Oficjalnie czystki ma nie być. W rzeczywistości nowe władze TVP chcą zająć się “nerzetelnymi”, czytaj nieprawomyślnymi dziennikarzami. Chodzi między innymi o Jana Pospieszalskiego, Witolda Gadowskiego i Stanisława Janeckiego. Sprawę opisuje “Gazeta Wyborcza”.
Od piątku obowiązki prezesa TVP pełni związany z Lewicą Włodzimierz Ławniczak. Dotychczasowy prezes – Romuald Orzeł oraz jego zastępca – Przemysław Tejkowski, zostali w piątek zawieszeni. Obaj twierdzą, że posiedzenie Rady Nadzorczej , podczas któego zostali odwołani było nielegalne, chcą wystąpić na drogę prawną. Co jeśli ich działania nie przyniosą skutku? Oficjalnie zwolennicy nowego zarządu twierdzą, że nie będą przeprowadzałć czystek, chociaż
Atmosferę podgrzał piątkowy komunikat, że zarząd rozpatrzy sprawy pracowników, "którzy naruszyli zasady etyczne w TVP".
pisze “Gazeta Wyborcza”. Wg dziennika chodzić może m. in. o oemisję filmu “Solidarni 2010” Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego. GW zauważa, że gorącym zwolennikiem wyemitowania filmu byli prezes Romuald Orzeł oraz szef “Jedynki” Witold Gadowski. Zdaniem dziennika
Na Woronicza spekulują, że do "Jedynki" może z "Dwójki" przejść na p.o. dyrektora Rafał Rastawicki (kojarzony z b. lewicowym prezesem TVP Robertem Kwiatkowskim) lub Iwona Schymalla, prezenterka "Jedynki" (była już krótko szefową Programu 1 za prezesury Piotra Farfała).
Kolejnym “do odstrzału” może być Stanisław Janecki, były redaktor naczelny “Wprost”, obecnie wiceszef “Jedynki", który
w czasie kampanii z czytelnikami "Faktu" podzielił się "pięcioma powodami, dla których wygrać powinien prezes PiS". Wg “Gazety Wyborczej” tekst Janeckiego łamał dwie wyborcze uchwały KRRiT, a także uchwały zarządu TVP, które zakazują dziennikarzom, pracownikom oraz współpracownikom angażowania się w kampanie wyborcze.
- pisze "GW".
Co z Wiadomościami? Na razie nie wiadomo, ale odczytane oświadczenie kwestionującego ustalenia rady nadzorczej zawieszonego prezesa Orła nowe władze oceniły jako nielojalność.
Więcej w “Gazecie Wyborczej” i na www.gazeta.pl
hp (źródło: “Gazeta Wyborcza”)
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/105201-tvp-antypis-bierze-sie-do-pracy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.