Przejęcie "The Telegraph" przez Niemców nie tak prędko?Przejęcie "The Telegraph" przez Niemców nie tak prędko? Brytyjska minister zapowiedziała szczegółową analizę umowy

Brytyjska minister kultury Lisa Nandy zapowiedziała, że dokona oceny wartej 575 mln funtów umowy o przejęciu przez niemiecki koncern Axel Springer brytyjskiego wydawnictwa Telegraph Media Group (TMG) - wydawcy dziennika „The Daily Telegraph” i jego niedzielnej edycji „The Sunday Telegraph”.
Brytyjska minister kultury Lisa Nandy zapowiedziała, że dokona oceny wartej 575 mln funtów umowy o przejęciu przez niemiecki koncern Axel Springer brytyjskiego wydawnictwa Telegraph Media Group (TMG) - wydawcy dziennika „The Daily Telegraph” i jego niedzielnej edycji „The Sunday Telegraph”.
Przeprowadzę szczegółową ocenę proponowanej umowy w świetle przepisów dotyczących interesu publicznego oraz regulacji odnoszących się do wpływu państw obcych na fuzje w sektorze mediów
— przekazała szefowa resortu kultury.
CZYTAJ WIĘCEJ: Nowy właściciel dla „The Telegraph”. Niemiecki gigant medialny Axel Springer przejmuje konserwatywny brytyjski dziennik
Axel Spinger ogłosił w piątek, że uzgodnił przejęcie TMG. Niemiecki koncern przebił ofertę właścicieli dziennika „Daily Mail”, The Daily Mail and General Trust (DMGT).
Axel Springer i TMG oświadczyły, że zamierzają zachować integralność marki i wspierać niezależne dziennikarstwo w Wielkiej Brytanii. Prezes niemieckiego wydawnictwa Mathias Doepfner podkreślił, że firma chce „zachować szczególny charakter i dziedzictwo” dziennika.
Niemiecki koncern po raz pierwszy złożyła ofertę kupna brytyjskiego wydawnictwa w 2004 roku, jednak wówczas został pokonany przez braci Barclay. Grupa TMG została ponownie wystawiona na sprzedaż w 2023 r., ze względu na długi właścicieli. Od tego czasu pojawiło się kilka propozycji zakupu, które ostatecznie nie doszły do skutku.
„The Daily Telegraph” istnieje od 1855 r. i jest najważniejszym w Wielkiej Brytanii dziennikiem o wyraźnie konserwatywnym profilu. Niedzielna wersja gazety wydawana jest od 1961 roku.
Axel Springer to jedna z największych grup medialnych w Europie, do której należą m.in. niemieckie dzienniki „Die Welt” i „Bild” oraz portale Business Insider i Politico. Jest też współwłaścicielem spółki Ringier Axel Springer Polska, do której należą m.in. dziennik „Fakt”, polska edycja tygodnika „Newsweek” i portal Onet.
kk/PAP
