Z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego w niedzielę na Jasnej Górze odbyły się uroczystości dożynek jasnogórskich. W mszy świętej uczestniczyło około 30 tysięcy rolników. Przewodniczył jej metropolita szczecińsko-kamieński, abp Andrzej Dzięga. Obecni byli także krajowy duszpasterz rolników, bp elbląski Jan Styrna i metropolita częstochowski, abp Stanisław Nowak.
W trakcie uroczystości prezydent Komorowski wygłosił przemówienie. Niezwykle poetyckie. Czyżby zapowiadała nam się prezydentura słodko-sielska w warstwie retorycznej? Jeden ze znajomych złośliwców dodał - gierkowska i pełna pustosłowia. Faktycznie, dominantę przekazu wyłowić z tego trudno. Ale my aż tak złośliwi nie będziemy. Na razie... Tak czy inaczej warto przeczytać.
PREZYDENT BRONISŁAW KOMOROWSKI:
Czcigodni Księża Arcybiskupi, Biskupi,
Szanowni Panowie Ministrowie, Parlamentarzyści,
a przede wszystkim Drodzy Rolnicy, szczególni pielgrzymi, którzy z plonem swojej pracy przybywają dzisiaj tu na Jasną Górę.
Dzisiaj rozpoczyna się okres dożynek. W całej Polsce będą dożynki gminne, powiatowe, wojewódzkie, będą dożynki prezydenckie – zgodnie z tradycją – w Spale , gdzie tego rodzaju uroczystości były związane z obecnością przedwojennych prezydentów, także prezydenta Mościckiego.
Ale tutaj na Jasnej Górze były i są szczególne dożynki – bo zawsze każde dożynki są okazją do wdzięczności, radości, poczucia dumy z efektów własnej pracy, własnego mądrego wysiłku, nawet w sytuacjach trudnych. Będziemy we wszystkich tych dożynkach podsumowywali to, co nam się udało, co nas niepokoi, gdzie widzimy swoje szanse. Będziemy rozmawiali o tym na dożynkach gminnych, samorządowych, wojewódzkich prezydenckich.
Tutaj na Jasnej Górze, tu są szczególne dożynki, bo tu siłą rzeczy myśli i modlitwy lecą w stronę tego, co jest najważniejsze, co tworzy klimat dobrej, mądrej pracy opartej o wartości, które czynią człowieka lepszym, także lepiej pracującym, także bardziej ufającym w to, że własna praca, mądra, dobrze zorganizowana praca wspólna przyniesie dobre efekty. Tu, z Jasnej Góry widać to najlepiej. Zawsze z góry widać lepiej. Z Jasnej Góry – najlepiej.
Leciałem tutaj do Państwa prawie przez całą Polskę, bo z Wybrzeża. Leciałem śmigłowcem i też z góry patrzyłem na polską wieś – na poorane już pola, na znaki zwiezionych plonów, patrzyłem z dumą na dachy nowych domów, ale i z bólem patrzyłem na to, jak wiele jeszcze zostało do zmienienia. Leciałem nad terenami ogarniętymi niedawno powodziami, leciałem nad wspaniałymi, budzącymi polską dumę autostradami, nowymi drogami. Ale i widziałem, jak jeszcze wiele jest do zrobienia w każdym obszarze, który decyduje o tym jak żyjemy, jak myślimy, jakie mamy myśli i nadzieje związane z przyszłością.
Tegoroczne dożynki są szczególnymi dożynkami, także w wymiarze narodowej wolności, bo przecież to także 30. rocznica porozumień; wielkiej heroicznej walki solidarności, w tym także solidarności rolników indywidualnych, których transparent widzę tutaj na placu przed bazyliką.
To szczególne dożynki – po 30 latach możemy patrzeć na plon polskiej wolności, wtedy odzyskanej. Należy się cieszyć tą wolnością. Należy być dumnym. Należy tą wdzięczność okazywać Bogu i ludziom. Należy radować się z tego, co nam się udało przez te 30 lat. Warto też wspominać o tej solidarności nie ze sztandarów, tego codziennego trudno. Bo przecież na naszych oczach w tym roku w okresie tak dramatycznej powodzi mogliśmy widzieć wiele pięknych odruchów polskiego solidarności ze sobą, w tym także solidarności ludzi polskiej wsi ze sobą. Widzieliśmy to w wielu miejscach Polski. Myślę, że dzisiaj tu, do obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, tu na Jasną Górę, oprócz dumy i radości z plonów, które przekładają się na chleb i życie codzienne, powinniśmy także z dumą i radością przynieść to, że kolejny raz solidarność ludzka, solidarność polska w warunkach ciężkiej próby zafunkcjonowała, dała dobre owoce, dała dobry plon w naszych duszach, w naszych postawach. Pamiętam z wielu miejsc Polski ogarniętych powodzią, kiedy było widać, że jedna wieś chce pomagać drugiej wsi, że pojawiają się wolontariusze, że skutecznie działają strażacy, że sąsiad pomaga sąsiadowi, czasami przekazując worek kartofli, a czasami pracując razem przy rozbiórce zniszczonej powodzią stodoły. To jest ten plon, plon solidarności, który niesiemy także i Matce Bożej tutaj, dzisiaj, na Jasną Górę.
Chciałem Państwu życzyć, żeby nasza wspólna praca, nasza wspólna odwaga, ale także i nasza wspólna nadzieja z pielgrzymki na pielgrzymkę, z dożynek na dożynki, przynosiła coraz piękniejsze, coraz lepsze, coraz mądrzejsze plony. I aby było tak, że w tych sprawach najważniejszych, które zdecydują o nowoczesności Polski, o nadgonieniu straconego czasu (bo przecież to też z góry widać, jak wiele trzeba zmienić, jak wiele jeszcze w zakresie modernizacji rolnictwa, jak wiele w zakresie poprawienia struktury rolnej kraju jest do zrobienia), żebyśmy wspólnym wysiłkiem i wspólną ufnością, o którą na Jasnej Górze jest najłatwiej, potrafili sobie powiedzieć, że gonimy świat, zmieniamy Polskę, że unowocześniamy polskie rolnictwo, ale tak, że czujemy, że to co najważniejsze w życiu narodu i polskiej wsi, polskich rolników, chronimy. Że walcząc o szanse polskiego rolnictwa w ramach integrującej się Europy, nie uronimy nic z tego co było, jest i będzie fundamentem nas samych, także polskiej wsi.
Pamiętam z dzieciństwa, gdy rzeczą normalną, codzienną było pozdrawianie ludzi, którzy pracowali na polu – mówiło się „Szczęść Boże przy pracy”. Odpowiadali zawsze: „Panie Boże pomagaj”. Myślę, że w tym pięknym zwyczaju zawiera się to wszystko, o czym mówiłem. Wspólną pracą, wspólnym wysiłkiem, wspólnym marzeniem o nowoczesności możemy potwierdzać to, że fundament narodu, fundament także siły polskiej wsi będzie trwał i będzie zawsze działał z korzyścią dla nas wszystkich. Panie Boże pomagaj!
źródło: prezydent.pl
kam
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/105364-prezydent-poetycki-lecialem-smiglowcem-i-patrzylem-na-poorane-pola-na-znaki-zwiezionych-plonow-na-dachy-nowych-domow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.