokazywane jako „niepostępowe”, „kołtuńskie”. Wszyscy którzy sprzeciwiają się postulatom środowisk feministycznych czy homoseksualnych (które często są niestety fałszywe) otrzymują etykietkę „nienowoczesnych” czy „oszołomów”. Tym samym słowa „dyskryminacja i idea równości” została niejako zawłaszczona przez te środowiska” – tłumaczy źródła ostrych ataków na swoją osobę.
Nie oszczędza też środowisk konserwatywnych. Jej zdaniem niedostatecznie głośno, konkretnie i kompetentnie przypominają one, co naprawdę oznacza równość. I wyjaśnia:
„Dlaczego się nie przypomina lub przypomina zbyt rzadko i zbyt cicho, że to chrześcijaństwo stworzyło pojęcie równości, bo wszyscy pochodzimy od jednego Boga i jesteśmy stworzeni na Jego obraz? Dlaczego nie cytuje się dokumentów Kościoła, które wielokrotnie mówią o godności człowieka, potępiają nierówne traktowanie, a dyskryminację nazywają... grzechem”.
Swoją funkcję ministra definiuje krótko: „Urzędnik państwowy, który stoi na straży godności człowieka”. Za największą i najbardziej dyskryminowaną grupą w Polsce uważa kobiety. Widzi też problem dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej, np. przypadki wyrzucenia z pracy osoby, która się przyzna do skłonności homoseksualnej. Ale jednocześnie podkreśla, że szkoły katolickie i wyznaniowe mogą się kierować własnymi wartościami i zasadami, i mają prawo odmówić zatrudnienia lesbijce. Takie sytuacje precyzuje nowa ustawa równościowa, którą przyjął rząd.
Cały wywiad Agaty Puścikowskiej z min. Radziszewską pt. „Misja Elżbieta” można przeczytać w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/105430-minister-radziszewska-to-chrzescijanstwo-stworzylo-pojecie-rownosci
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.